Wersja: 2018-06-26

Gromada: AVES - PTAKI

Podgromada: NEORNITHES

Infragromada: PALAEOGNATHAE

Nadrząd: STRUTHIONIMORPHAE

Rząd: STRUTHIONIFORMES - STRUSIE

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 1 rodzaj, 2 gatunki
Systematyka:

Rodzina: STRUTHIONIDAE - STRUSIE - OSTRICHES

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 2 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Struthio Linnaeus, 1758 (m.)


Nadrząd: RHEIMORPHAE

Rząd: RHEIFORMES - NANDU

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 1 rodzaj, 2 gatunki
Systematyka:

Rodzina: RHEIDAE - NANDU - RHEAS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 2 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Rhea Brisson, 1760 (f.)


Nadrząd: TINAMIMORPHAE

Rząd: TINAMIFORMES - KUSACZE

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 9 rodzajów, 47 gatunków
Systematyka:

Rodzina: TINAMIDAE - KUSACZE - TINAMOUS

Wersja: 2013-09-25
9 rodzajów, 47 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Nothocercus Bonaparte, 1856 (m.)

Rodzaj: Tinamus Hermann, 1783 (m.)

Rodzaj: Crypturellus Brabourne & Chubb,C, 1914 (m.)

Rodzaj: Rhynchotus von Spix, 1825 (m.)

Rodzaj: Nothoprocta Sclater,PL & Salvin, 1873 (f.)

Rodzaj: Nothura Wagler, 1827 (f.)

Rodzaj: Taoniscus Gloger, 1841 (m.)

Rodzaj: Eudromia Geoffroy Saint-Hilaire,I, 1832 (f.)

Rodzaj: Tinamotis Vigors, 1837 (f.)


Nadrząd: APTERYGIMORPHAE

Rząd: APTERYGIFORMES - KIWI

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 1 rodzaj, 5 gatunków
Systematyka:

Rodzina: APTERYGIDAE - KIWI - KIWIS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 5 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Apteryx Shaw, 1813 (f.)


Rząd: CASUARIIFORMES - KAZUAROWE

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 2 rodzaje, 6 gatunków (w tym 2 wymarłe)
Systematyka:

Rodzina: CASUARIIDAE - KAZUAROWATE - CASSOWARIES & EMUS

Wersja: 2013-09-25
2 podrodziny, 2 rodzaje, 6 gatunków (w tym 2 wymarłe)
Systematyka:

Podrodzina: CASUARIINAE - KAZUARY

Rodzaj: Casuarius Brisson, 1760 (m.)

Podrodzina: DROMAIINAE - EMU

Rodzaj: Dromaius Vieillot, 1816 (m.)


Infragromada: NEOGNATHAE

Parvclass: GALLOANSERES

Rząd: ANSERIFORMES - BLASZKODZIOBE

Wersja: 2014-10-19
3 rodziny, 56 rodzajów (w tym 1 wymarły), 166 gatunków (w tym 5 wymarłych)
Systematyka:

Rodzina: ANHIMIDAE - SKRZYDŁOSZPONY - SCREAMERS

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 3 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Anhima Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Chauna Illiger, 1811 (f.)


Rodzina: ANSERANATIDAE - BEZPŁETWCE - MAGPIE GOOSE

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Anseranas Lesson, 1828 (f.)


Rodzina: ANATIDAE - KACZKOWATE - DUCKS, GEESE, SWANS

Wersja: 2017-03-16
4 podrodziny, 53 rodzaje (w tym 1 wymarły), 162 gatunki (w tym 5 wymarłych)
Systematyka:

Podrodzina: DENDROCYGNINAE - DRZEWICE

Rodzaj: Dendrocygna Swainson, 1837 (f.)

Podrodzina: OXYURINAE - STERNICZKI

Rodzaj: Heteronetta Salvadori, 1865 (f.)

Rodzaj: Nomonyx Ridgway, 1880 (m.)

Rodzaj: Oxyura Bonaparte, 1828 (f.)

Podrodzina: ANSERINAE - GĘSI

Plemię: MALACORHYNCHINI

Rodzaj: Malacorhynchus Swainson, 1831 (m.)

Plemię: CEREOPSEINI

Rodzaj: Cereopsis Latham, 1801 (f.)

Rodzaj: Coscoroba Reichenbach, 1853 (f.)

Plemię: CYGNINI

Rodzaj: Cygnus Bechstein, 1803 (m.)

Plemię: ANSERINI

Rodzaj: Branta Scopoli, 1769 (f.)

Rodzaj: Anser Brisson, 1760 (m.)

Podrodzina: ANATINAE - KACZKI

Plemię: MERGINI

Rodzaj: Clangula Leach, 1819 (f.)

Rodzaj: Somateria Leach, 1819 (f.)

Rodzaj: Polysticta Eyton, 1836 (f.)

Rodzaj: Melanitta Boie, 1822 (f.)

Rodzaj: Bucephala Baird,SF, 1858 (f.)

Rodzaj: Mergellus Selby, 1840 (m.)

Rodzaj: Lophodytes Reichenbach, 1853 (m.)

Rodzaj: Mergus Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Histrionicus Lesson, 1828 (m.)

Rodzaj: Camptorhynchus Bonaparte, 1838 (m.)

Plemię: TADORNINI

Rodzaj: Neochen Oberholser, 1918 (f.)

Rodzaj: Chloephaga Eyton, 1838 (f.)

Rodzaj: Radjah Reichenbach, 1853 (m.)

Rodzaj: Alopochen Stejneger, 1885 (f.)

Rodzaj: Tadorna Boie, 1822 (f.)

Plemię: AYTHYINI

Rodzaj: Pteronetta Salvadori, 1895 (f.)

Rodzaj: Cyanochen Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Marmaronetta Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Asarcornis Salvadori, 1895 (f.)

Rodzaj: Netta Kaup, 1829 (f.)

Rodzaj: Aythya Boie, 1822 (f.)

Rodzaj: Rhodonessa Reichenbach, 1853 (f.)

Plemię: ANATINI

Rodzaj: Tachyeres Owen, 1875 (m.)

Rodzaj: Lophonetta Riley, 1914 (f.)

Rodzaj: Speculanas von Boetticher, 1929 (f.)

Rodzaj: Amazonetta von Boetticher, 1929 (f.)

Rodzaj: Spatula Boie, 1822 (f.)

Rodzaj: Sibirionetta von Boetticher, 1929 (f.)

Rodzaj: Mareca Stephens, 1824 (f.)

Rodzaj: Anas Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaje o bliżej nieokreślonym pokrewieństwie (genera incertae sedis):

Rodzaj: Thalassornis Eyton, 1838 (m.)

Rodzaj: Stictonetta Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Biziura Stephens, 1824 (f.)

Rodzaj: Plectropterus Stephens, 1824 (m.)

Rodzaj: Hymenolaimus Gray,GR, 1843 (m.)

Rodzaj: Merganetta Gould, 1842 (f.)

Rodzaj: Salvadorina Rothschild & Hartert,E, 1894 (f.)

Rodzaj: Sarkidiornis Eyton, 1838 (m.)

Rodzaj: Cairina Flemming,J, 1822 (f.)

Rodzaj: Aix Boie, 1828 (f.)

Rodzaj: Chenonetta von Brandt, 1836 (f.)

Rodzaj: Nettapus von Brandt, 1836 (m.)

Rodzaj: Callonetta Delacour, 1936 (f.)


Rząd: GALLIFORMES - GRZEBIĄCE

Wersja: 2013-09-25
5 rodzin, 84 rodzaje, 293 gatunki (w tym 2 wymarłe i prawdopodobnie wymarłe)
Systematyka:

Rodzina: MEGAPODIIDAE - NOGALE - MEGAPODES

Wersja: 2013-09-25
7 rodzajów, 22 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Alectura Latham, 1824 (f.)

Rodzaj: Aepypodius Oustalet, 1880 (m.)

Rodzaj: Talegalla Lesson, 1828 (f.)

Rodzaj: Leipoa Gould, 1840 (f.)

Rodzaj: Macrocephalon Müller,S, 1846 (n.)

Rodzaj: Eulipoa Ogilvie-Grant, 1893 (f.)

Rodzaj: Megapodius Gaimard, 1823 (m.)


Rodzina: CRACIDAE - CZUBACZE - GUANS

Wersja: 2013-09-25
11 rodzajów, 54 gatunki (w tym 1 prawdopodobnie wymarły)
Systematyka:

Rodzaj: Chamaepetes Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Penelopina Reichenbach, 1862 (f.)

Rodzaj: Penelope Merrem, 1786 (f.)

Rodzaj: Aburria Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Pipile Bonaparte, 1856 (m.)

Rodzaj: Ortalis Merrem, 1786 (f.)

Rodzaj: Oreophasis Gray,GR, 1844 (m.)

Rodzaj: Nothocrax Burmeister, 1856 (m.)

Rodzaj: Crax Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Mitu Lesson, 1831 (n.)

Rodzaj: Pauxi Temminck, 1813 (f.)


Rodzina: NUMIDIDAE - PERLICE - GUINEAFOWL

Wersja: 2013-09-25
4 rodzaje, 6 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Numida Linnaeus, 1764 (m.)

Rodzaj: Agelastes Bonaparte, 1850 (m.)

Rodzaj: Acryllium Gray,GR, 1840 (n.)

Rodzaj: Guttera Wagler, 1832 (f.)


Rodzina: ODONTOPHORIDAE - PRZEPIÓROWATE - NEW WORLD QUAILS

Wersja: 2015-01-30
10 rodzajów, 33 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Ptilopachus Swainson, 1837 (m.)

Rodzaj: Dendrortyx Gould, 1844 (m.)

Rodzaj: Oreortyx Baird,SF, 1858 (m.)

Rodzaj: Callipepla Wagler, 1832 (f.)

Rodzaj: Philortyx Gould, 1846 (m.)

Rodzaj: Colinus Goldfuss, 1820 (m.)

Rodzaj: Odontophorus Vieillot, 1816 (m.)

Rodzaj: Dactylortyx Ogilvie-Grant, 1893 (m.)

Rodzaj: Cyrtonyx Gould, 1844 (m.)

Rodzaj: Rhynchortyx Ogilvie-Grant, 1893 (m.)


Rodzina: PHASIANIDAE - KUROWATE - PARTRIDGES, PHEASANTS, GROUSE

Wersja: 2017-04-14
2 podrodziny, 52 rodzaje, 178 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Podrodzina: ROLLULINAE - PSTROPIÓRY

Rodzaj: Xenoperdix Dinesen, Lehmberg, Svendsen, Hansen & Fjeldså, 1994 (m.)

Rodzaj: Rollulus Bonnaterre, 1791 (m.)

Rodzaj: Arborophila Hodgson, 1837 (f.)

Rodzaj: Rhizothera Gray,GR, 1841 (f.)

Rodzaj: Melanoperdix Jerdon, 1864 (m.)

Rodzaj: Caloperdix Blyth, 1861 (m.)

Podrodzina: PHASIANINAE - BAŻANTY

Plemię: PAVONINI

Rodzaj: Afropavo Chapin, 1936 (m.)

Rodzaj: Pavo Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Argusianus Gray,GR, 1849 (m.)

Rodzaj: Rheinardia Maingounat, 1882 (f.)

Plemię: POLYPLECTRONINI

Rodzaj: Polyplectron Temminck, 1807 (n.)

Plemię: COTURNICINI

Rodzaj: Margaroperdix Reichenbach, 1853 (m.)

Rodzaj: Coturnix Garsault, 1764 (f.)

Rodzaj: Synoicus Gould, 1843 (m.)

Rodzaj: Anurophasis van Oort, 1910 (m.)

