Nadrząd: OPISTHOCOMIMORPHAE
Badania Jarvis et al. (2014) sugerują, iż ten monotypowy nadrząd jest siostrzany w stosunku do Gruimorphae (Gruiformes + Charadriiformes), z kolei oba te nadrzędy stanowią takson siostrzany w stosunku wszystkich kolejnych rzędów Neoaves, lecz zob. Prum et al. (2015), Reddy et al. (2017), Houde et al. (2019) i Kuhl et al. (2021); potrzeba dalszych badań filogenetycznych (Braun,EL et al., 2019). Zob. również wcześniejsze badania Sorenson et al. (2003a), Cracraft et al. (2004), Fain & Houde (2004), Ericson et al. (2006a), Brown et al. (2008), Hackett et al. (2008), Suh et al. (2011), Ericson (2012), McCormack et al. (2013), Cracraft (2013) i również Suh et al. (2015). Badania Prum et al. (2015) sugerują bliższe pokrewieństwo hoacynów w stosunku do Coracornithia (Prum et al. zaproponowali wspólną nazwę dla obu taksonów - Inopinaves).
Wersja: 2015-02-09
1 rodzina, 1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka: Monotypowy rząd.
Rodzina: OPISTHOCOMIDAE Swainson, 1837 - HOACYNY - HOATZIN
Wersja: 2015-02-09
Peters II: 141 (F) Wolters II: 110 (F) S&M: 106 (F) HBW III: 24-32 (F) H&M4 I: 136 (F) HBW IC I: 312-313 (F)
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka: Monotypowa rodzina.
Rodzaj: Opisthocomus Illiger, 1811 (m.)
- Opisthocomus hoazin (Statius Muller, 1776) - hoacyn - Hoatzin
Nadrząd: GRUIMORPHAE (syn. Cursorimorphae Jarvis et al., 2014)
Badania Jarvis et al. (2014) sugerują, iż nadrząd ten jest najbliżej spokrewniony z Opisthocomimorphae, z kolei oba te nadrzędy stanowią takson siostrzany w stosunku wszystkich kolejnych rzędów Neoaves, lecz zob. Prum et al. (2015), Reddy et al. (2017) i Houde et al. (2019). Status obecnie zdefiniowanego nadrzędu, jak również jego najbliższe pokrewieństwo wymaga dalszych badań filogenetycznych (Braun,EL et al., 2019). Wcześniejsze badania (Hackett et al., 2008) sugerowały, iż siewkowe (Charadriiformes) stanowią takson siostrzany w stosunku do kohorty Coracornithia - Cracraft (2013) umieścił siewkowe w osobnej kohorcie Charadriia. Yuri et al. (2013) zaproponowali wspólną nazwę Litoritelluraves dla przedstawicieli obu tych kohort. Jarvis et al. (2014) błędnie (niepotrzebnie) zaproponowali nową nazwę dla nadrzędu składającego się z żurawiowych i siewkowych - Cursorimorphae.
Rząd: GRUIFORMES Bonaparte, 1854 - ŻURAWIOWE
Wersja: 2023-12-23
6 rodzin, 54 rodzaje (w tym 4 wymarłe), 188 gatunków (w tym 25 wymarłych)
Systematyka: Tradycyjnie zaliczane do żurawiowych: madagaskarniki (Mesitornithidae), kagu (Rhynochetidae), słonecznice (Eurypygidae), dropie (Otididae) oraz (czasami) przepiórniki (Turnicidae) nie są z nimi blisko spokrewnione. Rodziny wchodzące w skład rzędu dzielą się na 2 grupy (nadrodziny): (1) Gruoidea - (Psophiidae (Aramidae + Gruidae)) oraz (2) Ralloidea - (Rallidae (Heliornithidae + Sarothruridae)) (Houde et al., 1997, Cracraft et al., 2004, Fain & Houde, 2004, Ericson et al., 2006a, Fain et al., 2007, Mayr, 2007, Hackett et al., 2008, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017; lecz zob. również García-R et al., 2014).
Nadrodzina: RALLOIDEA Rafinesque, 1815
Rodzina: RALLIDAE Leach, 1820 - CHRUŚCIELE - RAILS AND COOTS
Wersja: 2024-01-24
Peters II: 157-194 i 197-213 (F) Wolters I: 10-16 (F) S&M: 220-231 (F) HBW III: 108-141 i 148-209, VII: 24-29 i XVII: 196-197 (F) H&M4 I: 149-162 (F) HBW IC I: 334-355, 766-769 i 772-773 (F)
2 podrodziny, 42 rodzaje (w tym 4 wymarłe), 151 gatunków (w tym 25 wymarłych)
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (podrodziny, rodzaje) bazuje na Kirchman et al. (2021), García-R et al. (2014, 2020), García-R & Matzke (2021) i Depino et al. (2023); zob. również Trewick (1997), Slikas et al. (2002), Kirchman (2012), Livezey (1998) i Boast et al. (2019). Dickinson & Remsen (2013) wyróżnili w obrębie rodziny dwie podrodziny - Himantornithinae Bonaparte, 1856 (chruścielonie) i Rallinae Rafinesque, 1815 (chruściele), lecz zob. García-R et al. (2014, 2020) i Kirchman et al. (2021). Obecny podział na dwie podrodziny (Rallinae, Fulicinae) bazuje na badaniach Kirchman et al. (2021). Rodzaje Mentocrex i Rallicula okazały się przedstawicielami rodziny kusokurek Sarothruridae (García-R et al., 2014, 2020). Rodzaje Aphanapteryx, Mundia i Pareudiastes wymagają badań filogenetycznych. Badania García-R & Matzke (2021) sugerują, iż obecnie zdefiniowane rodzaje: Aphanapteryx, Gallirallus, Tribonyx, Gallinula, Zapornia i Amaurornis nie są monofiletyczne; potrzeba dalszych badań. Porządek systematyczny w obrębie rodzajów: Porphyrio za García-R & Trewick (2015) i García-R et al. (2020), Pardirallus za García-R et al. (2020), Laterallus za Depino et al. (2023).
Podrodzina: RALLINAE Leach, 1820 - WODNIKI
Rodzaj: Anurolimnas Sharpe, 1893 (m.) S
- Anurolimnas castaneiceps (Sclater,PL & Salvin, 1869) - chruścielak kasztanowaty - Chestnut-headed Crake
Rodzaj: Amaurolimnas Sharpe, 1893 (m.)
- Amaurolimnas concolor (Gosse, 1847) - chruścielak jednobarwny - Uniform Crake
Rodzaj: Aramides Pucheran, 1845 (m.)
- Aramides ypecaha (Vieillot, 1819) - chruścielak wielki - Giant Wood Rail
- Aramides wolfi von Berlepsch & Taczanowski, 1884 - chruścielak brunatny - Brown Wood Rail VU
- Aramides mangle (von Spix, 1825) - chruścielak oliwkowy - Little Wood Rail
- Aramides albiventris Lawrence, 1868 - chruścielak białobrzuchy - Russet-naped Wood Rail/Rufous-naped Wood Rail/White-bellied Wood Rail S
- Aramides cajaneus (Statius Muller, 1776) - chruścielak szaroszyi - Gray-cowled Wood Rail/Gray-necked Wood Rail S
- A. (c.) cajaneus (Statius Muller, 1776) - chruścielak szaroszyi - Gray-necked Wood Rail/Gray-cowled Wood Rail
- A. (c.) avicenniae Stotz, 1992 - chruścielak szarogrzbiety - Plumbeous-backed Wood Rail
- Aramides axillaris Lawrence, 1863 - chruścielak rdzawoszyi - Rufous-necked Wood Rail
- Aramides calopterus Sclater,PL & Salvin, 1878 - chruścielak rdzawoskrzydły - Red-winged Wood Rail
- Aramides saracura (von Spix, 1825) - chruścielak śniady - Slaty-breasted Wood Rail
Rodzaj: Mustelirallus Bonaparte, 1856 (m.) S
- Mustelirallus cerverai (Barbour & Peters,JL, 1927) - derkacznik kubański - Zapata Rail CR
- Mustelirallus colombianus (Bangs, 1898) - derkacznik kolumbijski - Colombian Crake DD
- Mustelirallus erythrops (Sclater,PL, 1867) - derkacznik pstrodzioby - Paint-billed Crake
- Mustelirallus albicollis (Vieillot, 1819) - derkacznik popielaty - Ash-throated Crake
Rodzaj: Pardirallus Bonaparte, 1856 (m.)
- Pardirallus sanguinolentus (Swainson, 1838) - wodniczak ołowiowy - Plumbeous Rail
- Pardirallus maculatus (Boddaert, 1783) - wodniczak pstry - Spotted Rail
- P. (m.) insolitus (Bangs & Peck, 1908) - wodniczak plamisty - Northern Spotted Rail
- P. (m.) maculatus (Boddaert, 1783) - wodniczak pstry - Southern Spotted Rail
- Pardirallus nigricans (Vieillot, 1819) - wodniczak żałobny - Blackish Rail
Rodzaj: Rallus Linnaeus, 1758 (m.)
- Rallus obsoletus Ridgway, 1874 - wodnik kalifornijski - Ridgway's Rail NT S
- Rallus tenuirostris Ridgway, 1874 - wodnik cienkodzioby - Aztec Rail/Mexican Rail/Highland Rail NT S
- Rallus longirostris Boddaert, 1783 - wodnik długodzioby - Mangrove Rail
- Rallus elegans Audubon, 1834 - wodnik królewski - King Rail NT
- Rallus crepitans Gmelin,JF, 1789 - wodnik karoliński - Clapper Rail S
- Rallus wetmorei Zimmer,JT & Phelps,WH,Sr., 1944 - wodnik wenezuelski - Plain-flanked Rail EN
- Rallus limicola Vieillot, 1819 - wodnik błotny - Virginia Rail
- R. (l.) limicola Vieillot, 1819 - wodnik błotny - Virginia Rail
- R. (l.) aequatorialis Sharpe, 1894 - wodnik ekwadorski - Ecuadorian Rail
- Rallus semiplumbeus Sclater,PL, 1856 - wodnik andyjski - Bogota Rail VU
- R. (s.) semiplumbeus Sclater,PL, 1856 - wodnik kolumbijski - Bogota Rail
- R. (s.) peruvianus Taczanowski, 1886 - wodnik peruwiański - Peruvian Rail
- Rallus antarcticus King,PP, 1828 - wodnik patagoński - Austral Rail VU
- Rallus aquaticus Linnaeus, 1758 - wodnik (zwyczajny) - Western Water Rail/Water Rail(s.l.) L
- Rallus indicus Blyth, 1849 - wodnik brązowopierśny - Eastern Water Rail/Brown-cheeked Rail
- Rallus caerulescens Gmelin,JF, 1789 - wodnik afrykański - African Rail/African Water Rail
- Rallus madagascariensis Verreaux,J, 1833 - wodnik madagaskarski - Madagascar Rail/Madagascar Water Rail VU
Rodzaj: Canirallus Bonaparte, 1856 (m.)