Rodzaj: Tetraogallus Gray,JE, 1832 (m.)

Rodzaj: Alectoris Kaup, 1829 (f.)

Rodzaj: Lerwa Hodgson, 1837 (f.)

Rodzaj: Ammoperdix Gould, 1851 (m.)

Rodzaj: Perdicula Hodgson, 1837 (f.)

Rodzaj: Ophrysia Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Pternistis Wagler, 1832 (m.)

Plemię: GALLINI

Rodzaj: Francolinus Stephens, 1819 (m.)

Rodzaj: Dendroperdix Roberts, 1922 (m.)

Rodzaj: Peliperdix Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Scleroptila Blyth, 1852 (f.)

Rodzaj: Bambusicola Gould, 1863 (m.)

Rodzaj: Gallus Brisson, 1760 (m.)

Plemię: LOPHOPHORINI

Rodzaj: Lophophorus Temminck, 1813 (m.)

Rodzaj: Tragopan Cuvier, 1829 (m.)

Rodzaj: Tetraophasis Elliot, 1871 (m.)

Plemię: PHASIANINI

Rodzaj: Syrmaticus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Chrysolophus Gray,JE, 1834 (m.)

Rodzaj: Phasianus Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Crossoptilon Hodgson, 1838 (n.)

Rodzaj: Catreus Cabanis, 1851 (m.)

Rodzaj: Lophura Fleming,J, 1822 (f.)

Plemię: TETRAONINI

Rodzaj: Meleagris Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Bonasa Stephens, 1819 (f.)

Rodzaj: Tetrastes Keyserling & Blasius, 1840 (m.)

Rodzaj: Lagopus Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Dendragapus Elliot, 1864 (m.)

Rodzaj: Falcipennis Elliot, 1864 (m.)

Rodzaj: Tetrao Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Lyrurus Swainson, 1832 (m.)

Rodzaj: Centrocercus Swainson, 1832 (m.)

Rodzaj: Tympanuchus Gloger, 1841 (m.)

Rodzaje o bliżej nieokreślonym pokrewieństwie (genera incertae sedis):

Rodzaj: Perdix Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Haematortyx Sharpe, 1879 (m.)

Rodzaj: Galloperdix Blyth, 1845 (f.)

Rodzaj: Pucrasia Gray,GR, 1841 (f.)

Rodzaj: Ithaginis Wagler, 1832 (m.)


Parvclass: NEOAVES

Nadrząd: PHOENICOPTERIMORPHAE

Rząd: PHOENICOPTERIFORMES - FLAMINGOWE

Wersja: 2013-09-25
2 rodziny, 9 rodzajów, 28 gatunków (w tym 3 wymarłe)
Systematyka:

Rodzina: PHOENICOPTERIDAE - FLAMINGI - FLAMINGOS

Wersja: 2013-09-25
3 rodzaje, 6 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Phoenicopterus Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Phoeniconaias Gray,GR, 1869 (f.)

Rodzaj: Phoenicoparrus Bonaparte, 1856 (m.)


Rodzina: PODICIPEDIDAE - PERKOZY - GREBES

Wersja: 2015-01-30
6 rodzajów, 22 gatunki (w tym 3 wymarłe)
Systematyka:

Rodzaj: Podilymbus Lesson, 1831 (m.)

Rodzaj: Tachybaptus Reichenbach, 1853 (m.)

Rodzaj: Rollandia Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Poliocephalus Selby, 1840 (m.)

Rodzaj: Aechmophorus Coues, 1862 (m.)

Rodzaj: Podiceps Latham, 1787 (m.)


Nadrząd: COLUMBIMORPHAE

Rząd: COLUMBIFORMES - GOŁĘBIOWE

Wersja: 2014-10-19
1 rodzina, 46 rodzajów (w tym 4 wymarłe), 318 gatunków (w tym 15 wymarłych)
Systematyka:

Rodzina: COLUMBIDAE - GOŁĘBIOWATE - PIGEONS

Wersja: 2015-01-30
3 podrodziny, 46 rodzajów (w tym 4 wymarłe), 318 gatunków (w tym 15 wymarłych i prawdopodobnie wymarłych)
Systematyka:

Podrodzina: COLUMBINAE - GOŁĘBIE

Rodzaj: Columba Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Aplopelia Bonaparte, 1855 (f.)

Rodzaj: Streptopelia Bonaparte, 1855 (f.)

Rodzaj: Macropygia Swainson, 1837 (f.)

Rodzaj: Turacoena Bonaparte, 1854 (f,)

Rodzaj: Reinwardtoena Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Ectopistes Swainson, 1827 (m.)

Rodzaj: Patagioenas Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Leptotila Swainson, 1837 (f.)

Rodzaj: Geotrygon Gosse, 1847 (f.)

Rodzaj: Zenaida Bonaparte, 1838 (f.)

Podrodzina: PERISTERINAE - SINIACZKI

Rodzaj: Columbina von Spix, 1825 (f.)

Rodzaj: Claravis Oberholser, 1899 (f.)

Rodzaj: Metriopelia Bonaparte, 1855 (f.)

Rodzaj: Uropelia Bonaparte, 1855 (f.)

Podrodzina: RAPHINAE - TRERONY

Rodzaj: Henicophaps Gray,GR, 1862 (f.)

Rodzaj: Alopecoenas Sharpe, 1899 (m.)

Rodzaj: Leucosarcia Gould, 1843 (f.)

Rodzaj: Petrophassa Gould, 1841 (f.)

Rodzaj: Geophaps Gray,GR, 1842 (f.)

Rodzaj: Phaps Selby, 1835 (f.)

Rodzaj: Ocyphaps Gray,GR, 1842 (f.)

Rodzaj: Geopelia Swainson, 1837 (f.)

Rodzaj: Trugon Gray,GR, 1849 (f.)

Rodzaj: Otidiphaps Gould, 1870 (f.)

Rodzaj: Gallicolumba Heck, 1849 (f.)

Rodzaj: Treron Vieillot, 1816 (m.)

Rodzaj: Goura Stephens, 1819 (f.)

Rodzaj: Caloenas Gray,GR, 1840 (f.)

Rodzaj: Raphus Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Pezophaps Strickland, 1848 (f.)

Rodzaj: Didunculus Peale, 1848 (m.)

Rodzaj: Chalcophaps Gould, 1843 (f.)

Rodzaj: Turtur Boddaert, 1783 (m.)

Rodzaj: Oena Swainson, 1837 (f.)

Rodzaj: Phapitreron Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Ducula Hodgson, 1836 (f.)

Rodzaj: Ptilinopus Swainson, 1825 (m.)

Rodzaj: Alectroenas Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Drepanoptila Bonaparte, 1855 (f.)

Rodzaj: Hemiphaga Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Gymnophaps Salvadori, 1874 (f.)

Rodzaj: Lopholaimus Gould, 1841 (m.)

Rodzaje o bliżej nieokreślonym pokrewieństwie (genera incertae sedis):

Rodzaj: Microgoura Rothschild, 1904 (f.)

Rodzaj: Cryptophaps Salvadori, 1893 (f.)

Rodzaj: Starnoenas Bonaparte, 1838 (f.)


Rząd: PTEROCLIFORMES - STEPÓWKI

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 2 rodzaje, 16 gatunków
Systematyka:

Rodzina: PTEROCLIDAE - STEPÓWKI - SANDGROUSE

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 16 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Syrrhaptes Illiger, 1811 (m.)

Rodzaj: Pterocles Temminck, 1815 (m.)


Rząd: MESITORNITHIFORMES - MADAGASKARNIKI

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 2 rodzaje, 3 gatunki
Systematyka:

Rodzina: MESITORNITHIDAE - MADAGASKARNIKI - MESITES

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 3 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Mesitornis Bonaparte, 1855 (m.)

Rodzaj: Monias Oustalet & Grandidier,G, 1903 (m.)


Nadrząd: EURYPYGIMORPHAE

Rząd: EURYPYGIFORMES - SŁONECZNICOWE

Wersja: 2013-09-25
2 rodziny, 2 rodzaje, 2 gatunki
Systematyka:

Rodzina: EURYPYGIDAE - SŁONECZNICE - SUNBITTERN

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Eurypyga Illiger, 1811 (f.)


Rodzina: RHYNOCHETIDAE - KAGU - KAGU

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Rhynochetos Verreaux,J & Des Murs, 1860 (m.)


Nadrząd: PHAETHONTIMORPHAE

Rząd: PHAETHONTIFORMES - FAETONY

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 1 rodzaj, 3 gatunki
Systematyka:

Rodzina: PHAETHONTIDAE - FAETONY - TROPICBIRDS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 3 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Phaethon Linnaeus, 1758 (m.)


Nadrząd: CAPRIMULGIMORPHAE

Rząd: CAPRIMULGIFORMES - LELKOWE

Wersja: 2013-09-25
7 rodzin, 151 rodzajów, 561 gatunków (w tym 5 wymarłych)
Systematyka:

Rodzina: STEATORNITHIDAE - TŁUSZCZAKI - OILBIRD

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Steatornis von Humboldt, 1814 (m.)


Rodzina: PODARGIDAE - PASZCZAKI - FROGMOUTHS

Wersja: 2013-09-25
3 rodzaje, 13 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Rigidipenna Cleere, Kratter, Steadman, Braun, Huddleston, Filardi & Dutson, 2007 (f.)

Rodzaj: Podargus Viellot, 1818 (m.)

Rodzaj: Batrachostomus Gould, 1838 (m.)


Rodzina: NYCTIBIIDAE - NOCOLOTY - POTOOS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 7 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Nyctibius Vieillot, 1816 (m.)


Rodzina: CAPRIMULGIDAE - LELKOWATE - NIGHTJARS

Wersja: 2013-09-25
2 podrodziny, 20 rodzajów, 92 gatunki (w tym 2 prawdopodobnie wymarłe)
Systematyka:

Podrodzina: EUROSTOPODINAE - ROGATNIKI

Rodzaj: Eurostopodus Gould, 1838 (m.)

Rodzaj: Lyncornis Gould, 1838 (m.)

Podrodzina: CAPRIMULGINAE - LELKI

Rodzaj: Gactornis Han, Robbins & Braun, 2010 (m.)

Rodzaj: Chordeiles Swainson, 1832 (m.)

Rodzaj: Lurocalis Cassin, 1851 (m.)

Rodzaj: Nyctiprogne Bonaparte, 1857 (f.)

Rodzaj: Nyctipolus Ridgway, 1912 (m.)

Rodzaj: Systellura Ridgway, 1912 (f.)

Rodzaj: Nyctidromus Gould, 1838 (m.)

Rodzaj: Eleothreptus Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Uropsalis deW. Miller,W, 1915 (f.)

Rodzaj: Setopagis Ridgway, 1912 (f.)

Rodzaj: Hydropsalis Wagler, 1832 (f.)

Rodzaj: Macropsalis Sclater,PL, 1866 (f.)

Rodzaj: Siphonorhis Sclater,PL, 1861 (f.)

Rodzaj: Nyctiphrynus Bonaparte, 1857 (m.)

Rodzaj: Phalaenoptilus Ridgway, 1880 (m.)

Rodzaj: Antrostomus Bonaparte, 1838 (m.)

Rodzaj: Caprimulgus Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Veles Bangs, 1918 (m.)


Nadrodzina: TROCHILOIDEA

Rodzina: AEGOTHELIDAE - SOWNIKI - OWLET-NIGHTJARS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 11 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Aegotheles Vigors & Horsfield, 1827 (m.)


Rodzina: APODIDAE - JERZYKOWATE - SWIFTS

Wersja: 2013-09-25
3 podrodziny, 20 rodzajów, 99 gatunków
Systematyka:

Podrodzina: HEMIPROCNINAE - CZUBIKI

Rodzaj: Hemiprocne Nitzsch, 1829 (f.)

Podrodzina: CYPSELOIDINAE - CIERNIOSTERNIKI

Rodzaj: Cypseloides Streubel, 1848 (m.)

Rodzaj: Streptoprocne Oberholser, 1906 (f.)

Podrodzina: APODINAE - JERZYKI

Plemię: CHAETURINI

Rodzaj: Mearnsia Ridgway, 1911 (f.)

Rodzaj: Zoonavena Mathews, 1918 (f.)

Rodzaj: Telacanthura Mathews, 1918 (f.)

Rodzaj: Rhaphidura Oates, 1883 (f.)

Rodzaj: Neafrapus Matahews, 1918 (m.)

Rodzaj: Chaetura Stephens, 1826 (f.)

Rodzaj: Hirundapus Hodgson, 1837 (m.)

Plemię: COLLOCALINI

Rodzaj: Collocalia Gray,GR, 1840 (f.)

Rodzaj: Hydrochous Brooke, 1970 (m.)

Rodzaj: Aerodramus Oberholser, 1906 (m.)

Plemię: APODINI

Rodzaj: Schoutedenapus de Roo, 1968 (m.)

Rodzaj: Aeronautes Hartert,E, 1892 (m.)

Rodzaj: Tachornis Gosse, 1847 (f.)

Rodzaj: Panyptila Cabanis, 1847 (f.)

Rodzaj: Cypsiurus Lesson, 1843 (m.)

Rodzaj: Tachymarptis Roberts, 1922 (m.)

Rodzaj: Apus Scopoli, 1777 (m.)


Rodzina: TROCHILIDAE - KOLIBROWATE - HUMMINGBIRDS

Wersja: 2015-01-30
6 podrodzin, 105 rodzajów, 338 gatunków (w tym 3 wymarłe i prawdopodobnie wymarłe)
Systematyka:

Podrodzina: FLORISUGINAE - TOPAZIKI

Rodzaj: Topaza Gray,GR, 1840 (f.)

Rodzaj: Florisuga Bonaparte, 1850 (f.)

Podrodzina: PHAETHORNITHINAE - PUSTELNIKI

Rodzaj: Eutoxeres Reichenbach, 1849 (m.)

Rodzaj: Ramphodon Lesson, 1830 (m.)

Rodzaj: Glaucis Boie, 1831 (m.)

Rodzaj: Threnetes Gould, 1852 (m.)

Rodzaj: Anopetia Simon, 1918 (f.)

Rodzaj: Phaethornis Swainson, 1827 (m.)

Podrodzina: POLYTMINAE - KOLIBRZYKI

Rodzaj: Doryfera Gould, 1847 (f.)

Rodzaj: Schistes Gould, 1852 (m.)

Rodzaj: Augastes Gould, 1849 (m.)

Rodzaj: Colibri von Spix, 1824 (m.)

Rodzaj: Androdon Gould, 1863 (m.)

Rodzaj: Heliactin Boie, 1831 (f.)

Rodzaj: Heliothryx Boie, 1831 (m.)

Rodzaj: Polytmus Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Avocettula Reichenbach, 1849 (f.)

Rodzaj: Chrysolampis Boie, 1831 (f.)

Rodzaj: Anthracothorax Boie, 1831 (m.)

Rodzaj: Eulampis Boie, 1831 (m.)

Podrodzina: LESBIINAE - PAZIAKI

Plemię: LESBIINI

Rodzaj: Heliangelus Gould, 1848 (m.)

Rodzaj: Sephanoides Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Discosura Bonaparte, 1850 (f.)

Rodzaj: Lophornis Lesson, 1829 (m.)

Rodzaj: Phlogophilus Gould, 1860 (m.)

Rodzaj: Adelomyia Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Aglaiocercus Zimmer,JT, 1930 (m.)

Rodzaj: Sappho Reichenbach, 1849 (f.)

Rodzaj: Polyonymus Heine, 1863 (m.)

Rodzaj: Taphrolesbia Simon, 1918 (f.)

Rodzaj: Oreotrochilus Gould, 1847 (m.)

Rodzaj: Opisthoprora Cabanis & Heine, 1860 (f.)

Rodzaj: Lesbia Lesson, 1833 (f.)

Rodzaj: Ramphomicron Bonaparte, 1850 (n.)

Rodzaj: Chalcostigma Reichenbach, 1854 (n.)

Rodzaj: Oxypogon Gould, 1848 (m.)

Rodzaj: Oreonympha Gould, 1869 (f.)

Rodzaj: Metallura Gould, 1847 (f.)

Plemię: HELIANTHEINI

Rodzaj: Haplophaedia Simon, 1918 (f.)

Rodzaj: Eriocnemis Reichenbach, 1849 (f.)

Rodzaj: Loddigesia Bonaparte, 1850 (f.)

Rodzaj: Aglaeactis Gould, 1848 (f.)

Rodzaj: Coeligena Lesson, 1833 (f.)

Rodzaj: Lafresnaya Bonaparte, 1850 (f.)

Rodzaj: Ensifera Lesson, 1843 (f.)

Rodzaj: Pterophanes Gould, 1849 (m.)

Rodzaj: Boissonneaua Reichenbach, 1854 (f.)

Rodzaj: Ocreatus Gould, 1846 (m.)

Rodzaj: Urochroa Gould, 1856 (f.)

Rodzaj: Urosticte Gould, 1853 (f.)

Rodzaj: Heliodoxa Gould, 1850 (f.)

Rodzaj: Clytolaema Gould, 1853 (f.)

Podrodzina: PATAGONINAE - GIGANCIKI

Rodzaj: Patagona Gray,GR, 1840 (f.)

Podrodzina: TROCHILINAE - KOLIBRY

Plemię: TROCHILINI

Rodzaj: Chlorostilbon Gould, 1853 (m.)

Rodzaj: Cynanthus Swainson, 1827 (m.)

Rodzaj: Cyanophaia Reichenbach, 1854 (f.)

Rodzaj: Chlorestes Reichenbach, 1854 (f.)

Rodzaj: Klais Reichenbach, 1854 (f.)

Rodzaj: Abeillia Bonaparte, 1850 (f.)

Rodzaj: Orthorhyncus Lacépède, 1799 (m.)

Rodzaj: Stephanoxis Simon, 1897 (m.)

Rodzaj: Aphantochroa Gould, 1853 (f.)

Rodzaj: Phaeochroa Gould, 1861 (f.)

Rodzaj: Anthocephala Cabanis & Heine, 1860 (f.)

Rodzaj: Campylopterus Swainson, 1827 (m.)

Rodzaj: Eupetomena Gould, 1853 (f.)

Rodzaj: Eupherusa Gould, 1857 (f.)

Rodzaj: Elvira Mulsant, Verreaux,J & Verreaux,E, 1866 (f.)

Rodzaj: Microchera Gould, 1858 (f.)

Rodzaj: Chalybura Reichenbach, 1854 (f.)

Rodzaj: Thalurania Gould, 1848 (f.)

Rodzaj: Taphrospilus Simon, 1910 (m.)

Rodzaj: Leucochloris Reichenbach, 1854 (m.)

Rodzaj: Leucippus Bonaparte, 1850 (m.)

Rodzaj: Amazilia Lesson, 1843 (f.)

Rodzaj: Trochilus Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Chrysuronia Bonaparte, 1850 (f.)

Rodzaj: Goethalsia Nelson, 1912 (f.)

Rodzaj: Goldmania Nelson, 1911 (f.)

Rodzaj: Lepidopyga Reichenbach, 1855 (f.)

Rodzaj: Juliamyia Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Hylocharis Boie, 1831 (f.)

Plemię: LAMPORNITHINI

Rodzaj: Sternoclyta Gould, 1858 (f.)

Rodzaj: Hylonympha Gould, 1873 (f.)

Rodzaj: Eugenes Gould, 1856 (m.)

Rodzaj: Panterpe Cabanis & Heine, 1860 (f.)

Rodzaj: Heliomaster Bonaparte, 1850 (m.)

Rodzaj: Lampornis Swainson, 1827 (m.)

Rodzaj: Lamprolaima Reichenbach, 1854 (f.)

Plemię: MELLISUGINI

Rodzaj: Myrtis Reichenbach, 1854 (f.)

Rodzaj: Eulidia Mulsant w: Mulsant & Verreaux, 1877 (f.)

Rodzaj: Rhodopis Reichenbach, 1854 (f.)

Rodzaj: Thaumastura Bonaparte, 1850 (f.)

Rodzaj: Chaetocercus Gray,GR, 1855 (m.)

Rodzaj: Myrmia Mulsant, 1876 (f.)

Rodzaj: Microstilbon Todd, 1913 (m.)

Rodzaj: Calliphlox Boie, 1831 (f.)

Rodzaj: Doricha Reichenbach, 1854 (f.)

Rodzaj: Tilmatura Reichenbach, 1854 (f.)

Rodzaj: Calothorax Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Archilochus Reichenbach, 1854 (m.)

Rodzaj: Mellisuga Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Calypte Gould, 1856 (f.)

Rodzaj: Atthis Reichenbach, 1854 (f.)

Rodzaj: Selasphorus Swainson, 1832 (m.)


Nadrząd: OPISTHOCOMIMORPHAE

Rząd: OPISTHOCOMIFORMES - HOACYNY

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzina: OPISTHOCOMIDAE - HOACYNY - HOATZIN

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Opisthocomus Illiger, 1811 (m.)


Nadrząd: CUCULIMORPHAE

Rząd: CUCULIFORMES - KUKUŁKOWE

Wersja: 2014-10-20
1 rodzina, 37 rodzajów (w tym 1 wymarły), 141 gatunków (w tym 2 wymarłe)
Systematyka:

Rodzina: CUCULIDAE - KUKUŁKOWATE - CUCKOOS

Wersja: 2014-10-20
3 podrodziny, 37 rodzajów (w tym 1 wymarły), 141 gatunków (w tym 2 wymarłe)
Systematyka:

Podrodzina: CROTOPHAGINAE - KLESZCZOJADY

Plemię: CROTOPHAGINI

Rodzaj: Crotophaga Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Guira Lesson, 1830 (f.)

Plemię: NEOMORPHINI

Rodzaj: Tapera Thunberg, 1819 (f.)

Rodzaj: Dromococcyx zu Weid, 1832 (m.)

Rodzaj: Morococcyx Sclater,PL, 1862 (m.)

Rodzaj: Geococcyx Wagler, 1831 (m.)

Rodzaj: Neomorphus Gloger, 1827 (m.)

Podrodzina: CENTROPODINAE - KUKALE

Plemię: COUINI

Rodzaj: Coua Schinz, 1821 (f.)

Rodzaj: Carpococcyx Gray,GR, 1840 (m.)

Plemię: CENTROPODINI

Rodzaj: Centropus Illiger, 1811 (m.)

Podrodzina: CUCULINAE - KUKUŁKI

Plemię: PHAENICOPHAEINI

Rodzaj: Rhinortha Vigors, 1830 (f.)

Rodzaj: Ceuthmochares Cabanis & Heine, 1863 (m.)

Rodzaj: Taccocua Lesson, 1830 (f.)

Rodzaj: Zanclostomus Swainson, 1837 (m.)

Rodzaj: Phaenicophaeus Stephens, 1815 (m.)

Rodzaj: Dasylophus Swainson, 1837 (m.)

Rodzaj: Lepidogrammus Reichenbach, 1849 (m.)

Rodzaj: Rhamphococcyx Cabanis & Heine, 1863 (m.)

Rodzaj: Clamator Kaup, 1829 (m.)