- Canirallus oculeus (Hartlaub, 1855) - chruściel szarogardły - Grey-throated Rail
Rodzaj: Rougetius Bonaparte, 1856 (m.)
- Rougetius rougetii (Guérin-Méneville, 1843) - chruściel abisyński - Rouget's Rail/Abyssinian Rail NT
Rodzaj: Crecopsis Sharpe, 1893 (f.) S
- Crecopsis egregia (Peters,W, 1854) - chruściel derkaczowaty - African Crake
Rodzaj: Mundia Bourne, Ashmole & Simmons, 2003 (f.)
- Mundia elpenor (Olson, 1973) - chruścielowiec atlantycki - Ascension Island Flightless Crake/Ascension Crake EX
Rodzaj: Dryolimnas Sharpe, 1893 (m.)
- Dryolimnas cuvieri (Pucheran, 1845) - chruścielowiec białogardły - White-throated Rail
- D. (c.) cuvieri (Pucheran, 1845) - chruścielowiec białogardły - White-throated Rail
- D. (c.) aldabranus (Günther, 1879) - chruścielowiec aldabrański - Aldabra Rail
- Dryolimnas chekei Hume,J, 2019 - chruścielowiec maurytyjski - Cheke's Wood Rail EX
- Dryolimnas augusti Mourer-Chauviré, Bour, Ribes & Moutou, 1999 - chruścielowiec reunioński - Reunion Rail EX
Rodzaj: Aphanapteryx von Frauenfeld, 1868 (f.)
- Aphanapteryx bonasia (Sélys‐Longchamps, 1848) - chruścielowiec rdzawy - Mauritius Red Rail/Red Rail EX
- Aphanapteryx leguati (Milne-Edwards,A, 1874) - chruścielowiec rodrigueski - Rodrigues Rail EX S
Rodzaj: Crex Bechstein, 1803 (f.)
- Crex crex (Linnaeus, 1758) - derkacz - Corncrake L
Rodzaj: Aramidopsis Sharpe, 1893 (f.)
- Aramidopsis plateni (Blasius,W, 1886) - wodnik chrapliwy - Snoring Rail/Platen's Rail VU
Rodzaj: Lewinia Gray,GR, 1855 (f.)
- Lewinia striata (Linnaeus, 1766) - wodnik rdzawogłowy - Slaty-breasted Rail
- Lewinia mirifica (Parkes & Amadon, 1959) - wodnik luzoński - Brown-banded Rail/Luzon Rail DD
- Lewinia pectoralis (Temminck, 1831) - wodnik kusy - Lewin's Rail
- L. (p.) exsul (Hartert,E, 1898) - wodnik floreski - Flores Rail S
- L. (p.) pectoralis (Temminck, 1831) - wodnik kusy - Lewin's Rail
- Lewinia muelleri (Rothschild, 1893) - wodnik maoryski - Auckland Rail VU
Rodzaj: Aptenorallus Kirchman, McInerney, Giarla, Olson, Slikas & Fleischer, 2022 (m.)
- Aptenorallus calayanensis (Allen,D, Oliveros, Española, Broad & Gonzales, 2004) - wodnik ciemny - Calayan Rail VU S
Rodzaj: Habroptila Gray,GR, 1861 (f.)
- Habroptila wallacii Gray,GR, 1861 - wodnik molucki - Invisible Rail/Drummer Rail VU
Rodzaj: Diaphorapteryx Forbes,HO, 1892 (f.)
- Diaphorapteryx hawkinsi (Forbes,HO, 1892) - wodnik krzywodzioby - Mehonui/Hawkins's Rail EX
Rodzaj: Gallirallus Lafresnaye, 1841 (m.)
- Gallirallus lafresnayanus Verreaux,J & Des Murs, 1860 - wodnik nowokaledoński - New Caledonian Rail CR
- Gallirallus australis (Sparrman, 1786) - weka - Weka VU
Rodzaj: Eulabeornis Gould, 1844 (m.)
- Eulabeornis castaneoventris Gould, 1844 - wodnik kasztanowaty - Chestnut Rail/Chestnut-bellied Rail
Rodzaj: Cabalus Hutton,FW, 1874 (m.)
- Cabalus modestus (Hutton,FW, 1872) - wodnik brązowy - Chatham Rail EX
Rodzaj: Hypotaenidia Reichenbach, 1853 (f.)
- Hypotaenidia okinawae (Yamashina & Mano, 1981) - wodnik okinawski - Okinawa Rail EN
- Hypotaenidia torquata (Linnaeus, 1766) - wodnik wąsaty - Barred Rail
- Hypotaenidia insignis (Sclater,PL, 1880) - wodnik różowonogi - New Britain Rail/Pink-legged Rail NT
- Hypotaenidia poeciloptera (Hartlaub, 1866) - wodnik brązowogrzbiety - Bar-winged Rail/Fiji Rail EX
- Hypotaenidia woodfordi (Ogilvie-Grant, 1889) - wodnik smolisty - Woodford's Rail/Solomons Rail
- H. (w.) woodfordi (Ogilvie-Grant, 1889) - wodnik smolisty - Guadalcanal Rail
- H. (w.) tertia (Mayr, 1949) - wodnik czarniawy - Bougainville Rail
- H. (w.) immaculata (Mayr, 1949) - wodnik czarny - Santa Isabel Rail
- Hypotaenidia rovianae (Diamond, 1991) - wodnik melanezyjski - Roviana Rail
- Hypotaenidia owstoni Rothschild, 1895 - wodnik guamski - Guam Rail CR
- Hypotaenidia wakensis Rothschild, 1903 - wodnik mikronezyjski - Wake Island Rail/Wake Rail EX
- Hypotaenidia dieffenbachii (Gray,GR, 1843) - wodnik chathamski - Dieffenbach's Rail EX
- Hypotaenidia sylvestris (Sclater,PL, 1870) - wodnik brunatny - Lord Howe Woodhen/Lord Howe Rail EN
- Hypotaenidia philippensis (Linnaeus, 1766) - wodnik białobrewy - Buff-banded Rail
- H. (p.) philippensis (Linnaeus, 1766) - wodnik białobrewy - Buff-banded Rail
- H. (p.) macquariensis (Hutton,FW, 1879) - wodnik południowy - Macquarie Island Rail ex
- Hypotaenidia pacifica (Gmelin,JF, 1789) - wodnik pacyficzny - Tahitian Rail/Tahiti Rail/Tahitian Red-billed Rail EX
Podrodzina: FULICINAE Nitzsch, 1820 - ŁYSKI
Rodzaj: Himantornis Hartlaub, 1855 (m.)
- Himantornis haematopus Hartlaub, 1855 - chruścieloń - Nkulengu Rail
Rodzaj: Gymnocrex Salvadori, 1875 (f.)
- Gymnocrex rosenbergii (Schlegel, 1866) - derkaczak gołolicy - Blue-faced Rail/Bald-faced Rail VU
- Gymnocrex talaudensis Lambert,FR, 1998 - derkaczak talaudzki - Talaud Rail EN
- Gymnocrex plumbeiventris (Gray,GR, 1862) - derkaczak szarobrzuchy - Bare-eyed Rail
Rodzaj: Porphyriops Pucheran, 1845 (m.) S
- Porphyriops melanops (Vieillot, 1819) - kureczka kropkowana - Spot-flanked Moorhen/Spot-flanked Gallinule
Rodzaj: Porzana Vieillot, 1816 (f.)
- Porzana carolina (Linnaeus, 1758) - kureczka karolińska - Sora/Sora Rail
- Porzana porzana (Linnaeus, 1766) - kropiatka - Spotted Crake L
- Porzana fluminea Gould, 1843 - kureczka australijska - Australian Crake/Australian Spotted Crake
Rodzaj: Tribonyx Du Bus, 1840 (m.)
- Tribonyx ventralis (Gould, 1837) - kureczka duża - Black-tailed Native-hen
- Tribonyx hodgenorum (Scarlett, 1955) - kureczka nowozelandzka - Hodgen's Waterhen EX
- Tribonyx mortierii Du Bus, 1840 - kureczka wielka - Tasmanian Native-hen
Rodzaj: Pareudiastes Hartlaub & Finsch, 1871 (m.)
- Pareudiastes silvestris (Mayr, 1933) - kokoszka czerwonodzioba - Makira Woodhen/San Cristobal Moorhen/Makira Moorhen CR
- Pareudiastes pacificus Hartlaub & Finsch, 1871 - kokoszka żółtodzioba - Samoan Woodhen/Samoan Moorhen CR
Rodzaj: Paragallinula Sangster, García-R & Trewick, 2015 (f.) S
- Paragallinula angulata (Sundevall, 1850) - kokoszka mała - Lesser Moorhen
Rodzaj: Gallinula Brisson, 1760 (f.)
- Gallinula nesiotis Sclater,PL, 1861 - kokoszka atlantycka - Tristan Moorhen EX
- Gallinula comeri (Allen,JA, 1892) - kokoszka południowa - Gough Moorhen VU S
- Gallinula chloropus (Linnaeus, 1758) - kokoszka (zwyczajna) - Common Moorhen/Eurasian Moorhen L
- Gallinula galeata (Lichtenstein,MHC, 1818) - kokoszka amerykańska - Common Gallinule/Laughing Moorhen/American Moorhen
- Gallinula tenebrosa Gould, 1846 - kokoszka ciemna - Dusky Moorhen
Rodzaj: Fulica Linnaeus, 1758 (f.)