Rodzaj: Coccycua Lesson, 1830 (f.)

Rodzaj: Piaya Lesson, 1830 (f.)

Rodzaj: Coccyzus Vieillot, 1816 (m.)

Plemię: CUCULINI

Rodzaj: Nannococcyx Olson, 1975 (m.)

Rodzaj: Pachycoccyx Cabanis, 1882 (m.)

Rodzaj: Microdynamis Salvadori, 1878 (f.)

Rodzaj: Eudynamys Vigors & Horsfield, 1827 (m.)

Rodzaj: Urodynamis Salvadori, 1880 (f.)

Rodzaj: Scythrops Latham, 1790 (m.)

Rodzaj: Chalcites Lesson, 1830 (m.)

Rodzaj: Chrysococcyx Boie, 1826 (m.)

Rodzaj: Cacomantis Müller,S, 1843 (m.)

Rodzaj: Heteroscenes Cabanis & Heine, 1863 (m.)

Rodzaj: Caliechthrus Cabanis & Heine, 1863 (m.)

Rodzaj: Cercococcyx Cabanis, 1882 (m.)

Rodzaj: Surniculus Lesson, 1830 (m.)

Rodzaj: Hierococcyx Müller,S, 1845 (m.)

Rodzaj: Cuculus Linnaeus, 1758 (m.)


Nadrząd: GRUIMORPHAE

Rząd: GRUIFORMES - ŻURAWIOWE

Wersja: 2014-10-20
6 rodzin, 51 rodzajów (w tym 4 wymarłe), 177 gatunków (w tym 19 wymarłych)
Systematyka:

Nadrodzina: RALLOIDEA

Rodzina: RALLIDAE - CHRUŚCIELE - RAILS AND COOTS

Wersja: 2015-01-31
41 rodzajów (w tym 4 wymarłe), 146 gatunków (w tym 19 wymarłych)
Systematyka:

Podrodzina: HIMANTORNITHINAE - CHRUŚCIELONIE

Rodzaj: Himantornis Hartlaub, 1855 (m.)

Podrodzina: RALLINAE - WODNIKI

Rodzaj: Canirallus Bonaparte, 1856 (m.)

Rodzaj: Mentocrex Peters,JL, 1932 (f.)

Rodzaj: Rallicula Schlegel, 1871 (f.)

Rodzaj: Rallina Gray,GR, 1846 (f.)

Rodzaj: Coturnicops Gray,GR, 1855 (m.)

Rodzaj: Micropygia Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Rufirallus Bonaparte, 1856 (m.)

Rodzaj: Laterallus Gray,GR, 1855 (m.)

Rodzaj: Rallus Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Aramidopsis Sharpe, 1893 (f.)

Rodzaj: Lewinia Gray,GR, 1855 (f.)

Rodzaj: Habroptila Gray,GR, 1861 (f.)

Rodzaj: Gallirallus Lafresnaye, 1841 (m.)

Rodzaj: Diaphorapteryx Forbes,HO, 1892 (f.)

Rodzaj: Aphanapteryx Frauenfeld, 1868 (f.)

Rodzaj: Eulabeornis Gould, 1844 (m.)

Rodzaj: Cabalus Hutton,FW, 1874 (m.)

Rodzaj: Hypotaenidia Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Dryolimnas Sharpe, 1893 (m.)

Rodzaj: Crex Bechstein, 1803 (f.)

Rodzaj: Rougetius Bonaparte, 1856 (m.)

Rodzaj: Mundia Bourne, Ashmole & Simmons, 2003 (f.)

Rodzaj: Atlantisia Lowe,PR, 1923 (f.)

Rodzaj: Aramides Pucheran, 1845 (m.)

Rodzaj: Amaurolimnas Sharpe, 1893 (m.)

Rodzaj: Cyanolimnas Barbour & Peters,JL, 1927 (m.)

Rodzaj: Neocrex Sclater,PL & Salvin, 1869 (f.)

Rodzaj: Pardirallus Bonaparte, 1856 (m.)

Rodzaj: Gymnocrex Salvadori, 1875 (f.)

Rodzaj: Hapalocrex Ridgway, 1920 (f.)

Rodzaj: Porzana Vieillot, 1816 (f.)

Rodzaj: Zapornia Leach, 1816 (f.)

Rodzaj: Amaurornis Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Megacrex D'Albertis & Salvadori, 1879 (f.)

Rodzaj: Gallicrex Blyth, 1852 (f.)

Rodzaj: Porphyrio Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Pareudiastes Hartlaub & Finsch, 1871 (m.)

Rodzaj: Gallinula Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Tribonyx Du Bus, 1840 (m.)

Rodzaj: Fulica Linnaeus, 1758 (f.)

Gatunek o bliżej nieokreślonym pokrewieństwie (species incertae sedis):


Rodzina: SAROTHRURIDAE - KUSOKURKI - FLUFFTAILS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 9 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Sarothrura Heine, 1890 (f.)


Rodzina: HELIORNITHIDAE - PERKOŁYSKI - FINFOOTS

Wersja: 2013-09-25
3 rodzaje, 3 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Podica Lesson, 1831 (f.)

Rodzaj: Heliopais Sharpe, 1893 (m.)

Rodzaj: Heliornis Bonnaterre, 1791 (m.)


Nadrodzina: GRUOIDEA

Rodzina: PSOPHIIDAE - GRUCHACZE - TRUMPETERS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 3 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Psophia Linnaeus, 1758 (f.)


Rodzina: ARAMIDAE - BEKAŚNICE - LIMPKIN

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Aramus Vieillot, 1816 (m.)


Rodzina: GRUIDAE - ŻURAWIE - CRANES

Wersja: 2013-09-25
2 podrodziny, 4 rodzaje, 15 gatunków
Systematyka:

Podrodzina: BALEARICINAE - KORONNIKI

Rodzaj: Balearica Brisson, 1760 (f.)

Podrodzina: GRUINAE - ŻURAWIE

Rodzaj: Leucogeranus Bonaparte, 1855 (m.)

Rodzaj: Antigone Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Grus Brisson, 1760 (f.)


Nadrząd: OTIDIMORPHAE

Rząd: OTIDIFORMES - DROPIE

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 11 rodzajów, 26 gatunków
Systematyka:

Rodzina: OTIDIDAE - DROPIE - BUSTARDS

Wersja: 2013-09-25
11 rodzajów, 26 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Heterotetrax Sharpe, 1894 (m.)

Rodzaj: Lissotis Reichenbach, 1848 (f.)

Rodzaj: Ardeotis Le Maout, 1853 (f.)

Rodzaj: Tetrax Forster,T, 1817 (m.)

Rodzaj: Houbaropsis Sharpe, 1893 (f.)

Rodzaj: Sypheotides Lesson, 1839 (m.)

Rodzaj: Lophotis Reichenbach, 1848 (f.)

Rodzaj: Eupodotis Lesson, 1839 (f.)

Rodzaj: Otis Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Afrotis Gray,GR, 1855 (f.)

Rodzaj: Chlamydotis Lesson, 1839 (f.)


Nadrząd: MUSOPHAGIMORPHAE

Rząd: MUSOPHAGIFORMES - TURAKOWE

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 6 rodzajów, 23 gatunki
Systematyka:

Rodzina: MUSOPHAGIDAE - TURAKOWATE - TURACOS

Wersja: 2013-09-25
3 podrodziny, 6 rodzajów, 23 gatunki
Systematyka:

Podrodzina: CORYTHAEOLINAE - SZYSZAKI

Rodzaj: Corythaeola Heine, 1860 (f.)

Podrodzina: CRINIFERINAE - HAŁAŚNIKI

Rodzaj: Criniferoides Roberts, 1926 (m.)

Rodzaj: Crinifer Jarocki, 1821 (m.)

Rodzaj: Corythaixoides Smith,A, 1833 (m.)

Podrodzina: MUSOPHAGINAE - TURAKI

Rodzaj: Gallirex Lesson, 1844 (m.)

Rodzaj: Tauraco Kluk, 1779 (m.)


Kohorta: AEQUORNITHIA

Nadrząd: GAVIIMORPHAE

Rząd: GAVIIFORMES - NURY

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 1 rodzaj, 5 gatunków
Systematyka:

Rodzina: GAVIIDAE - NURY - DIVERS/LOONS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 5 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Gavia Forster,JR, 1788 (f.)


Nadrząd: PROCELLARIIMORPHAE

Rząd: SPHENISCIFORMES - PINGWINY

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 6 rodzajów, 16 gatunków
Systematyka:

Rodzina: SPHENISCIDAE - PINGWINY - PENGUINS

Wersja: 2013-09-25
6 rodzajów, 16 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Aptenodytes Miller,JF, 1778 (m.)

Rodzaj: Pygoscelis Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Eudyptes Vieillot, 1816 (m.)

Rodzaj: Megadyptes Milne-Edwards,A, 1880 (m.)

Rodzaj: Eudyptula Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Spheniscus Brisson, 1760 (m.)


Rząd: PROCELLARIIFORMES - RURKONOSE

Wersja: 2014-10-20
4 rodziny, 26 rodzajów, 122 gatunki (w tym 3 wymarłe i prawdopodobnie wymarłe)
Systematyka:

Rodzina: OCEANITIDAE - OCEANNIKI - AUSTRAL STORM-PETRELS

Wersja: 2013-09-25
5 rodzajów, 8 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Oceanites Keyserling & Blasius, 1840 (m.)

Rodzaj: Garrodia Forbes,WA, 1881 (f.)

Rodzaj: Pelagodroma Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Fregetta Bonaparte, 1855 (f.)

Rodzaj: Nesofregetta Mathews, 1912 (f.)


Rodzina: DIOMEDEIDAE - ALBATROSY - ALBATROSSES

Wersja: 2013-09-25
4 rodzaje, 13 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Phoebastria Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Diomedea Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Phoebetria Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Thalassarche Reichenbach, 1853 (f.)


Rodzina: HYDROBATIDAE - NAWAŁNIKI - NORTHERN STORM-PETRELS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 15 gatunków (w tym 1 prawdopodobnie wymarły)
Systematyka:

Rodzaj: Hydrobates Boie, 1822 (m.)


Rodzina: PROCELLARIIDAE - BURZYKOWATE - PETRELS & SHEARWATERS

Wersja: 2015-02-09
16 rodzajów, 86 gatunków (w tym 2 wymarłe)
Systematyka:

Rodzaj: Macronectes Richmond, 1905 (m.)

Rodzaj: Fulmarus Stephens, 1826 (m.)

Rodzaj: Thalassoica Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Daption Stephens, 1826 (n.)

Rodzaj: Pagodroma Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Halobaena Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Pachyptila Illiger, 1811 (f.)

Rodzaj: Aphrodroma Olson, 2000 (f.)

Rodzaj: Pterodroma Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Procellaria Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Ardenna Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Calonectris Mathews & Iredale, 1915 (f.)

Rodzaj: Puffinus Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Pseudobulweria Mathews, 1936 (f.)

Rodzaj: Bulweria Bonaparte, 1843 (f.)

Rodzaj: Pelecanoides Lacépède, 1799 (m.)


Nadrząd: PELECANIMORPHAE

Rząd: PELECANIFORMES - PELIKANOWE

Wersja: 2014-10-20
10 rodzin, 47 rodzajów, 181 gatunków (w tym 7 wymarłych)
Systematyka:

Podrząd: CICONII - BOCIANOWCE

Nadrodzina: CICONIOIDEA

Rodzina: CICONIIDAE - BOCIANY - STORKS

Wersja: 2013-09-25
6 rodzajów, 19 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Leptoptilos Lesson, 1831 (m.)

Rodzaj: Mycteria Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Anastomus Bonnaterre, 1791 (m.)

Rodzaj: Ciconia Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Jabiru Hellmayr, 1906 (f.)

Rodzaj: Ephippiorhynchus Bonaparte, 1855 (m.)


Podrząd: PELECANI - PELIKANOWCE

Nadrodzina: PELECANOIDEA

Rodzina: PELECANIDAE - PELIKANY - PELICANS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 8 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Pelecanus Linnaeus, 1758 (m.)


Rodzina: SCOPIDAE - WARUGI - HAMERKOP

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Scopus Brisson, 1760 (m.)


Rodzina: BALAENICIPITIDAE - TRZEWIKODZIOBY - SHOEBILL

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Balaeniceps Gould, 1850 (m.)


Nadrodzina: ARDEOIDEA

Rodzina: ARDEIDAE - CZAPLOWATE - HERONS

Wersja: 2014-10-20
18 rodzajów, 67 gatunków (w tym 5 wymarłych)
Systematyka:

Rodzaj: Zonerodius Salvadori, 1882 (m.)

Rodzaj: Tigriornis Sharpe, 1895 (m.)

Rodzaj: Tigrisoma Swainson, 1827 (n.)

Rodzaj: Agamia Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Cochlearius Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Zebrilus Bonaparte, 1855 (m.)

Rodzaj: Botaurus Stephens, 1819 (m.)

Rodzaj: Ixobrychus Billberg, 1828 (m.)

Rodzaj: Gorsachius Bonaparte, 1855 (m.)

Rodzaj: Nycticorax Forster,T, 1817 (m.)

Rodzaj: Nyctanassa Stejneger, 1887 (f.)

Rodzaj: Butorides Blyth, 1852 (f.)

Rodzaj: Ardeola Boie, 1822 (f.)

Rodzaj: Bubulcus Bonaparte, 1855 (m.)

Rodzaj: Ardea Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Syrigma Ridgway, 1878 (f.)

Rodzaj: Pilherodius Reichenbach, 1853 (m.)

Rodzaj: Egretta Forster,T, 1817 (f.)


Rodzina: THRESKIORNITHIDAE - IBISY - IBISES

Wersja: 2014-10-20
13 rodzajów, 35 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Rodzaj: Threskiornis Gray,GR, 1842 (m.)

Rodzaj: Platalea Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Pseudibis Hodgson, 1844 (f.)

Rodzaj: Geronticus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Nipponia Reichenbach, 1853 (f.)

Rodzaj: Bostrychia Gray,GR, 1847 (f.)

Rodzaj: Theristicus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Cercibis Wagler, 1832 (f.)

Rodzaj: Mesembrinibis Peters,JL, 1930 (f.)

Rodzaj: Phimosus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Eudocimus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Plegadis Kaup, 1829 (m.)

Rodzaj: Lophotibis Reichenbach, 1853 (f.)


Nadrodzina: SULOIDEA

Rodzina: FREGATIDAE - FREGATY - FRIGATEBIRDS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 5 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Fregata Lacépède, 1799 (f.)


Rodzina: SULIDAE - GŁUPTAKI - GANNETS AND BOOBIES

Wersja: 2013-09-25
3 rodzaje, 10 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Papasula Olson & Warheit, 1988 (f.)

Rodzaj: Morus Vieillot, 1816 (m.)

Rodzaj: Sula Brisson, 1760 (f.)


Rodzina: PHALACROCORACIDAE - KORMORANY - CORMORANTS

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 31 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Rodzaj: Microcarbo Bonaparte, 1856 (m.)

Rodzaj: Phalacrocorax Brisson, 1760 (m.)


Rodzina: ANHINGIDAE - WĘŻÓWKI - DARTERS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 4 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Anhinga Brisson, 1760 (f.)


Kohorta: CHARADRIIA

Nadrząd: CHARADRIIMORPHAE

Rząd: CHARADRIIFORMES - SIEWKOWE

Wersja: 2013-09-25
17 rodzin, 91 rodzajów (w tym 1 wymarły), 375 gatunków (w tym 6 wymarłych i prawdopodobnie wymarłych)
Systematyka:

Podrząd: CHARADRII - SIEWKOWCE

Parvorder: CHIONIDA

Nadrodzina: CHIONOIDEA

Rodzina: BURHINIDAE - KULONY - THICK-KNEES

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 9 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Burhinus Illiger, 1811 (m.)

Rodzaj: Esacus Lesson, 1831 (m.)


Rodzina: CHIONIDAE - POCHWODZIOBY - SHEATHBILLS & MAGELLANIC PLOVER

Wersja: 2013-09-25
2 podrodziny, 2 rodzaje, 3 gatunki
Systematyka:

Podrodzina: CHIONINAE - POCHWODZIOBY

Rodzaj: Chionis Forster,JR, 1788 (m.)

Podrodzina: PLUVIANELLINAE - MAGELANÓWKI

Rodzaj: Pluvianellus Gray,GR, 1846 (m.)


Parvorder: CHARADRIIDA

Nadrodzina: PLUVIANOIDEA

Rodzina: PLUVIANIDAE - PIJAWNIKI - EGYPTIAN PLOVER

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Pluvianus Vieillot, 1816 (m.)


Nadrodzina: HAEMATOPODOIDEA

Rodzina: HAEMATOPODIDAE - OSTRYGOJADY - OYSTERCATCHERS & IBISBILL

Wersja: 2013-09-25
2 podrodziny, 2 rodzaje, 13 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Podrodzina: HAEMATOPODINAE - OSTRYGOJADY

Rodzaj: Haematopus Linnaeus, 1758 (m.)

Podrodzina: IBIDORHYNCHINAE - IBISODZIOBY

Rodzaj: Ibidorhyncha Vigors, 1832 (f.)


Rodzina: RECURVIROSTRIDAE - SZCZUDŁONOGI - STILTS AND AVOCETS

Wersja: 2013-09-25
2 podrodziny, 3 rodzaje, 7 gatunków
Systematyka:

Podrodzina: RECURVIROSTRINAE - SZABLODZIOBY

Rodzaj: Cladorhynchus Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Recurvirostra Linnaeus, 1758 (f.)

Podrodzina: HIMANTOPODINAE - SZCZUDŁAKI

Rodzaj: Himantopus Brisson, 1760 (m.)


Nadrodzina: CHARADRIOIDEA

Rodzina: CHARADRIIDAE - SIEWECZKOWATE - PLOVERS & LAPWINGS

Wersja: 2015-01-31
3 podrodziny, 11 rodzajów, 67 gatunków
Systematyka:

Podrodzina: PLUVIALINAE - SIEWKI

Rodzaj: Pluvialis Brisson, 1760 (f.)

Podrodzina: CHARADRIINAE - SIEWECZKI

Rodzaj: Oreopholus Jardine & Selby, 1835 (m.)

Rodzaj: Phegornis Gray,GR, 1847 (m.)

Rodzaj: Eudromias Brehm,CL, 1830 (m.)

Rodzaj: Charadrius Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Thinornis Gray,GR, 1845 (m.)

Rodzaj: Elseyornis Mathews, 1914 (m.)

Podrodzina: VANELLINAE - CZAJKI

Rodzaj: Vanellus Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Erythrogonys Gould, 1838 (m.)

Rodzaj: Peltohyas Sharpe, 1896 (m.)

Rodzaj: Anarhynchus Quoy & Gaimard, 1830 (m.)


Podrząd: SCOLOPACI - BEKASOWCE

Parvorder: JACANIDA

Nadrodzina: THINOCOROIDEA

Rodzina: PEDIONOMIDAE - DROPIATKI - PLAINS-WANDERER

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Pedionomus Gould, 1841


Rodzina: THINOCORIDAE - ANDÓWKI - SEEDSNIPES

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 4 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Attagis Geoffroy Saint-Hilaire,I & Lesson, 1831 (m.)

Rodzaj: Thinocorus Eschscholtz, 1829 (m.)


Nadrodzina: JACANOIDEA

Rodzina: ROSTRATULIDAE - ZŁOTOSŁONKI - PAINTED-SNIPE

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 3 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Rostratula Vieillot, 1816 (f.)

Rodzaj: Nycticryphes Wetmore & Peters,JL, 1923 (m.)


Rodzina: JACANIDAE - DŁUGOSZPONY - JACANAS

Wersja: 2013-09-25
6 rodzajów, 8 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Jacana Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Hydrophasianus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Actophilornis Oberholser, 1925 (m.)

Rodzaj: Metopidius Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Irediparra Mathews, 1911 (f.)

Rodzaj: Microparra Cabanis, 1877 (f.)


Parvorder: SCOLOPACIDA

Nadrodzina: SCOLOPACOIDEA

Rodzina: SCOLOPACIDAE - BEKASOWATE - SANDPIPERS

Wersja: 2013-09-25
5 podrodzin, 16 rodzajów, 94 gatunki (w tym 4 wymarłe i prawdopodobnie wymarłe)
Systematyka:

Podrodzina: NUMENIINAE - KULIKI

Rodzaj: Bartramia Lesson, 1831 (f.)

Rodzaj: Numenius Brisson, 1760 (m.)

Podrodzina: LIMOSINAE - RYCYKI

Rodzaj: Limosa Brisson, 1760 (f.)

Podrodzina: CALIDRINAE - BIEGUSY

Plemię: ARENARIINI

Rodzaj: Arenaria Brisson, 1760 (f.)

Plemię: CALIDRINI

Rodzaj: Calidris Anon. = Merrem, 1804 (f.)

Rodzaj: Prosobonia Bonaparte, 1850 (f.)

Podrodzina: SCOLOPACINAE - SŁONKI

Plemię: LIMNODROMINI

Rodzaj: Limnodromus zu Wied, 1833 (m.)

Plemię: SCOLOPACINI

Rodzaj: Scolopax Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Coenocorypha Gray,GR, 1855 (f.)

Rodzaj: Gallinago Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Lymnocryptes Boie, 1826 (m.)

Podrodzina: TRINGINAE - BRODŹCE

Plemię: TRINGINI

Rodzaj: Xenus Kaup, 1829 (m.)

Rodzaj: Actitis Illiger, 1811 (m.)

Rodzaj: Tringa Linnaeus, 1758 (f.)

Plemię: PHALAROPODINI

Rodzaj: Steganopus Vieillot, 1818 (m.)

Rodzaj: Phalaropus Brisson, 1760 (m.)


Podrząd: LARI - MEWOWCE

Parvorder: TURNICIDA

Rodzina: TURNICIDAE - PRZEPIÓRNIKI - BUTTONQUAILS

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 16 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Turnix Bonnaterre, 1791 (m.)

Rodzaj: Ortyxelos Vieillot, 1825 (m.)


Parvorder: LARIDA

Nadrodzina: GLAREOLOIDEA

Rodzina: DROMADIDAE - KRABOŻERY - CRAB-PLOVER

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Dromas Paykull, 1805 (m.)


Rodzina: GLAREOLIDAE - ŻWIROWCOWATE - COURSERS AND PRATINCOLES

Wersja: 2013-09-25
2 podrodziny, 4 rodzaje, 17 gatunków
Systematyka:

Rodzaj o bliżej nieokreślonym pokrewieństwie (genus incertae sedis):

Rodzaj: Rhinoptilus Strickland, 1852 (m.)

Podrodzina: CURSORIINAE - RĄCZAKI

Rodzaj: Cursorius Latham, 1790 (m.)

Podrodzina: GLAREOLINAE - ŻWIROWCE

Rodzaj: Stiltia Gray,GR, 1855 (f.)

Rodzaj: Glareola Brisson, 1760 (f.)