- Fulica rufifrons Philippi,RA,Sr. & Landbeck, 1861 - łyska czerwonoczelna - Red-fronted Coot
- Fulica cornuta Bonaparte, 1853 - łyska rogata - Horned Coot NT
- Fulica gigantea Eydoux & Souleyet, 1841 - łyska wielka - Giant Coot
- Fulica armillata Vieillot, 1817 - łyska żółtodzioba - Red-gartered Coot
- Fulica newtonii Milne-Edwards,A, 1867 - łyska maskareńska - Mascarene Coot EX
- Fulica atra Linnaeus, 1758 - łyska (zwyczajna) - Common Coot/Eurasian Coot L
- Fulica cristata Gmelin,JF, 1789 - łyska czubata - Red-knobbed Coot
- Fulica americana Gmelin,JF, 1789 - łyska amerykańska - American Coot S
- Fulica alai Peale, 1848 - łyska hawajska - Hawaiian Coot NT
- Fulica ardesiaca von Tschudi, 1843 - łyska andyjska - Slate-colored Coot/Andean Coot
- Fulica leucoptera Vieillot, 1817 - łyska złotoczelna - White-winged Coot
Rodzaj: Porphyrio Brisson, 1760 (m.)
- Porphyrio martinica (Linnaeus, 1766) - sułtanka amerykańska - Purple Gallinule/American Purple Gallinule/Yellow-legged Gallinule N
- Porphyrio flavirostris (Gmelin,JF, 1789) - sułtanka żółtodzioba - Azure Gallinule
- Porphyrio alleni Thomson,TRH, 1842 - sułtanka afrykańska - Allen's Gallinule
- Porphyrio porphyrio (Linnaeus, 1758) - modrzyk (zwyczajny) - Purple Swamphen(s.l.)/Purple Gallinule(s.l.) S
- P. (p.) porphyrio (Linnaeus, 1758) - modrzyk (zwyczajny) - Western Swamphen/European Swamphen
- P. (p.) madagascariensis (Latham, 1801) - modrzyk afrykański - African Swamphen
- P. (p.) viridis Begbie, 1834 - modrzyk indochiński - Indochinese Swamphen
- P. (p.) indicus Horsfield, 1821 - modrzyk ciemnogrzbiety - Black-backed Swamphen/Sunda Swamphen
- P. (p.) poliocephalus (Latham, 1801) - modrzyk siwogłowy - Grey-headed Swamphen/Indian Swamphen
- P. (p.) pulverulentus Temminck, 1826 - modrzyk brązowogrzbiety - Philippine Swamphen
- P. (p.) melanotus Temminck, 1820 - modrzyk ciemny - Australasian Swamphen
- Porphyrio hochstetteri (Meyer,AB, 1883) - takahe południowy - South Island Takahe/Takahe EN
- Porphyrio mantelli (Owen, 1848) - takahe północny - North Island Takahe/Mohoau EX
- Porphyrio albus (Shaw, 1790) - modrzyk mały - White Swamphen/White Gallinule EX
- Porphyrio paepae Steadman, 1988 - modrzyk markizyjski - Marquesan Swamphen EX
- Porphyrio kukwiedei Balouet & Olson, 1989 - modrzyk wielki - New Caledonia Swamphen/New Caledonia Gallinule EX
- Porphyrio caerulescens (Selys-Longchamps, 1848) - modrzyk reunioński - Reunion Blue Gallinule/Reunion Gallinule EX
Rodzaj: Rufirallus Bonaparte, 1856 (m.) S
- Rufirallus xenopterus (Conover, 1934) - derkaczyk rdzawolicy - Rufous-faced Crake VU
- Rufirallus leucopyrrhus (Vieillot, 1819) - derkaczyk białobrzuchy - Red-and-white Crake
- Rufirallus fasciatus (Sclater,PL & Salvin, 1868) - derkaczyk czarnopręgi - Black-banded Crake
- Rufirallus schomburgkii (Schomburgk, 1848) - derkaczyk kropkowany - Ocellated Crake
- Rufirallus viridis (Statius Muller, 1776) - derkaczyk szarolicy - Russet-crowned Crake
Rodzaj: Coturnicops Gray,GR, 1855 (m.)
- Coturnicops exquisitus (Swinhoe, 1873) - derkaczyk syberyjski - Swinhoe's Rail/Swinhoe's Crake VU
- Coturnicops noveboracensis (Gmelin,JF, 1789) - derkaczyk płowy - Yellow Rail
Rodzaj: Laterallus Gray,GR, 1855 (m.) S
- Laterallus flaviventer (Boddaert, 1783) - derkaczyk żółtawy - Yellow-breasted Crake S
- Laterallus exilis (Temminck, 1831) - derkaczyk amazoński - Grey-breasted Crake
- Laterallus albigularis (Lawrence, 1861) - derkaczyk białogardły - White-throated Crake
- Laterallus ruber (Sclater,PL & Salvin, 1860) - derkaczyk rudy - Ruddy Crake
- Laterallus levraudi (Sclater,PL & Salvin, 1869) - derkaczyk rdzawoboczny - Rusty-flanked Crake VU
- Laterallus melanophaius (Vieillot, 1819) - derkaczyk oliwkowy - Rufous-sided Crake
- Laterallus notatus (Gould, 1841) - derkaczyk ciemny - Speckled Rail S
- Laterallus podarces (Wetmore, 1963) - derkaczyk wielki - St. Helena Rail/St. Helena Crake EX S
- Laterallus rogersi (Lowe,PR, 1923) - derkaczyk nielotny - Inaccessible Island Rail/Inaccessible Rail VU S
- Laterallus spiloptera (Durnford, 1877) - derkaczyk plamisty - Dot-winged Crake VU S
- Laterallus jamaicensis (Gmelin,JF, 1789) - derkaczyk śniady - Black Rail S
- L. (j.) jamaicensis (Gmelin,JF, 1789) - derkaczyk śniady - Black Rail EN
- L. (j.) tuerosi Fjeldså, 1983 - derkaczyk rdzawogrzbiety - Junin Rail/Junin Crake EN
- L. (j.) salinasi (Philippi,RA,Sr., 1857) - derkaczyk chilijski - Chilean Black Rail
- Laterallus spilonota (Gould, 1841) - derkaczyk galapagoski - Galapagos Rail/Galapagos Crake VU
Rodzaj: Poliolimnas Sharpe, 1893 (m.) S
- Poliolimnas cinereus (Vieillot, 1819) - bagiewnik białobrewy - White-browed Crake
Rodzaj: Megacrex D'Albertis & Salvadori, 1879 (f.)
- Megacrex inepta D'Albertis & Salvadori, 1879 - kusowodnik - New Guinea Flightless Rail
Rodzaj: Aenigmatolimnas Peters,JL, 1932 (m.) S
- Aenigmatolimnas marginalis (Hartlaub, 1857) - bagiewnik kreskowany - Striped Crake
Rodzaj: Gallicrex Blyth, 1852 (f.)
- Gallicrex cinerea (Gmelin,JF, 1789) - kokosznik - Watercock
Rodzaj: Amaurornis Reichenbach, 1853 (f.)
- Amaurornis isabellina (Schlegel, 1865) - bagiewnik rdzawobrzuchy - Isabelline Bush-hen/Isabelline Waterhen/Sulawesi Waterhen/Sulawesi Bush-hen
- Amaurornis olivacea (Meyen, 1834) - bagiewnik oliwkowy - Plain Bush-hen/Philippine Bush-hen/Bush-hen
- Amaurornis magnirostris Lambert,FR, 1998 - bagiewnik ciemnobrzuchy - Talaud Bush-hen VU
- Amaurornis moluccana (Wallace, 1865) - bagiewnik szaropierśny - Rufous-tailed Bush-hen/Pale-vented Bush-hen/Rufous-tailed Waterhen
- Amaurornis phoenicurus (Pennant, 1769) - bagiewnik białopierśny - White-breasted Waterhen
Rodzaj: Rallina Gray,GR, 1846 (f.)
- Rallina tricolor Gray,GR, 1858 - kureczka ognistogłowa - Red-necked Crake
- Rallina canningi (Blyth, 1863) - kureczka andamańska - Andaman Crake
- Rallina fasciata (Raffles, 1822) - kureczka krasnonoga - Red-legged Crake
- Rallina eurizonoides (Lafresnaye, 1845) - kureczka sinonoga - Slaty-legged Crake
Rodzaj: Zapornia Leach, 1816 (f.)
- Zapornia fusca (Linnaeus, 1766) - kureczka kasztanowata - Ruddy-breasted Crake
- Zapornia paykullii (Ljungh, 1813) - kureczka wschodnia - Band-bellied Crake NT
- Zapornia flavirostra (Swainson, 1837) - kureczka czarna - Black Crake
- Zapornia akool (Sykes, 1832) - kureczka brązowa - Brown Crake S
- Zapornia parva (Scopoli, 1769) - zielonka - Little Crake L
- Zapornia pusilla (Pallas, 1776) - karliczka (zwyczajna) - Baillon's Crake (l Z)
- Z. (p.) intermedia (Hermann, 1804) - karliczka (zwyczajna) - Western Baillon's Crake
- Z. (p.) pusilla (Pallas, 1776) - karliczka azjatycka - Eastern Baillon's Crake
- Z. (p.) mira (Riley, 1938) - karliczka białogardła - Bornean Baillon's Crake
- Z. (p.) palustris (Gould, 1843) - karliczka australijska - Australasian Baillon's Crake
- Zapornia astrictocarpa (Olson, 1973) - kureczka atlantycka - St. Helena Crake/St. Helena Rail EX
- Zapornia palmeri (Frohawk, 1892) - karliczka hawajska - Laysan Rail/Laysan Crake EX
- Zapornia olivieri (Grandidier,G & Berlioz, 1929) - kureczka madagaskarska - Sakalava Rail EN
- Zapornia bicolor (Walden, 1872) - kureczka czarnosterna - Black-tailed Crake
- Zapornia sandwichensis (Gmelin,JF, 1789) - kureczka hawajska - Hawaiian Rail EX
- Zapornia nigra (Miller,JF, 1784) - kureczka polinezyjska - Tahiti Crake/Miller's Rail EX
- Zapornia atra (North, 1908) - kureczka smolista - Henderson Crake/Red-eyed Crake VU
- Zapornia tabuensis (Gmelin,JF, 1789) - kureczka posępna - Spotless Crake
- Zapornia monasa (von Kittlitz, 1858) - kureczka mikronezyjska - Kosrae Crake EX
Rodzina: SAROTHRURIDAE Verheyen, 1957 - KUSOKURKI - FLUFFTAILS
Wersja: 2023-03-25
Peters II: 173-174, 180 i 194-197 (p. Rallidae) Wolters I: 10-11 (p. Rallidae) S&M: 220, 221 (p. Rallidae) HBW III: 142-146, 148-149 i 151-152 (p. Rallidae) H&M4 I: 149-150 (F) i 162-163 (p. Rallidae) HBW IC I: 334-337 (p. Rallidae: sF)
3 rodzaje, 15 gatunków
Systematyka: Rodzina blisko spokrewniona z perkołyskami (Heliornithidae) (Hackett et al., 2008, Prum et al., 2015, Claramunt & Cracraft, 2015; zob. również García-R et al., 2014, Reddy et al., 2017). Kusokurki były do niedawna włączane do rodziny chruścieli (Rallidae) (np. Sibley & Monroe, 1990, Dickinson, 2003). Badania Boast et al. (2019) sugerują, iż rodzina ta jest najbliżej spokrewniona z wymarłymi Aptornithidae z Nowej Zelandii, a następnie z Heliornithidae. Porządek systematyczny (rodzaje) w obrębie rodziny za Kirchman et al. (2021). Ostatnio do rodziny kusokurek włączono rodzaje Mentocrex (García-R et al., 2014, Boast et al., 2019, Kirchman et al., 2021) i Rallicula (García-R et al., 2020, Kirchman et al., 2021). Kusokurka cienkodzioba (Sarothrura watersi) czasami jest umieszczana w osobnym monotypowym rodzaju Lemurolimnas Salomonsen, 1934 (m.) (Penhallurick, 2003a,b).