Nadrodzina: ALCOIDEA

Rodzina: ALCIDAE - ALKI - AUKS

Wersja: 2013-09-25
2 podrodziny, 11 rodzajów (w tym 1 wymarły), 25 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Podrodzina: AETHIINAE - NURNICZKI

Rodzaj: Cerorhinca Bonaparte, 1828 (f.)

Rodzaj: Fratercula Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Ptychoramphus von Brandt, 1837 (m.)

Rodzaj: Aethia Merrem, 1788 (f.)

Podrodzina: ALCINAE - ALKI

Rodzaj: Brachyramphus von Brandt, 1837 (m.)

Rodzaj: Cepphus Pallas, 1769 (m.)

Rodzaj: Synthliboramphus von Brandt, 1837 (m.)

Rodzaj: Alca Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Pinguinus Bonnaterre, 1791 (m.)

Rodzaj: Alle Link, 1806 (f.)

Rodzaj: Uria Brisson, 1760 (f.)


Rodzina: STERCORARIIDAE - WYDRZYKI - SKUAS/JAEGERS

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 7 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Stercorarius Brisson, 1760 (m.)


Nadrodzina: LAROIDEA

Rodzina: LARIDAE - MEWOWATE - GULLS AND TERNS

Wersja: 2013-09-25
5 podrodzin, 24 rodzaje, 99 gatunków
Systematyka:

Podrodzina: ANOINAE - RYBOŁÓWKI

Rodzaj: Anous Stephens, 1826 (m.)

Rodzaj: Procelsterna Lafresnaye, 1842 (f.)

Podrodzina: GYGINAE - ATOLÓWKI

Rodzaj: Gygis Wagler, 1832 (f.)

Podrodzina: RYNCHOPINAE - BRZYTWODZIOBY

Rodzaj: Rynchops Linnaeus, 1758 (m.)

Podrodzina: LARINAE - MEWY

Rodzaj: Creagrus Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Rissa Stephens, 1826 (f.)

Rodzaj: Pagophila Kaup, 1829 (f.)

Rodzaj: Xema Leach, 1819 (f.)

Rodzaj: Chroicocephalus Eyton, 1836 (m.)

Rodzaj: Saundersilarus Dwight, 1926 (m.)

Rodzaj: Hydrocoloeus Kaup, 1829 (m.)

Rodzaj: Rhodostethia MacGillivray,W, 1842 (f.)

Rodzaj: Leucophaeus Bruch, 1853 (m.)

Rodzaj: Ichthyaetus Kaup, 1829 (m.)

Rodzaj: Larus Linnaeus, 1758 (m.)

Podrodzina: STERNINAE - RYBITWY

Rodzaj: Onychoprion Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Sternula Boie, 1822 (f.)

Rodzaj: Phaetusa Wagler, 1832 (f.)

Rodzaj: Gelochelidon Brehm, CL, 1830 (f.)

Rodzaj: Hydroprogne Kaup, 1829 (f.)

Rodzaj: Larosterna Blyth, 1852 (f.)

Rodzaj: Chlidonias Rafinesque, 1822 (m.)

Rodzaj: Sterna Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Thalasseus Boie, 1822 (m.)


Kohorta: CORACORNITHIA

Nadrząd: ACCIPITRIMORPHAE

Rząd: ACCIPITRIFORMES - SZPONIASTE

Wersja: 2014-10-20
4 rodziny, 77 rodzajów (w tym 1 wymarły), 250 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Rodzina: CATHARTIDAE - KONDOROWATE - NEW WORLD VULTURES

Wersja: 2013-09-25
5 rodzajów, 7 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Cathartes Illiger, 1811 (m.)

Rodzaj: Coragyps Le Maout, 1853 (m.)

Rodzaj: Sarcoramphus Duméril, 1805 (m.)

Rodzaj: Gymnogyps Lesson, 1842 (m.)

Rodzaj: Vultur Linnaeus, 1758


Rodzina: SAGITTARIIDAE - SEKRETARZE - SECRETARY-BIRD

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Sagittarius Hermann, 1783 (m.)


Rodzina: PANDIONIDAE - RYBOŁOWY - OSPREY

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Pandion Savigny, 1809 (m.)


Rodzina: ACCIPITRIDAE - JASTRZĘBIOWATE - KITES, HAWKS AND EAGLES

Wersja: 2015-02-09
3 podrodziny, 70 rodzajów (w tym 1 wymarły), 241 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Podrodzina: ELANINAE - KANIUKI

Rodzaj: Elanus Savigny, 1809 (m.)

Rodzaj: Gampsonyx Vigors, 1825 (m.)

Rodzaj: Chelictinia Lesson, 1843 (f.)

Podrodzina: GYPAETINAE - ORŁOSĘPY

Plemię: PERNINI

Rodzaj: Leptodon Sundevall, 1836 (m.)

Rodzaj: Chondrohierax Lesson, 1843 (m.)

Rodzaj: Elanoides Vieillot, 1818 (m.)

Rodzaj: Pernis Cuvier, 1816 (m.)

Rodzaj: Hamirostra Brown,T, 1846 (f.)

Rodzaj: Lophoictinia Kaup, 1847 (f.)

Rodzaj: Henicopernis Gray,GR, 1859 (m.)

Rodzaj: Aviceda Swainson, 1836 (f.)

Rodzaj: Eutriorchis Sharpe, 1875 (m.)

Plemię: GYPAETINI

Rodzaj: Polyboroides Smith,A, 1829 (m.)

Rodzaj: Gypohierax Rüppell, 1836 (m.)

Rodzaj: Gypaetus Storr, 1784 (m.)

Rodzaj: Neophron Savigny, 1809 (m.)

Podrodzina: ACCIPITRINAE - JASTRZĘBIE

Plemię: CIRCAETINI

Rodzaj: Spilornis Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Dryotriorchis Shelley, 1874 (m.)

Rodzaj: Terathopius Lesson, 1830 (m.)

Rodzaj: Pithecophaga Ogilvie-Grant, 1896 (f.)

Rodzaj: Circaetus Vieillot, 1816 (m.)

Plemię: GYPINI

Rodzaj: Sarcogyps Lesson, 1842 (m.)

Rodzaj: Trigonoceps Lesson, 1842 (m.)

Rodzaj: Necrosyrtes Gloger, 1841 (m.)

Rodzaj: Gyps Savigny, 1809 (m.)

Rodzaj: Aegypius Savigny, 1809 (m.)

Rodzaj: Torgos Kaup, 1828 (m.)

Plemię: ACCIPITRINI

Rodzaj: Macheiramphus Bonaparte, 1850 (m.)

Rodzaj: Harpyopsis Salvadori, 1875 (f.)

Rodzaj: Morphnus Dumont, 1816 (m.)

Rodzaj: Harpia Vieillot, 1816 (f.)

Rodzaj: Stephanoaetus Sclater,WL, 1922 (m.)

Rodzaj: Nisaetus Hodgson, 1836 (m.)

Rodzaj: Lophotriorchis Sharpe, 1874 (m.)

Rodzaj: Polemaetus Heine, 1890 (m.)

Rodzaj: Spizaetus Vieillot, 1816 (m.)

Rodzaj: Ictinaetus Blyth, 1843 (m.)

Rodzaj: Lophaetus Kaup, 1847 (m.)

Rodzaj: Clanga Adamowicz, 1858 (f.)

Rodzaj: Aquila Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Hieraaetus Kaup, 1844 (m.)

Rodzaj: Kaupifalco Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Melierax Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Micronisus Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Harpagus Vigors, 1824 (m.)

Rodzaj: Circus Lacépède, 1799 (m.)

Rodzaj: Accipiter Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Erythrotriorchis Sharpe, 1875 (m.)

Rodzaj: Megatriorchis Salvadori & D'Albertis, 1876 (m.)

Rodzaj: Urotriorchis Sharpe, 1874 (m.)

Rodzaj: Haliaeetus Savigny, 1809 (m.)

Rodzaj: Icthyophaga Lesson, 1843 (f.)

Rodzaj: Haliastur Selby, 1840 (m.)

Rodzaj: Milvus Lacépède, 1799 (m.)

Rodzaj: Busarellus Lesson, 1843 (m.)

Rodzaj: Geranospiza Kaup, 1847 (m.)

Rodzaj: Butastur Hodgson, 1843 (m.)

Rodzaj: Ictinia Vieillot, 1816 (f.)

Rodzaj: Rostrhamus Lesson, 1830 (m.)

Rodzaj: Helicolestes Bangs & Penard,TE, 1918 (m.)

Rodzaj: Rupornis Kaup, 1844 (m.)

Rodzaj: Parabuteo Ridgway, 1874 (m.)

Rodzaj: Cryptoleucopteryx Raposo do Amaral, Sheldon, Gamauf, Haring, Riesing, Silveira & Wajntal, 2009 (f.)

Rodzaj: Buteogallus Lesson, 1830 (m.)

Rodzaj: Morphnarchus Ridgway, 1920 (m.)

Rodzaj: Geranoaetus Kaup, 1844 (m.)

Rodzaj: Pseudastur Gray,GR, 1849 (m.)

Rodzaj: Leucopternis Kaup, 1847 (m.)

Rodzaj: Bermuteo Olson, 2008 (m.)

Rodzaj: Buteo Lacépède, 1799 (m.)


Nadrząd: STRIGIMORPHAE

Rząd: STRIGIFORMES - SOWY

Wersja: 2014-10-20
2 rodziny, 31 rodzajów (w tym 2 wymarłe), 216 gatunków (w tym 4 wymarłe)
Systematyka:

Rodzina: TYTONIDAE - PŁOMYKÓWKOWATE - BARN OWLS

Wersja: 2017-03-16
2 podrodziny, 2 rodzaje, 19 gatunków
Systematyka:

Podrodzina: PHODILINAE - PUCHÓWKI

Rodzaj: Phodilus Geoffroy Saint-Hilaire,I, 1830 (m.)

Podrodzina: TYTONINAE - PŁOMYKÓWKI

Rodzaj: Tyto Billberg, 1828 (f.)


Rodzina: STRIGIDAE - PUSZCZYKOWATE - OWLS

Wersja: 2018-06-05
3 podrodziny, 29 rodzajów (w tym 2 wymarłe), 197 gatunków (w tym 4 wymarłe)
Systematyka:

Podrodzina: IERAGLAUCINAE - SOWICE

Rodzaj: Ninox Hodgson, 1837 (f.)

Rodzaj: Uroglaux Mayr, 1937 (f.)

Rodzaj: Sceloglaux Kaup, 1848 (f.)

Rodzaj: Mascarenotus Mourer-Chauviré, Hour, Moutou & Ribes, 1994 (m.)

Podrodzina: SURNIINAE - SÓWECZKI

Rodzaj: Surnia Duméril, 1805 (f.)

Rodzaj: Glaucidium Boie, 1826 (n.)

Rodzaj: Xenoglaux O'Neill & Graves, 1977 (f.)

Rodzaj: Micrathene Coues, 1866 (f.)

Rodzaj: Athene Boie, 1822 (f.)

Rodzaj: Heteroglaux Hume, 1873 (f.)

Rodzaj: Aegolius Kaup, 1829 (m.)

Podrodzina: STRIGINAE - PUSZCZYKI

Rodzaj: Otus Pennant, 1769 (m.)

Rodzaj: Mimizuku Hachisuka, 1934 (n.)

Rodzaj: Pyrroglaux Yamashina, 1938 (f.)

Rodzaj: Ptilopsis Kaup, 1848 (f.)

Rodzaj: Asio Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Pseudoscops Kaup, 1848 (m.)

Rodzaj: Nesasio Peters,JL, 1937 (m.)

Rodzaj: Psiloscops Coues, 1899 (m.)

Rodzaj: Megascops Kaup, 1848 (m.)

Rodzaj: Margarobyas Olson & Suárez, 2008 (m.)

Rodzaj: Pulsatrix Kaup, 1848 (f.)

Rodzaj: Strix Linnaeus, 1758 (f.)

Rodzaj: Jubula Bates, 1929 (f.)

Rodzaj: Lophostrix Lesson, 1836 (f.)

Rodzaj: Bubo Duméril, 1805 (m.)

Rodzaj: Ketupa Lesson, 1830 (f.)

Rodzaj: Scotopelia Bonaparte, 1850 (f.)

Rodzaj: Ciccaba Wagler, 1832 (f.)


Nadrząd: CORACIIMORPHAE

Rząd: COLIIFORMES - CZEPIGI

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 2 rodzaje, 6 gatunków
Systematyka:

Rodzina: COLIIDAE - CZEPIGI - MOUSEBIRDS

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 6 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Colius Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Urocolius Bonaparte, 1854 (m.)


Rząd: LEPTOSOMIFORMES - KUROLE

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzina: LEPTOSOMIDAE - KUROLE - CUCKOO-ROLLER

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka:

Rodzaj: Leptosomus Vieillot, 1816 (m.)


Rząd: TROGONIFORMES - TROGONY

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 7 rodzajów, 44 gatunki
Systematyka:

Rodzina: TROGONIDAE - TROGONY - TROGONS

Wersja: 2017-03-16
7 rodzajów, 44 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Apaloderma Swainson, 1833 (n.)

Rodzaj: Apalharpactes Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Harpactes Swainson, 1833 (m.)

Rodzaj: Pharomachrus de la Llave, 1832 (m.)

Rodzaj: Euptilotis Gould, 1858 (m.)

Rodzaj: Priotelus Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Trogon Brisson, 1760 (m.)


Rząd: BUCEROTIFORMES - DZIOBOROŻCOWE

Wersja: 2014-10-20
3 rodziny, 18 rodzajów, 63 gatunki (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Rodzina: BUCEROTIDAE - DZIOBOROŻCE - HORNBILLS

Wersja: 2015-02-09
15 rodzajów, 53 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Bucorvus Lesson, 1830 (m.)

Rodzaj: Tockus Lesson, 1830 (m.)

Rodzaj: Rhinoplax Gloger, 1841 (f.)

Rodzaj: Buceros Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Anthracoceros Reichenbach, 1849 (m.)

Rodzaj: Anorrhinus Reichenbach, 1849 (m.)

Rodzaj: Ptilolaemus Ogilvie-Grant, 1892 (m.)

Rodzaj: Berenicornis Bonaparte, 1850 (m.)

Rodzaj: Tropicranus Sclater,WL, 1922 (m.)

Rodzaj: Ocyceros Hume, 1873 (m.)

Rodzaj: Ceratogymna Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Bycanistes Cabanis & Heine, 1860 (m.)

Rodzaj: Aceros Hodgson, 1844 (m.)

Rodzaj: Penelopides Reichenbach, 1849 (m.)

Rodzaj: Rhyticeros Reichenbach, 1849 (m.)


Rodzina: UPUPIDAE - DUDKI - HOOPOES

Wersja: 2014-10-20
1 rodzaj, 2 gatunki (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Rodzaj: Upupa Linnaeus, 1758 (f.)


Rodzina: PHOENICULIDAE - SIERPODUDKI - WOOD-HOOPOES

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 8 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Phoeniculus Jarocki, 1821 (m.)

Rodzaj: Rhinopomastus Jardine, 1828 (m.)


Rząd: PICIFORMES - DZIĘCIOŁOWE

Wersja: 2014-10-21
5 rodzin, 72 rodzaje, 408 gatunków (w tym 3 wymarłe i prawdopodobnie wymarłe)
Systematyka:

Podrząd: GALBULI - ZŁOTOPIÓROWCE

Rodzina: GALBULIDAE - ZŁOTOPIÓRY - JACAMARS

Wersja: 2013-09-25
5 rodzajów, 18 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Galbalcyrhynchus Des Murs, 1845 (m.)

Rodzaj: Brachygalba Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Jacamaralcyon Lesson, 1830 (f.)

Rodzaj: Galbula Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Jacamerops Lesson, 1830 (m.)


Rodzina: BUCCONIDAE - DRZYMY - PUFFBIRDS

Wersja: 2013-09-25
10 rodzajów, 35 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Notharchus Cabanis & Heine, 1863 (m.)

Rodzaj: Bucco Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Nystalus Cabanis & Heine, 1863 (m.)

Rodzaj: Hypnelus Cabanis & Heine, 1863 (m.)

Rodzaj: Malacoptila Gray,GR, 1841 (f.)

Rodzaj: Micromonacha Sclater,PL, 1881 (f.)

Rodzaj: Nonnula Sclater,PL, 1854 (f.)

Rodzaj: Hapaloptila Sclater,PL, 1881 (f.)

Rodzaj: Monasa Vieillot, 1816 (f.)

Rodzaj: Chelidoptera Gould, 1837 (f.)


Podrząd: PICI - DZIĘCIOŁOWCE

Nadrodzina: PICOIDEA

Rodzina: INDICATORIDAE - MIODOWODY - HONEYGUIDES

Wersja: 2013-09-25
4 rodzaje, 16 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Prodotiscus Sundevall, 1850 (m.)

Rodzaj: Melignomon Reichenow, 1898 (m.)

Rodzaj: Indicator Stephens, 1815 (m.)

Rodzaj: Melichneutes Reichenow, 1910 (m.)


Rodzina: PICIDAE - DZIĘCIOŁOWATE - WOODPECKERS

Wersja: 2017-03-16
3 podrodziny, 33 rodzaje, 218 gatunków (w tym 3 wymarłe i prawdopodobnie wymarłe)
Systematyka:

Podrodzina: JYNGINAE - KRĘTOGŁOWY

Rodzaj: Jynx Linnaeus, 1758 (f.)

Podrodzina: PICUMNINAE - DZIĘCIOLNIKI

Rodzaj: Verreauxia Hartlaub, 1857 (f.)

Rodzaj: Sasia Hodgson, 1837 (f.)

Rodzaj: Picumnus Temminck, 1825 (m.)

Podrodzina: PICINAE - DZIĘCIOŁY

Plemię: NESOCTITINI

Rodzaj: Nesoctites Hargitt, 1890 (m.)

Plemię: HEMICIRCINI

Rodzaj: Hemicircus Swainson, 1837 (m.)

Plemię: PICINI

Rodzaj: Geocolaptes Swainson, 1832 (m.)

Rodzaj: Campethera Gray,GR, 1841 (f.)

Rodzaj: Dinopium Rafinesque, 1814 (n.)

Rodzaj: Gecinulus Blyth, 1845 (m.)

Rodzaj: Micropternus Blyth, 1845 (m.)

Rodzaj: Meiglyptes Swainson, 1837 (m.)

Rodzaj: Chrysophlegma Gould, 1850 (n.)

Rodzaj: Picus Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Mulleripicus Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Dryocopus Boie, 1826 (m.)

Rodzaj: Celeus Boie, 1831 (m.)

Rodzaj: Piculus von Spix, 1824 (m.)

Rodzaj: Colaptes Swainson, 1825 (m.)

Plemię: CAMPEPHILINI

Rodzaj: Blythipicus Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Campephilus Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Reinwardtipicus Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Chrysocolaptes Blyth, 1843 (m.)

Plemię: MELANERPINI

Rodzaj: Sphyrapicus Baird,SF, 1858 (m.)

Rodzaj: Xiphidiopicus Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Melanerpes Swainson, 1832 (m.)

Rodzaj: Dendropicos Malherbe, 1849 (m.)

Rodzaj: Chloropicus Malherbe, 1849 (m.)

Rodzaj: Mesopicos Malherbe, 1849 (m.)

Rodzaj: Ipophilus Cabanis & Heine, 1863 (m.)

Rodzaj: Dendrocopos Koch, 1816 (m.)

Rodzaj: Picoides Lacépède, 1799 (m.)

Rodzaj: Veniliornis Bonaparte, 1854 (m.)


Nadrodzina: RAMPHASTOIDEA

Rodzina: RAMPHASTIDAE - TUKANOWATE - TOUCANS AND BARBETS

Wersja: 2017-07-12
3 podrodziny, 20 rodzajów, 121 gatunków
Systematyka:

Podrodzina: MEGALAIMINAE - PSTROGŁOWY

Plemię: MEGALAIMINI

Rodzaj: Psilopogon Müller,S, 1836 (m.)

Plemię: CALORAMPHINI

Rodzaj: Caloramphus Lesson, 1839 (m.)

Podrodzina: SEMNORNITHINAE - TĘGOGŁOWIKI

Rodzaj: Semnornis Richmond, 1900 (m.)

Podrodzina: RAMPHASTINAE - TUKANY

Plemię: CAPITONINI

Rodzaj: Capito Vieillot, 1816 (m.)

Rodzaj: Eubucco Bonaparte, 1850 (m.)

Plemię: RAMPHASTINI

Rodzaj: Ramphastos Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Aulacorhynchus Gould, 1835 (m.)

Rodzaj: Andigena Gould, 1851 (f.)

Rodzaj: Selenidera Gould, 1837 (f.)

Rodzaj: Pteroglossus Illiger, 1811 (m.)

Podrodzina: LYBIINAE - WĄSALE

Plemię: TRACHYPHONINI

Rodzaj: Trachyphonus Ranzani, 1821 (m.)

Plemię: LYBIINI

Rodzaj: Buccanodon Gray,GR, 1855 (m.)

Rodzaj: Cryptolybia Clancey, 1979 (f.)

Rodzaj: Gymnobucco Bonaparte, 1850 (m.)

Rodzaj: Stactolaema Marshall,CHT & Marshall,GFL, 1870 (f.)

Rodzaj: Pogoniulus Lafresnaye, 1842 (m.)

Rodzaj: Tricholaema Verreaux,J & Verreaux,E, 1855 (f.)

Rodzaj: Lybius Hermann, 1783 (m.)

Rodzaj: Pogonornis Billberg, 1828 (m.)

Rodzaj: Trachylaemus Reichenow, 1891 (m.)


Rząd: CORACIIFORMES - KRASKOWE

Wersja: 2013-09-25
6 rodzin, 34 rodzaje, 153 gatunki (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Nadrodzina: MEROPOIDEA

Rodzina: MEROPIDAE - ŻOŁNY - BEE-EATERS

Wersja: 2013-09-25
3 rodzaje, 27 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Nyctyornis Jardine & Selby, 1830 (m.)

Rodzaj: Meropogon Bonaparte, 1850 (m.)

Rodzaj: Merops Linnaeus, 1758 (m.)


Nadrodzina: CORACIOIDEA

Rodzina: CORACIIDAE - KRASKI - ROLLERS

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 12 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Coracias Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Eurystomus Vieillot, 1816 (m.)


Rodzina: BRACHYPTERACIIDAE - ZIEMNOKRASKI - GROUND-ROLLERS

Wersja: 2013-09-25
4 rodzaje, 5 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Brachypteracias Lafresnaye, 1834 (m.)

Rodzaj: Geobiastes Sharpe, 1871 (m.)

Rodzaj: Uratelornis Rothschild, 1895 (m.)

Rodzaj: Atelornis Pucheran, 1846 (m.)


Nadrodzina: ALCEDINOIDEA

Rodzina: TODIDAE - PŁASKODZIOBKI - TODIES

Wersja: 2013-09-25
1 rodzaj, 5 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Todus Brisson, 1760 (m.)


Rodzina: MOMOTIDAE - PIŁODZIOBY - MOTMOTS

Wersja: 2013-09-25
6 rodzajów, 13 gatunków
Systematyka:

Rodzaj: Hylomanes Lichtenstein,MHC, 1839 (m.)