Rodzaj: Mentocrex Peters,JL, 1932 (f.)
- Mentocrex kioloides (Pucheran, 1845) - malgaszokurka szaroucha - Madagascar Wood Rail/Madagascar Grey-throated Rail/Madagascar Forest Rail
- Mentocrex beankaensis Goodman, Raherilalao & Block, 2011 - malgaszokurka rdzawoucha - Tsingy Wood Rail/Tsingy Forest Rail VU
Rodzaj: Rallicula Schlegel, 1871 (f.)
- Rallicula rubra Schlegel, 1871 - rudokurka czerwonawa - Chestnut Forest Rail
- Rallicula leucospila (Salvadori, 1876) - rudokurka papuaska - White-striped Forest Rail
- Rallicula forbesi Sharpe, 1887 - rudokurka czarnoskrzydła - Forbes's Forest Rail/Forbes's Rail
- Rallicula mayri Hartert,E, 1930 - rudokurka kasztanowata - Mayr's Forest Rail/Mayr's Rail
Rodzaj: Sarothrura Heine,F,Jr., 1890 (f.)
- Sarothrura pulchra (Gray,JE, 1829) - kusokurka perlista - White-spotted Flufftail
- Sarothrura elegans (Smith,A, 1839) - kusokurka plamista - Buff-spotted Flufftail
- Sarothrura rufa (Vieillot, 1819) - kusokurka rdzawogłowa - Red-chested Flufftail
- Sarothrura lugens (Böhm, 1884) - kusokurka długosterna - Chestnut-headed Flufftail/Long-toed Flufftail
- S. (l.) lugens (Böhm, 1884) - kusokurka długosterna - Chestnut-headed Flufftail
- S. (l.) lynesi Grant,CHB & Mackworth-Praed, 1934 - kusokurka wyżynna - Lynes's Flufftail
- Sarothrura boehmi Reichenow, 1900 - kusokurka kreskowana - Streaky-breasted Flufftail/Böhm's Flufftail
- Sarothrura affinis (Smith,A, 1828) - kusokurka smugowana - Striped Flufftail/Red-tailed Flufftail
- Sarothrura insularis (Sharpe, 1870) - kusokurka madagaskarska - Madagascar Flufftail
- Sarothrura ayresi (Gurney,JH, 1877) - kusokurka białoskrzydła - White-winged Flufftail CR
- Sarothrura watersi (Bartlett,E, 1880) - kusokurka cienkodzioba - Slender-billed Flufftail/Waters's Flufftail NT
Rodzina: HELIORNITHIDAE Gray,GR, 1840 - PERKOŁYSKI - FINFOOTS
Wersja: 2017-06-25
Peters II: 213-214 (F) Wolters I: 16 (F) S&M: 219 (F) HBW III: 210-217 (F) H&M4 I: 163 (F) HBW IC I: 334-335 (F)
3 rodzaje, 3 gatunki
Systematyka: Rodzina najbliżej spokrewniona z kusokurkami (Sarothruridae) (Hackett et al., 2008, Prum et al., 2015, Claramunt & Cracraft, 2015, Reddy et al., 2017). Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny bazuje na Fain et al. (2007).
Rodzaj: Podica Lesson, 1831 (f.)
- Podica senegalensis (Vieillot, 1817) - perkołyska afrykańska - African Finfoot
Rodzaj: Heliopais Sharpe, 1893 (m.)
- Heliopais personatus (Gray,GR, 1849) - perkołyska indyjska - Masked Finfoot CR
Rodzaj: Heliornis Bonnaterre, 1791 (m.)
- Heliornis fulica (Boddaert, 1783) - perkołyska amerykańska - Sungrebe
Nadrodzina: GRUOIDEA Vigors, 1825
Rodzina: PSOPHIIDAE Bonaparte, 1831 - GRUCHACZE - TRUMPETERS
Wersja: 2015-09-04
Peters II: 155-156 (F) Wolters I: 10 (F) S&M: 219 (F) HBW III: 96-107 (F) H&M4 I: 163-164 (F) HBW IC I: 356-357 (F)
1 rodzaj, 3 gatunki
Systematyka: Monotypowa rodzina. Rodzaj Psophia wymaga rewizji systematycznej (zob. Sherman, 1996, Oppenheimer & Silveira, 2009, Ribas et al., 2012).
Rodzaj: Psophia Linnaeus, 1758 (f.)
- Psophia crepitans Linnaeus, 1758 - gruchacz siwoskrzydły - Gray-winged Trumpeter
- P. (c.) crepitans Linnaeus, 1758 - gruchacz siwoskrzydły - Gray-winged Trumpeter
- P. (c.) napensis Sclater,PL & Salvin, 1873 - gruchacz purpurowoszyi - Napo Trumpeter
- P. (c.) ochroptera von Pelzeln, 1857 - gruchacz ochrowoskrzydły - Ochre-winged Trumpeter/Yellow-winged Trumpeter
- Psophia leucoptera von Spix 1825 - gruchacz białoskrzydły - Pale-winged Trumpeter/White-winged Trumpeter
- Psophia viridis von Spix 1825 - gruchacz zielonoskrzydły - Dark-winged Trumpeter
- P. (v.) viridis von Spix, 1825 - gruchacz zielonoskrzydły - Green-winged Trumpeter VU
- P. (v.) dextralis Conover, 1934 - gruchacz oliwkowoskrzydły - Olive-winged Trumpeter/Brown-winged Trumpeter EN
- P. (v.) obscura von Pelzeln, 1857 - gruchacz ciemny - Black-winged Trumpeter/Dark-winged Trumpeter CR
Rodzina: ARAMIDAE Bonaparte, 1842 - BEKAŚNICE - LIMPKIN
Wersja: 2017-06-25
Peters II: 155 (F) Wolters I: 10 (F) S&M: 219 (p. Heliornithidae: t) HBW III: 90-95 (F) H&M4 I: 164 (F) HBW IC I: 356-357 (F)
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka: Monotypowa rodzina najbliżej spokrewniona z żurawiami (Gruidae) (zob. m.in. Hackett et al., 2008, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017).
Rodzaj: Aramus Vieillot, 1816 (m.)
- Aramus guarauna (Linnaeus, 1766) - bekaśnica - Limpkin
- A. (g.) pictus (Meyer,FAA, 1794) - bekaśnica plamista - Northern Limpkin
- A. (g.) guarauna (Linnaeus, 1766) - bekaśnica brązowa - Southern Limpkin
Rodzina: GRUIDAE Vigors, 1825 - ŻURAWIE - CRANES
Wersja: 2017-06-25
Peters II: 150-154 (F) Wolters I: 9 (F) S&M: 217-218 (F) HBW III: 60-89 (F) H&M4 I: 164-165 (F) HBW IC I: 356-359 (F)
2 podrodziny, 4 rodzaje, 15 gatunków
Systematyka: Rodzina najbliżej spokrewniona z bekaśnicami (Aramidae) (zob. m.in. Hackett et al., 2008, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017). Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (podrodziny, rodzaje, gatunki) bazuje na Krajewski et al. (2010).
Podrodzina: BALEARICINAE Parker,WK, 1878 - KORONNIKI
Rodzaj: Balearica Brisson, 1760 (f.)
- Balearica regulorum (Bennett,ET, 1834) - koronnik szary - Grey Crowned Crane/Southern Crowned Crane EN
- Balearica pavonina (Linnaeus, 1758) - koronnik czarny - Black Crowned Crane/Northern Crowned Crane VU
Podrodzina: GRUINAE Vigors, 1825 - ŻURAWIE
Rodzaj: Leucogeranus Bonaparte, 1855 (m.)
- Leucogeranus leucogeranus (Pallas, 1773) - żuraw biały - Siberian Crane CR
Rodzaj: Antigone Reichenbach, 1853 (f.)
- Antigone canadensis (Linnaeus, 1758) - żuraw kanadyjski - Sandhill Crane
- A. (c.) canadensis (Linnaeus, 1758) - żuraw kanadyjski - Lesser Sandhill Crane
- A. (c.) pratensis (Meyer,FAA, 1794) - żuraw preriowy - Greater Sandhill Crane
- Antigone vipio (Pallas, 1811) - żuraw białoszyi - White-naped Crane VU
- Antigone antigone (Linnaeus, 1758) - żuraw indyjski - Sarus Crane VU
- Antigone rubicunda (Perry, 1810) - żuraw australijski - Brolga
Rodzaj: Grus Brisson, 1760 (f.)