Rodzaj: Aspatha Sharpe, 1892 (f.)

Rodzaj: Momotus Brisson, 1760 (m.)

Rodzaj: Baryphthengus Cabanis & Heine, 1860 (m.)

Rodzaj: Electron Gistel, 1848 (n.)

Rodzaj: Eumomota Sclater,PL, 1858 (f.)


Rodzina: ALCEDINIDAE - ZIMORODKOWATE - KINGFISHERS

Wersja: 2017-12-14
3 podrodziny, 18 rodzajów, 91 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Podrodzina: ALCEDININAE - ZIMORODKI

Rodzaj: Ispidina Kaup 1848 (f.)

Rodzaj: Corythornis Kaup 1848 (m.)

Rodzaj: Ceyx Lacépède, 1799 (m.)

Rodzaj: Alcedo Linnaeus, 1758 (f.)

Podrodzina: CERYLINAE - RYBACZKI

Rodzaj: Megaceryle Kaup, 1848 (f.)

Rodzaj: Ceryle Boie, 1828 (m.)

Rodzaj: Chloroceryle Kaup, 1848 (f.)

Podrodzina: HALCYONINAE - ŁOWCE

Rodzaj: Lacedo Reichenbach, 1851 (f.)

Rodzaj: Pelargopsis Gloger, 1841 (f.)

Rodzaj: Halcyon Swainson, 1821 (f.)

Rodzaj: Caridonax Cabanis & Heine, 1860 (m.)

Rodzaj: Actenoides Bonaparte, 1850 (m.)

Rodzaj: Syma Lesson, 1827 (f.)

Rodzaj: Todiramphus Lesson, 1827 (m.)

Rodzaj: Cittura Kaup, 1848 (f.)

Rodzaj: Tanysiptera Vigors, 1825 (f.)

Rodzaj: Melidora Lesson, 1830 (f.)

Rodzaj: Dacelo Leach, 1815 (f.)


Nadrząd: PASSERIMORPHAE

Rząd: CARIAMIFORMES - KARIAMY

Wersja: 2013-09-25
1 rodzina, 2 rodzaje, 2 gatunki
Systematyka:

Rodzina: CARIAMIDAE - KARIAMY - SERIEMAS

Wersja: 2013-09-25
2 rodzaje, 2 gatunki
Systematyka:

Rodzaj: Cariama Brisson, 1760 (f.)

Rodzaj: Chunga Hartlaub, 1860 (f.)


Rząd: FALCONIFORMES - SOKOŁOWE

Wersja: 2014-10-21
1 rodzina, 11 rodzajów, 65 gatunków (w tym 2 wymarłe)
Systematyka:

Rodzina: FALCONIDAE - SOKOŁOWATE

Wersja: 2015-02-09
2 podrodziny, 11 rodzajów, 65 gatunków (w tym 2 wymarłe)
Systematyka:

Podrodzina: HERPETOTHERINAE - TRĘBACZE

Rodzaj: Herpetotheres Vieillot, 1817 (m.)

Rodzaj: Micrastur Gray,GR, 1841 (m.)

Podrodzina: FALCONINAE - SOKOŁY

Plemię: POLYBORINI

Rodzaj: Spiziapteryx Kaup, 1852 (f.)

Rodzaj: Caracara Merrem, 1826 (f.)

Rodzaj: Ibycter Vieillot, 1816 (m.)

Rodzaj: Phalcoboenus d'Orbigny, 1834 (m.)

Rodzaj: Milvago von Spix, 1824 (f.)

Rodzaj: Daptrius Vieillot, 1816 (m.)

Plemię: FALCONINI

Rodzaj: Microhierax Sharpe, 1874 (m.)

Rodzaj: Polihierax Kaup, 1847 (m.)

Rodzaj: Falco Linnaeus, 1758 (m.)


Rząd: PSITTACIFORMES - PAPUGOWE

Wersja: 2014-10-21
4 rodziny, 92 rodzaje (w tym 4 wymarłe), 380 gatunków (w tym 14 wymarłych)
Systematyka:

Rodzina: STRIGOPIDAE - KAKAPOWATE - KEA AND ALLIES

Wersja: 2013-09-25
2 podrodziny, 2 rodzaje, 4 gatunki (w tym 1 wymarły)
Systematyka:

Podrodzina: STRIGOPINAE - KAKAPO

Rodzaj: Strigops Gray,GR, 1845 (f.)

Podrodzina: NESTORINAE - NESTORY

Rodzaj: Nestor Lesson, 1830 (m.)


Rodzina: CACATUIDAE - KAKADUOWATE - COCKATOOS

Wersja: 2013-09-25
3 podrodziny, 7 rodzajów, 21 gatunków
Systematyka:

Podrodzina: NYMPHICINAE - NIMFY

Rodzaj: Nymphicus Wagler, 1832 (m.)

Podrodzina: CALYPTORHYNCHINAE - ŻAŁOBNICE

Rodzaj: Calyptorhynchus Desmarest, 1826 (m.)

Rodzaj: Zanda Mathews, 1913 (f.)

Podrodzina: CACATUINAE - KAKADU

Plemię: MICROGLOSSINI

Rodzaj: Probosciger Kuhl, 1820 (m.)

Plemię: CACATUINI

Rodzaj: Callocephalon Lesson, 1837 (n.)

Rodzaj: Eolophus Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Cacatua Vieillot, 1817 (f.)


Rodzina: PSITTACIDAE - PAPUGOWATE - AFRICAN AND NEW WORLD PARROTS

Wersja: 2015-02-09
2 podrodziny, 36 rodzajów (w tym 1 wymarły), 167 gatunków (w tym 3 wymarłe)
Systematyka:

Podrodzina: PSITTACINAE - PAPUGI AFRYKAŃSKIE

Rodzaj: Psittacus Linnaeus, 1758 (m.)

Rodzaj: Poicephalus Swainson, 1837 (m.)

Podrodzina: ARINAE - PAPUGI NEOTROPIKALNE

Plemię: AMOROPSITTACINI

Rodzaj: Touit Gray,GR, 1855 (m.)

Rodzaj: Psilopsiagon Ridgway, 1912 (f.)

Rodzaj: Bolborhynchus Bonaparte, 1857 (m.)

Rodzaj: Nannopsittaca Ridgway, 1912 (f.)

Plemię: ANDROGLOSSINI

Rodzaj: Myiopsitta Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Brotogeris Vigors, 1825 (f.)

Rodzaj: Pionopsitta Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Triclaria Wagler, 1832 (f.)

Rodzaj: Pyrilia Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Hapalopsittaca Ridgway, 1912 (f.)

Rodzaj: Pionus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Graydidascalus Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Alipiopsitta Caparroz & Pacheco, 2006 (f.)

Rodzaj: Amazona Lesson, 1830 (f.)

Plemię: FORPINI

Rodzaj: Forpus Boie, 1858 (m.)

Plemię: ARINI

Rodzaj: Pionites Heine, 1890 (m.)

Rodzaj: Deroptyus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Pyrrhura Bonaparte, 1856 (f.)

Rodzaj: Enicognathus Gray,GR, 1840 (m.)

Rodzaj: Cyanoliseus Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Anodorhynchus von Spix, 1824 (m.)

Rodzaj: Rhynchopsitta Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Eupsittula Bonaparte, 1853 (f.)

Rodzaj: Conuropsis Salvadori, 1891 (f.)

Rodzaj: Aratinga von Spix, 1824 (f.)

Rodzaj: Cyanopsitta Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Orthopsittaca Ridgway, 1912 (f.)

Rodzaj: Primolius Bonaparte, 1857 (m.)

Rodzaj: Ara Lacépčde, 1799 (m.)

Rodzaj: Leptosittaca von Berlepsch & Stolzmann, 1894 (f.)

Rodzaj: Ognorhynchus Bonaparte, 1857 (m.)

Rodzaj: Guaruba Lesson, 1830 (f.)

Rodzaj: Diopsittaca Ridgway, 1912 (f.)

Rodzaj: Psittacara Vigors, 1825 (m.)


Rodzina: PSITTACULIDAE - PAPUGI WSCHODNIE - OLD WORLD PARROTS

Wersja: 2017-03-16
2 podrodziny, 47 rodzajów (w tym 3 wymarłe), 188 gatunków (w tym 10 wymarłych)
Systematyka:

Podrodzina: PSITTRICHASINAE - SĘPICE

Rodzaj: Psittrichas Lesson, 1831 (m.)

Rodzaj: Mascarinus Lesson, 1830 (m.)

Rodzaj: Coracopsis Wagler, 1832 (f.)

Podrodzina: PSITTACULINAE - PAPUGI WSCHODNIE

Plemię: MICROPSITTINI

Rodzaj: Micropsitta Lesson, 1831 (f.)

Plemię: PSITTACULINI

Rodzaj: Polytelis Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Alisterus Mathews, 1911 (m.)

Rodzaj: Aprosmictus Gould, 1842 (m.)

Rodzaj: Prioniturus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Eclectus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Geoffroyus Bonaparte, 1850 (m.)

Rodzaj: Psittinus Blyth, 1842 (m.)

Rodzaj: Tanygnathus Wagler, 1832 (m.)

Rodzaj: Psittacula Cuvier, 1800 (f.)

Rodzaj: Lophopsittacus Newton,A, 1875 (m.)

Rodzaj: Necropsittacus Milne-Edwards,A, 1874 (m.)

Podrodzina: LORIINAE - DAMY

Plemię: PSITTACELLINI

Rodzaj: Psittacella Schlegel, 1871 (f.)

Plemię: PLATYCERCINI

Rodzaj: Psephotus Gould, 1845 (m.)

Rodzaj: Northiella Mathews, 1912 (f.)

Rodzaj: Psephotellus Mathews, 1913 (m.)

Rodzaj: Purpureicephalus Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Platycercus Vigors, 1825 (m.)

Rodzaj: Barnardius Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Lathamus Lesson, 1830 (m.)

Rodzaj: Pyrrhulopsis Reichenbach, 1850 (m.)

Rodzaj: Eunymphicus Peters,JL, 1937 (m.)

Rodzaj: Cyanoramphus Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Pezoporus Illiger, 1811 (m.)

Rodzaj: Neopsephotus Mathews, 1912 (m.)

Rodzaj: Neophema Salvadori, 1891 (f.)

Plemię: LORIINI

Rodzaj: Oreopsittacus Salvadori, 1877 (m.)

Rodzaj: Charmosyna Wagler, 1832 (f.)

Rodzaj: Vini Lesson, 1833 (f.)

Rodzaj: Phigys Gray,GR, 1870 (m.)

Rodzaj: Neopsittacus Salvadori, 1875 (m.)

Rodzaj: Glossopsitta Bonaparte, 1854 (f.)

Rodzaj: Lorius Vigors, 1825 (m.)

Rodzaj: Chalcopsitta Bonaparte, 1850 (f.)

Rodzaj: Pseudeos Peters,JL, 1935 (f.)

Rodzaj: Psitteuteles Bonaparte, 1854 (m.)

Rodzaj: Eos Wagler, 1832 (f.)

Rodzaj: Trichoglossus Stephens, 1826 (m.)

Rodzaj: Melopsittacus Gould, 1840 (m.)

Rodzaj: Psittaculirostris Gray,JE & Gray,GR, 1859 (m.)

Rodzaj: Cyclopsitta Reichenbach, 1850 (f.)

Plemię: AGAPORNITHINI

Rodzaj: Bolbopsittacus Salvadori, 1891 (m.)

Rodzaj: Loriculus Blyth, 1849 (m.)

Rodzaj: Agapornis Selby, 1836 (m.)