- Grus carunculata (Gmelin,JF, 1789) - żuraw koralowy - Wattled Crane VU
- Grus paradisea (Lichtenstein,AAH, 1793) - żuraw rajski - Blue Crane VU
- Grus virgo (Linnaeus, 1758) - żuraw stepowy - Demoiselle Crane z
- Grus japonensis (Statius Muller, 1776) - żuraw mandżurski - Red-crowned Crane VU
- Grus americana (Linnaeus, 1758) - żuraw krzykliwy - Whooping Crane EN
- Grus grus (Linnaeus, 1758) - żuraw (zwyczajny) - Common Crane/Eurasian Crane L
- Grus monacha Temminck, 1835 - żuraw białogłowy - Hooded Crane VU
- Grus nigricollis Przevalski, 1876 - żuraw czarnoszyi - Black-necked Crane NT
Wersja: 2023-12-24
17 rodzin, 90 rodzajów (w tym 1 wymarły), 376 gatunków (w tym 3 wymarłe)
Systematyka: Badania Jarvis et al. (2014) i Kuhl et al. (2021) sugerują, iż ten dobrze zdefiniowany rząd jest najbliżej spokrewniony z żurawiowymi (Gruiformes), lecz zob. Prum et al. (2015), Reddy et al. (2017) i Houde et al. (2019); potrzeba dalszych badań filogenetycznych dla określenia najbliższego pokrewieństwa (Braun,EL et al., 2019). Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rzędu bazuje na badaniach Paton et al. (2003), Ericson et al. (2003a, 2006a), Thomas et al. (2004a,b), Paton & Baker (2006), Baker et al. (2007), Fain & Houde (2007), Hackett et al. (2008), Pereira & Baker (2010) i Černý & Natale (2022); zob. też Gibson & Baker (2012) i Mayr (2011b). Siewkowe dzielą się na trzy dobrze zdefiniowane podrzędy: Charadrii, Scolopaci i Lari, przy czym pierwszy jest siostrzany w stosunku do pozostałych dwóch. Badania Prum et al. (2015), Claramunt & Cracraft (2015), Reddy et al. (2017) i Kuhl et al. (2021) potwierdziły przyjęty porządek systematyczny.
Podrząd: CHARADRII Huxley, 1867 - SIEWKOWCE
Parvorder: CHIONIDA Sharpe, 1891
Nadrodzina: CHIONOIDEA Lesson, 1828
Nadrodzina składająca się z dwóch blisko spokrewnionych rodzin, siostrzana w stosunku do pozostałych przedstawicieli podrzędu Charadrii.
Rodzina: BURHINIDAE Mathews, 1912 - KULONY - THICK-KNEES
Wersja: 2023-06-21
Peters II: 293-298 (F) Wolters I: 22 (F) S&M: 243-244 (F) HBW III: 348-363 (F) H&M4 I: 198-199 (F) HBW IC I: 418-419 (F)
3 rodzaje, 9 gatunków
Systematyka: przyjęty porządek systematyczny (rodzaje) bazuje na Černý & Natale (2022) i Černý et al. (2023). Porządek systematyczny w obrębie rodzaju Burhinus na podstawie Černý & Natale (2022).
Rodzaj: Hesperoburhinus Černý, van Els, Natale & Gregory, 2023 (m.) S
- Hesperoburhinus bistriatus (Wagler, 1829) - kulon amerykański - Double-striped Thick-knee
- Hesperoburhinus superciliaris (von Tschudi, 1843) - kulon peruwiański - Peruvian Thick-knee
Rodzaj: Esacus Lesson, 1831 (m.)
- Esacus recurvirostris (Cuvier, 1829) - kulon wielkodzioby - Great Thick-knee/Great Stone-curlew NT
- Esacus magnirostris (Vieillot, 1818) - kulon plażowy - Beach Thick-knee/Beach Stone-curlew NT
Rodzaj: Burhinus Illiger, 1811 (m.)
- Burhinus capensis (Lichtenstein,MHC, 1823) - kulon plamisty - Spotted Thick-knee/Spotted Dikkop
- Burhinus vermiculatus (Cabanis, 1868) - kulon nadwodny - Water Thick-knee/Water Dikkop
- Burhinus grallarius (Latham, 1801) - kulon australijski - Bush Thick-knee/Bush Stone-curlew
- Burhinus oedicnemus (Linnaeus, 1758) - kulon (zwyczajny) - Eurasian Thick-knee/Eurasian Stone-curlew (l) Z
- B. (o.) oedicnemus (Linnaeus, 1758) - kulon (zwyczajny) - Eurasian Thick-knee/Eurasian Stone-curlew
- B. (o.) indicus (Salvadori, 1866) - kulon indyjski - Indian Stone-curlew
- Burhinus senegalensis (Swainson, 1837) - kulon rzeczny - Senegal Thick-knee
Rodzina: CHIONIDAE Bonaparte, 1832 - POCHWODZIOBY - SHEATHBILLS & MAGELLANIC PLOVER
Wersja: 2022-09-25
Peters II: 258 (p. Charadriidae) i 308-309 (F: "Chionididae") Wolters I: 26 (p. Charadriidae) i 27 (F) S&M: 243 (F) i 250 (p. Charadriidae) HBW III: 436 i 442 (p. Charadriidae: sF), 546-555 (F) H&M4 I: 199 (F) HBW IC I: 418-421 (F, Pluvianellidae)
2 podrodziny, 2 rodzaje, 3 gatunki
Systematyka: Wyróżniane podrodziny bardzo często traktowane są jako osobne rodziny (np. Bahr, 2011); zob. również Černý & Natale (2022).
Podrodzina: CHIONINAE Bonaparte, 1832 - POCHWODZIOBY
Rodzaj: Chionis Forster,JR, 1788 (m.)
- Chionis albus (Gmelin,JF, 1789) - pochwodziób żółtodzioby - Snowy Sheathbill/Pale-faced Sheathbill
- Chionis minor Hartlaub, 1841 - pochwodziób czarnodzioby - Black-faced Sheathbill
- C. (m.) crozettensis (Sharpe, 1896) - pochwodziób czarnonogi - Western Black-faced Sheathbill
- C. (m.) minor Hartlaub, 1841 - pochwodziób czarnodzioby - Eastern Black-faced Sheathbill
Podrodzina: PLUVIANELLINAE Jehl, 1975 - MAGELANÓWKI
Rodzaj: Pluvianellus Gray,GR, 1846 (m.)
- Pluvianellus socialis Gray,GR, 1846 - magelanówka - Magellanic Plover VU
Parvorder: CHARADRIIDA Huxley, 1867
Nadrodzina: PLUVIANOIDEA Reichenbach, 1848
Takson siostrzany w stosunku do pozostałych nadrodzin podrzędu Charadrii (Haematopodoidea, Charadrioidea).
Rodzina: PLUVIANIDAE Reichenbach, 1848 - PIJAWNIKI - EGYPTIAN PLOVER
Wersja: 2022-09-25
Peters II: 298 (p. Glareolidae) Wolters I: 26 (p. Glareolidae) S&M: 252 (p. Glareolidae) HBW III: 376-377 (p. Glareolidae) H&M4 I: 200 (F) HBW IC I: 420-421 (F)
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka: Monotypowa rodzina ostatnio wyodrębniona z rodziny żwirowcowatych (Glareolidae) (Ericson et al., 2003a, Baker et al., 2007a, Fain & Houde, 2007, Claramunt & Cracraft, 2015, Černý & Natale, 2022).
Rodzaj: Pluvianus Vieillot, 1816 (m.)
- Pluvianus aegyptius (Linnaeus, 1758) - pijawnik - Egyptian Plover
Nadrodzina: HAEMATOPODOIDEA Billberg, 1828
Takson siostrzany w stosunku do nadrodziny Charadrioidea.
Rodzina: HAEMATOPODIDAE Billberg, 1828 - OSTRYGOJADY - OYSTERCATCHERS & IBISBILL
Wersja: 2022-09-25
Peters II: 231-234 (F) i 288-289 (p. Recurvirostridae) Wolters I: 22-23 (F, Ibidorhynchidae) S&M: 244-245 (p. Charadriidae: t) HBW III: 308-331 (F, Ibidorhynchidae) H&M4 I: 200-201 (F) HBW IC I: 420-423 i 768-769 (F, Ibidorhynchidae)
2 podrodziny, 2 rodzaje, 12 gatunków
Systematyka: Wyróżniane podrodziny często traktowane są jako odrębne rodziny (np. Hockey, 1996, Knystautas, 1996); badania Černý & Natale (2022) wydają się potwierdzać podział na dwie rodziny. Stwierdzone różnice genetyczne w obrębie Haematopus sugerują potrzebę jego podziału na dwa mniejsze rodzaje - Prohaematopus Mathews, 1913 i Haematopus (Černý & Natale, 2022). Porządek systematyczny w obrębie rodzaju Haematopus za Černý & Natale (2022).
Podrodzina: HAEMATOPODINAE Billberg, 1828 - OSTRYGOJADY
Rodzaj: Haematopus Linnaeus, 1758 (m.)
- Haematopus leucopodus Garnot, 1826 - ostrygojad magellański - Magellanic Oystercatcher
- Haematopus ater Vieillot, 1825 - ostrygojad czarniawy - Blackish Oystercatcher
- Haematopus bachmani Audubon, 1838 - ostrygojad czarny - Black Oystercatcher
- Haematopus palliatus Temminck, 1820 - ostrygojad brunatny - American Oystercatcher
- H. (p.) palliatus Temminck, 1820 - ostrygojad brunatny - American Oystercatcher
- H. (p.) galapagensis Ridgway, 1886 - ostrygojad galapagoski - Galapagos Oystercatcher
- Haematopus fuliginosus Gould, 1845 - ostrygojad australijski - Sooty Oystercatcher
- H. (f.) fuliginosus Gould, 1845 - ostrygojad australijski - Sooty Oystercatcher
- H. (f.) opthalmicus Castelnau & Ramsay,EP, 1877 - ostrygojad okularowy - Spectacled Oystercatcher
- Haematopus longirostris Vieillot, 1817 - ostrygojad długodzioby - Pied Oystercatcher/Australian Pied Oystercatcher
- Haematopus ostralegus Linnaeus, 1758 - ostrygojad (zwyczajny) - Eurasian Oystercatcher NT l P
- H. (o.) meadewaldoi Bannerman, 1913 - ostrygojad kanaryjski - Canary Islands Oystercatcher/Canarian Oystercatcher/Canarian Black Oystercatcher/Meade-Waldo's Oystercatcher ex S
- H. (o.) ostralegus Linnaeus, 1758 - ostrygojad (zwyczajny) - Eurasian Oystercatcher
- H. (o.) osculans Swinhoe, 1871 - ostrygojad kamczacki - Kamtchatka Oystercatcher S
- Haematopus moquini Bonaparte, 1856 - ostrygojad afrykański - African Oystercatcher/African Black Oystercatcher
- Haematopus unicolor Forster,JR, 1844 - ostrygojad zmienny - Variable Oystercatcher
- Haematopus finschi Martens,GH, 1897 - ostrygojad nowozelandzki - South Island Oystercatcher/South Island Pied Oystercatcher
- Haematopus chathamensis Hartert,E, 1927 - ostrygojad krótkodzioby - Chatham Oystercatcher EN
Podrodzina: IBIDORHYNCHINAE Bonaparte 1856 - IBISODZIOBY
Rodzaj: Ibidorhyncha Vigors, 1832 (f.)
- Ibidorhyncha struthersii Vigors, 1832 - ibisodziób - Ibisbill
Rodzina: RECURVIROSTRIDAE Billberg, 1828 - SZCZUDŁONOGI - STILTS AND AVOCETS
Wersja: 2022-09-25
Peters II: 289-291 (F) Wolters I: 22-23 (F) S&M: 245-246 (p. Charadriidae: t) HBW III: 332-347 (F) H&M4 I: 201 (F) HBW IC I: 422-423 (F)
3 rodzaje, 7 gatunków
Systematyka: szczudłonogi często dzielone są na dwie podrodziny - Recurvirostrinae (szablodzioby) i Himantopodinae Selby, 1840 (szczudłaki), lecz zob. Černý & Natale (2022). Systematyka rodzaju Himantopus niejasna (zob. Sibley & Monroe, 1990, Pierce, 1996, A.O.U., 1998, Dickinson, 2003, Rasmussen & Anderton, 2005, Christidis & Boles, 2008, Černý & Natale, 2022). Porządek systematyczny w obrębie rodzaju Recurvirostra za Černý & Natale (2022).
Rodzaj: Cladorhynchus Gray,GR, 1840 (m.)
- Cladorhynchus leucocephalus (Vieillot, 1816) - szydłodziób - Banded Stilt
Rodzaj: Recurvirostra Linnaeus, 1758 (f.)
- Recurvirostra avosetta Linnaeus, 1758 - szablodziób (zwyczajny) - Pied Avocet/Eurasian Avocet l P
- Recurvirostra novaehollandiae Vieillot, 1816 - szablodziób australijski - Red-necked Avocet
- Recurvirostra americana Gmelin,JF, 1789 - szablodziób amerykański - American Avocet
- Recurvirostra andina Philippi,RA,Sr. & Landbeck, 1861 - szablodziób andyjski - Andean Avocet
Rodzaj: Himantopus Brisson, 1760 (m.)
- Himantopus himantopus (Linnaeus, 1758) - szczudłak (zwyczajny) - Black-winged Stilt l P
- H. (h.) himantopus (Linnaeus, 1758) - szczudłak (zwyczajny) - Black-winged Stilt
- H. (h.) leucocephalus Gould, 1837 - szczudłak białogłowy - Pied Stilt/White-headed Stilt
- H. (h.) knudseni Stejneger, 1887 - szczudłak hawajski - Hawaiian Stilt
- H. (h.) mexicanus (Statius Muller, 1776) - szczudłak białobrewy - Black-necked Stilt
- H. (h.) melanurus Vieillot, 1817 - szczudłak obrożny - White-backed Stilt
- Himantopus novaezelandiae Gould, 1841 - szczudłak czarny - Black Stilt CR
Nadrodzina: CHARADRIOIDEA Leach, 1820
Takson siostrzany w stosunku do nadrodziny Haematopodoidea.
Rodzina: CHARADRIIDAE Leach, 1820 - SIEWECZKOWATE - PLOVERS & LAPWINGS
Wersja: 2023-12-24
Peters II: 234-258 (F) i 303 (p. Glareolidae) Wolters I: 23-25 (Vanellidae, F) i 26 (p. Glareolidae) S&M: 246-252 (F) HBW III: 384-442 (F) H&M4 I: 202-207 (F) HBW IC I: 422-433 (F)
2 podrodziny, 11 rodzajów, 68 gatunków
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (podrodziny, rodzaje) bazuje na Černý & Natale (2022); zob. również Baker et al. (2007), Barth et al. (2013), Dos Remedios et al. (2015) i Päckert, 2022. Część ostatnich badań sugeruje, iż rodzaj Pluvialis nie jest blisko spokrewniony z pozostałymi przedstawicielami rodziny sieweczkowatych (np. Baker et al., 2007, Fain & Houde, 2007), lecz zob. Baker et al. (2012), Barth et al. (2013) i Černý & Natale (2022). Na podstawie badań Barth et al. (2013) i Černý & Natale (2022) włączono podrodzinę Vanellinae Bonaparte, 1842 (wyróżnianą przez m.in. Dickinson & Remsen, 2013) do Charadriinae. Stwierdzone różnice genetyczne w obrębie rodzaju Vanellus sugerują potrzebę jego podziału (Černý & Natale, 2022). Porządek systematyczny w obrębie rodzajów Pluvialis, Charadrius i Anarhynchus za Černý & Natale (2022).
Podrodzina: PLUVIALINAE Wood,CT, 1835 - SIEWKI
Rodzaj: Pluvialis Brisson, 1760 (f.)
- Pluvialis squatarola (Linnaeus, 1758) - siewnica - Grey Plover/Black-bellied Plover P
- Pluvialis dominica (Statius Muller, 1776) - siewka szara - American Golden Plover z
- Pluvialis apricaria (Linnaeus, 1758) - siewka złota - Eurasian Golden Plover/European Golden Plover (l) P
- Pluvialis fulva (Gmelin,JF, 1789) - siewka złotawa - Pacific Golden Plover z
Podrodzina: CHARADRIINAE Leach, 1820 - SIEWECZKI
Rodzaj: Oreopholus Jardine & Selby, 1835 (m.)
- Oreopholus ruficollis (Wagler, 1829) - mornelak - Tawny-throated Dotterel
Rodzaj: Hoploxypterus Bonaparte, 1856 (m.) S
- Hoploxypterus cayanus (Latham, 1790) - amazoniak - Pied Lapwing/Pied Plover
Rodzaj: Phegornis Gray,GR, 1847 (m.)
- Phegornis mitchellii (Fraser, 1845) - puńczyk - Diademed Sandpiper Plover/Diademed Plover NT
Rodzaj: Zonibyx Reichenbach 1853 (f.) S
- Zonibyx modesta (Lichtenstein,MHC, 1823) - mornelnik - Rufous-chested Dotterel/Rufous-chested Plover/South American Plover
Rodzaj: Eudromias Brehm,CL, 1830 (m.)
- Eudromias morinellus (Linnaeus, 1758) - mornel - Eurasian Dotterel (l) P
Rodzaj: Charadrius Linnaeus, 1758 (m.)
- Charadrius cucullatus Vieillot, 1818 - sieweczka czarnogłowa - Hooded Dotterel/Hooded Plover VU N S
- Charadrius melanops Vieillot, 1818 - sieweczka czarnoczelna - Black-fronted Dotterel/Black-fronted Plover S
- Charadrius novaeseelandiae Gmelin,JF, 1789 - sieweczka koroniasta - Shore Dotterel/Shore Plover EN S
- Charadrius forbesi (Shelley, 1883) - sieweczka ciemna - Forbes's Plover
- Charadrius tricollaris Vieillot, 1818 - sieweczka śniada - Three-banded Plover
- C. (t.) tricollaris Vieillot, 1818 - sieweczka śniada - African Three-banded Plover
- C. (t.) bifrontatus Cabanis, 1882 - sieweczka czarnolica - Madagascar Three-banded Plover/Grey-fronted Plover
- Charadrius dubius Scopoli, 1786 - sieweczka rzeczna - Little Ringed Plover L
- C. (d.) curonicus Gmelin,JF, 1789 - sieweczka rzeczna - Little Ringed Plover S
- C. (d.) dubius Scopoli, 1786 sieweczka białoszyja - Scopoli's Plover
- Charadrius placidus Gray,JE & Gray,GR, 1863 - sieweczka długodzioba - Long-billed Plover
- Charadrius vociferus Linnaeus, 1758 - sieweczka krzykliwa - Killdeer
- Charadrius hiaticula Linnaeus, 1758 - sieweczka obrożna - Common Ringed Plover L
- Charadrius semipalmatus Bonaparte, 1825 - sieweczka skąpopłetwa - Semipalmated Plover
- Charadrius melodus Ord, 1824 - sieweczka blada - Piping Plover NT
Rodzaj: Vanellus Brisson, 1760 (m.)
- Vanellus malabaricus (Boddaert, 1783) - czajka brunatna - Yellow-wattled Lapwing
- Vanellus lugubris (Lesson, 1826) - czajka żałobna - Senegal Lapwing/Lesser Black-winged Lapwing
- Vanellus melanopterus (Cretzschmar, 1829) - czajka czarnoskrzydła - Black-winged Lapwing/Greater Black-winged Lapwing
- Vanellus tectus (Boddaert, 1783) - czajka czarnoczuba - Black-headed Lapwing
- Vanellus coronatus (Boddaert, 1783) - czajka koroniasta - Crowned Lapwing/Crowned Plover
- Vanellus vanellus (Linnaeus, 1758) - czajka (zwyczajna) - Northern Lapwing NT L
- Vanellus chilensis (Molina,GI, 1782) - czajka miedziana - Southern Lapwing
- V. (c.) cayennensis (Gmelin,JF, 1789) - czajka czarnopierśna - Cayenne Lapwing
- V. (c.) chilensis (Molina,GI, 1782) - czajka miedziana - Chilean Lapwing
- Vanellus resplendens (von Tschudi, 1843) - czajka andyjska - Andean Lapwing
- Vanellus duvaucelii (Lesson, 1826) - czajka rzeczna - River Lapwing NT
- Vanellus tricolor (Vieillot, 1818) - czajka białogardła - Black-breasted Lapwing/Banded Lapwing/Black-breasted Plover
- Vanellus crassirostris (Hartlaub, 1855) - czajka białolica - Long-toed Lapwing
- Vanellus miles (Boddaert, 1783) - czajka płatkolica - Masked Lapwing
- V. (m.) miles (Boddaert, 1783) - czajka płatkolica - Masked Lapwing/Northern Masked Lapwing
- V. (m.) novaehollandiae Stephens, 1819 - czajka czarnokarkowa - Black-shouldered Lapwing/Southern Masked Lapwing
- Vanellus spinosus (Linnaeus, 1758) - czajka szponiasta - Spur-winged Lapwing/Spur-winged Plover
- Vanellus albiceps Gould, 1834 - czajka białołbista - White-headed Lapwing/White-crowned Lapwing
- Vanellus armatus (Burchell, 1822) - czajka srokata - Blacksmith Lapwing/Blacksmith Plover
- Vanellus indicus (Boddaert, 1783) - czajka indyjska - Red-wattled Lapwing
- V. (i.) indicus (Boddaert, 1783) - czajka indyjska - Red-wattled Lapwing
- V. (i.) atronuchalis (Jerdon, 1864) - czajka białoucha - Black-necked Lapwing
- Vanellus macropterus (Wagler, 1827) - czajka jawajska - Javan Lapwing/Javanese Wattled Lapwing/Javanese Lapwing/Sunda Lapwing CR (PE)
- Vanellus senegallus (Linnaeus, 1766) - czajka płowa - African Wattled Lapwing/Wattled Lapwing
- Vanellus melanocephalus (Rüppell, 1845) - czajka czarnogłowa - Spot-breasted Lapwing
- Vanellus superciliosus (Reichenow, 1886) - czajka rdzawopierśna - Brown-chested Lapwing/Brown-chested Wattled Lapwing
- Vanellus leucurus (Lichtenstein,MHC, 1823) - czajka stepowa - White-tailed Lapwing/White-tailed Plover Z
- Vanellus gregarius (Pallas, 1771) - czajka towarzyska - Sociable Lapwing/Sociable Plover CR Z
- Vanellus cinereus (Blyth, 1842) - czajka szarogłowa - Grey-headed Lapwing/Grey-headed Plover
Rodzaj: Erythrogonys Gould, 1838 (m.)
- Erythrogonys cinctus Gould, 1838 - czajeczka - Red-kneed Dotterel
Rodzaj: Peltohyas Sharpe, 1896 (m.)
- Peltohyas australis (Gould, 1841) - czajkówka - Inland Dotterel
Rodzaj: Anarhynchus Quoy & Gaimard, 1830 (m.) S
- Anarhynchus atrifrons (Wagler, 1829) - sieweczka tybetańska - Tibetan Sand Plover/Lesser Sand Plover z S
- Anarhynchus mongolus (Pallas, 1776) - sieweczka syberyjska - Siberian Sand Plover/Mongolian Sand Plover EN
- Anarhynchus leschenaultii (Lesson, 1826) - sieweczka pustynna - Desert Sand Plover/Greater Sand Plover/Steppe Plover Z
- Anarhynchus asiaticus (Pallas, 1773) - sieweczka długonoga - Caspian Plover z
- Anarhynchus veredus (Gould, 1848) - sieweczka stepowa - Oriental Plover
- Anarhynchus frontalis Quoy & Gaimard, 1830 - skrętodziób - Wrybill VU
- Anarhynchus bicinctus (Jardine & Selby, 1827) - sieweczka ozdobna - Double-banded Plover NT
- Anarhynchus obscurus (Gmelin,JF, 1789) - sieweczka nowozelandzka - Red-breasted Plover/Red-breasted Dotterel/New Zealand Plover/New Zealand Dotterel
- A. (o.) aquilonius (Dowding, 1994) - sieweczka rdzawa - Northern Red-breasted Plover
- A. (o.) obscurus (Gmelin,JF, 1789) - sieweczka nowozelandzka - Southern Red-breasted Plover CR
- Anarhynchus ruficapillus (Temminck, 1821) - sieweczka rdzawogłowa - Red-capped Plover
- Anarhynchus nivosus (Cassin, 1858) - sieweczka jasna - Snowy Plover NT
- A. (n.) nivosus (Cassin, 1858) - sieweczka jasna - Snowy Plover
- A. (n.) occidentalis (Cabanis, 1872) - sieweczka krótkonoga - Peruvian Plover
- Anarhynchus pallidus (Strickland, 1853) - sieweczka przylądkowa - Chestnut-banded Plover/Chestnut-banded Sand Plover
- A. (p.) venustus (Fischer,GA & Reichenow, 1884) - sieweczka rdzawoobrożna S
- A. (p.) pallidus (Strickland, 1853) - sieweczka przylądkowa
- Anarhynchus marginatus (Vieillot, 1818) - sieweczka białoczelna - White-fronted Plover/White-fronted Sand Plover
- Anarhynchus peronii (Schlegel, 1865) - sieweczka sundajska - Malaysian Plover/Malay Plover NT
- Anarhynchus alexandrinus (Linnaeus, 1758) - sieweczka morska - Kentish Plover l Z
- A. (a.) alexandrinus (Linnaeus, 1758) - sieweczka morska - Kentish Plover
- A. (a.) seebohmi (Hartert,E & Jackson,AC, 1915) - sieweczka cejlońska - Hanuman Plover S
- A. (a.) dealbatus (Swinhoe, 1870) - sieweczka białolica - White-faced Plover/Swinhoe's Plover
- Anarhynchus javanicus (Chasen, 1938) - sieweczka jawajska - Javan Plover
- Anarhynchus thoracicus (Richmond, 1896) - sieweczka madagaskarska - Black-banded Plover/Madagascar Plover/Black-banded Sand Plover VU
- Anarhynchus pecuarius (Temminck, 1823) - sieweczka piaskowa - Kittlitz's Plover/Kittlitz's Sand Plover
- Anarhynchus sanctaehelenae (Harting, 1873) - sieweczka atlantycka - St. Helena Plover/Wirebird VU
- Anarhynchus montanus (Townsend,JK, 1837) - sieweczka preriowa - Mountain Plover NT
- Anarhynchus alticola (von Berlepsch & Stolzmann, 1902) - sieweczka andyjska - Puna Plover
- Anarhynchus falklandicus (Latham, 1790) - sieweczka patagońska - Two-banded Plover/Banded Plover
- Anarhynchus wilsonia (Ord, 1814) - sieweczka grubodzioba - Wilson's Plover
- Anarhynchus collaris (Vieillot, 1818) - sieweczka płowa - Collared Plover
Podrząd: SCOLOPACI - BEKASOWCE
Takson siostrzany w stosunku do podrzędu Lari. Bekasowce dzielą się na dwie linie (tu w randze parvorder): Jacanida (składająca się z dwóch nadrodzin: Thinocoroidea i Jacanoidea) i Scolopacida (składająca się z jednej rodziny - Scolopacidae).
Parvorder: JACANIDA
Nadrodzina: THINOCOROIDEA Sundevall, 1836
Rodzina: PEDIONOMIDAE Bonaparte, 1856 - DROPIATKI - PLAINS-WANDERER
Wersja: 2017-12-14
Peters II: 150 (F) Wolters I: 8 (F) S&M: 233 (F) HBW III: 534-537 (F) H&M4 I: 207 (F) HBW IC I: 432-433 (F)
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka: Monotypowa rodzina.
Rodzaj: Pedionomus Gould, 1841
- Pedionomus torquatus Gould, 1840 - dropiatka - Plains-wanderer EN
Rodzina: THINOCORIDAE Sundevall, 1836 - ANDÓWKI - SEEDSNIPES
Wersja: 2022-09-29
Peters II: 306-308 (F) Wolters I: 27 (F) S&M: 233 (F) HBW III: 538-545 (F) H&M4 I: 207-208 (F) HBW IC I: 432-433 (F)
2 rodzaje, 4 gatunki
Systematyka: Badania Černý & Natale (2022)potwierdziły przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny.
Rodzaj: Attagis Geoffroy Saint-Hilaire,I & Lesson, 1831 (m.)
- Attagis gayi Geoffroy Saint-Hilaire,I & Lesson, 1831 - andówka rdzawobrzucha - Rufous-bellied Seedsnipe
- A. (g.) latreillii Lesson, 1831 - andówka ciemna - Ecuadorian Seedsnipe
- A. (g.) gayi Geoffroy Saint-Hilaire,I & Lesson, 1831 - andówka rdzawobrzucha - Rufous-bellied Seedsnipe
- Attagis malouinus (Boddaert, 1783) - andówka białobrzucha - White-bellied Seedsnipe
Rodzaj: Thinocorus Eschscholtz, 1829 (m.)
- Thinocorus orbignyianus Geoffroy Saint-Hilaire,I & Lesson, 1831 - andówka szaropierśna - Gray-breasted Seedsnipe
- Thinocorus rumicivorus Eschscholtz, 1829 - andówka mała - Least Seedsnipe
Nadrodzina: JACANOIDEA Chenu & Des Murs, 1854
Rodzina: ROSTRATULIDAE Mathews, 1913-14 - ZŁOTOSŁONKI - PAINTED-SNIPE
Wersja: 2015-02-09
Peters II: 230 (F) Wolters I: 18 (F) S&M: 242 (F) HBW III: 292-301 (F) H&M4 I: 208 (F) HBW IC I: 434-435 (F)
2 rodzaje, 3 gatunki
Systematyka: Rodzaj Nycticryphes czasami włączany jest do Rostratula.
Rodzaj: Rostratula Vieillot, 1816 (f.)
- Rostratula benghalensis (Linnaeus, 1758) - złotosłonka bengalska - Greater Painted-snipe
- Rostratula australis (Gould, 1838) - złotosłonka australijska - Australian Painted-snipe EN
Rodzaj: Nycticryphes Wetmore & Peters,JL, 1923 (m.)
- Nycticryphes semicollaris (Vieillot, 1816) - złotosłonka amerykańska - South American Painted-snipe
Rodzina: JACANIDAE Des Murs, 1854 - DŁUGOSZPONY - JACANAS
Wersja: 2022-09-29
Peters II: 226-230 (F) Wolters I: 17-18 (F) S&M: 242-243 (F) HBW III: 276-291 (F) H&M4 I: 208-209 (F) HBW IC I: 434-435 (F)
6 rodzajów, 8 gatunków
Systematyka: Porządek systematyczny w obrębie rodziny (rodzaje) za Whittingham et al. (2000) i Černý & Natale (2022); zob. też Baker et al. (2007) i Gibson & Baker (2012).
Rodzaj: Jacana Brisson, 1760 (f.)
- Jacana spinosa (Linnaeus, 1758) - długoszpon żółtoczelny - Northern Jacana
- Jacana jacana (Linnaeus, 1766) - długoszpon krasnoczelny - Wattled Jacana
- J. (j.) hypomelaena (Gray,GR, 1846) - długoszpon czarny - Black-backed Jacana
- J. (j.) jacana (Linnaeus, 1766) - długoszpon krasnoczelny - Chestnut-backed Jacana
Rodzaj: Hydrophasianus Wagler, 1832 (m.)
- Hydrophasianus chirurgus (Scopoli, 1786) - długoszpon chiński - Pheasant-tailed Jacana
Rodzaj: Actophilornis Oberholser, 1925 (m.)
- Actophilornis africanus (Gmelin,JF, 1789) - długoszpon afrykański - African Jacana
- Actophilornis albinucha (Geoffroy Saint-Hilaire,I, 1832) - długoszpon madagaskarski - Madagascar Jacana EN
Rodzaj: Metopidius Wagler, 1832 (m.)
- Metopidius indicus (Latham, 1790) - długoszpon białobrewy - Bronze-winged Jacana
Rodzaj: Irediparra Mathews, 1911 (f.)
- Irediparra gallinacea (Temminck, 1828) - długoszpon koralowy - Comb-crested Jacana
Rodzaj: Microparra Cabanis, 1877 (f.)
- Microparra capensis (Smith,A, 1839) - długoszpon mały - Lesser Jacana
Parvorder: SCOLOPACIDA
Nadrodzina: SCOLOPACOIDEA Rafinesque, 1815
Rodzina: SCOLOPACIDAE Nitzsch, 1820 - BEKASOWATE - SANDPIPERS
Wersja: 2023-09-29
Peters II: 258-288 (F) i 292-293 (Phalaropodidae) Wolters I: 18-21 (F) S&M: 233-242 (F) HBW III: 444-533, VII: 29 i XVII: 197-198 (F) H&M4 I: 209-217 (F) HBW IC I: 436-449, 768-769 i 773 (F)
5 podrodzin, 16 rodzajów, 94 gatunki (w tym 2 wymarłe)
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (podrodziny, plemiona, rodzaje) bazuje na Gibson & Baker (2012) i Černý & Natale (2022); zob. również Fain & Houde (2007), Baker et al. (2007), Cibois et al. (2012) i de Pietri et al. (2021). Na podstawie badań de Pietri et al. (2021) umieszczono rodzaj Prosobonia w osobnym monotypowym plemieniu Prosoboniini. Ostatnie badania sugerują, iż rodzaj Gallinago nie jest monofiletyczny w stosunku do Coenocorypha (Gibson & Baker, 2012, Černý & Natale, 2022); potrzeba dalszych bardziej kompletnych badań. Porządek systematyczny w obrębie rodzajów: Limosa, Calidris i Tringa za Černý & Natale (2022), Numenius za Tan et al. (2023) (zob. również Černý & Natale, 2022).
Podrodzina: NUMENIINAE Selby, 1840 - KULIKI
Rodzaj: Bartramia Lesson, 1831 (f.)
- Bartramia longicauda (Bechstein, 1812) - preriowiec - Upland Sandpiper
Rodzaj: Numenius Brisson, 1760 (m.)
- Numenius minutus Gould, 1841 - kulik krótkodzioby - Little Curlew/Little Whimbrel
- Numenius tahitiensis (Gmelin,JF, 1789) - kulik alaskański - Bristle-thighed Curlew NT
- Numenius phaeopus (Linnaeus, 1758) - kulik mniejszy - Whimbrel P
- N. (p.) phaeopus (Linnaeus, 1758) - kulik mniejszy - Eurasian Whimbrel
- N. (p.) variegatus (Scopoli, 1786) - kulik brązowogrzbiety - Siberian Whimbrel
- N. (p.) hudsonicus Latham, 1790 - kulik kanadyjski - American Whimbrel/Hudsonian Whimbrel S
- Numenius borealis (Forster,JR, 1772) - kulik eskimoski - Eskimo Curlew CR(PE)
- Numenius americanus Bechstein, 1812 - kulik długodzioby - Long-billed Curlew
- Numenius madagascariensis (Linnaeus, 1766) - kulik syberyjski - Far Eastern Curlew/Eastern Curlew EN
- Numenius arquata (Linnaeus, 1758) - kulik wielki - Eurasian Curlew NT L
- Numenius tenuirostris Vieillot, 1817 - kulik cienkodzioby - Slender-billed Curlew CR z
Podrodzina: LIMOSINAE Gray,GR, 1841 - RYCYKI
Rodzaj: Limosa Brisson, 1760 (f.)
- Limosa lapponica (Linnaeus, 1758) - szlamnik (zwyczajny) - Bar-tailed Godwit NT P
- L. (l.) lapponica (Linnaeus, 1758) - szlamnik (zwyczajny) - Western Bar-tailed Godwit
- L. (l.) baueri Naumann,JF, 1836 - szlamnik tundrowy - Eastern Bar-tailed Godwit
- Limosa limosa (Linnaeus, 1758) - rycyk - Black-tailed Godwit NT L
- L. (l.) limosa (Linnaeus, 1758) - rycyk (zwyczajny) - Western Black-tailed Godwit
- L. (l.) melanuroides Gould, 1846 - rycyk syberyjski - Eastern Black-tailed Godwit
- Limosa haemastica (Linnaeus, 1758) - szlamnik amerykański - Hudsonian Godwit
- Limosa fedoa (Linnaeus, 1758) - szlamnik duży - Marbled Godwit
Podrodzina: SCOLOPACINAE Nitzsch, 1820 - SŁONKI
Rodzaj: Limnodromus zu Wied, 1833 (m.)
- Limnodromus semipalmatus (Blyth, 1848) - szlamiec wielki - Asian Dowitcher NT
- Limnodromus griseus (Gmelin,JF, 1789) - szlamiec krótkodzioby - Short-billed Dowitcher
- Limnodromus scolopaceus (Say, 1822) - szlamiec długodzioby - Long-billed Dowitcher z
Rodzaj: Scolopax Linnaeus, 1758 (f.)
- Scolopax rusticola Linnaeus, 1758 - słonka (zwyczajna) - Eurasian Woodcock L
- Scolopax mira Hartert,E, 1916 - słonka falista - Amami Woodcock/Ryukyu Woodcock VU
- Scolopax saturata Horsfield, 1821 - słonka rdzawa - Javan Woodcock/Rufous Woodcock/Dusky Woodcock(s.l.)/Sunda Woodcock NT
- Scolopax rosenbergii Schlegel, 1871 - słonka nowogwinejska - New Guinea Woodcock/Papuan Woodcock
- Scolopax bukidnonensis Kennedy, Fisher,T, Harrap, Diesmos & Manamtam, 2001 - słonka filipińska - Bukidnon Woodcock/Philippine Woodcock
- Scolopax celebensis Riley, 1921 - słonka celebeska - Sulawesi Woodcock
- Scolopax rochussenii Schlegel, 1866 - słonka złotawa - Moluccan Woodcock/Obi Woodcock VU
- Scolopax minor Gmelin,JF, 1789 - słonka amerykańska - American Woodcock
Rodzaj: Coenocorypha Gray,GR, 1855 (f.)
- Coenocorypha pusilla (Buller, 1869) - bekas wyspowy - Chatham Snipe VU
- Coenocorypha huegeli (Tristram, 1893) - bekas jarzębaty - New Zealand Snipe
- C. (h.) barrierensis Oliver, 1955 - bekas plamisty - North Island Snipe ex
- C. (h.) iredalei Rothschild, 1921 - bekas rdzawy - South Island Snipe ex
- C. (h.) huegeli (Tristram, 1893) - bekas jarzębaty - Snares Snipe NT
- Coenocorypha aucklandica (Gray,GR, 1845) - bekas auklandzki - Subantarctic Snipe/Auckland Snipe/New Zealand Snipe(s.l.) NT
Rodzaj: Gallinago Brisson, 1760 (f.)
- Gallinago imperialis Sclater,PL & Salvin, 1869 - bekas kasztanowaty - Imperial Snipe NT
- Gallinago jamesoni (Jardine & Bonaparte, 1855) - bekas andyjski - Jameson's Snipe/Andean Snipe
- Gallinago stricklandii (Gray,GR, 1845) - bekas kordylierski - Fuegian Snipe/Cordilleran Snipe NT
- Gallinago solitaria Hodgson, 1831 - bekas górski - Solitary Snipe
- Gallinago hardwickii (Gray,JE, 1831) - bekas japoński - Latham's Snipe/Japanese Snipe NT
- Gallinago nemoricola Hodgson, 1836 - bekas himalajski - Wood Snipe VU
- Gallinago stenura (Bonaparte, 1831) - bekas syberyjski - Pintail Snipe/Pin-tailed Snipe
- Gallinago megala Swinhoe, 1861 - bekas leśny - Swinhoe's Snipe
- Gallinago nigripennis Bonaparte, 1839 - bekas afrykański - African Snipe
- Gallinago macrodactyla Bonaparte, 1839 - bekas madagaskarski - Madagascar Snipe VU
- Gallinago media (Latham, 1787) - (bekas) dubelt - Great Snipe NT L
- Gallinago gallinago (Linnaeus, 1758) - (bekas) kszyk - Common Snipe L
- Gallinago delicata (Ord, 1825) - bekas amerykański - Wilson's Snipe
- Gallinago paraguaiae (Vieillot, 1816) - bekas jasnolicy - Pantanal Snipe/South American Snipe
- Gallinago magellanica (King,PP, 1828) - bekas magellański - Magellanic Snipe S
- Gallinago andina Taczanowski, 1875 - bekas Taczanowskiego - Puna Snipe
- G. (a.) andina Taczanowski, 1875 - bekas Taczanowskiego - Puna Snipe
- G. (a.) innotata (Hellmayr, 1932) - bekas punański - Chilean Snipe
- Gallinago nobilis Sclater,PL, 1856 - bekas długodzioby - Noble Snipe NT
- Gallinago undulata (Boddaert, 1783) - bekas wielki - Giant Snipe
- G. (u.) undulata (Boddaert, 1783) - bekas wielki
- G. (u.) gigantea (Temminck, 1826) - bekas olbrzymi
Rodzaj: Lymnocryptes Boie, 1826 (m.)
- Lymnocryptes minimus (Brünnich, 1764) - bekasik - Jack Snipe (l) P
Podrodzina: ARENARIINAE Stejneger, 1885 - BIEGUSY N
Rodzaj: Prosobonia Bonaparte, 1850 (f.)
- Prosobonia leucoptera (Gmelin,JF, 1789) - brodźczyk białoskrzydły - Tahiti Sandpiper/White-winged Sandpiper EX* S
- Prosobonia cancellata (Gmelin,JF, 1789) - brodźczyk polinezyjski - Kiritimati Sandpiper/Christmas Sandpiper EX*
- Prosobonia parvirostris (Peale, 1848) - brodźczyk krótkodzioby - Tuamotu Sandpiper EN
Plemię: ARENARIINI Stejneger, 1885
Rodzaj: Arenaria Brisson, 1760 (f.)
- Arenaria interpres (Linnaeus, 1758) - kamusznik (zwyczajny) - Ruddy Turnstone P
- Arenaria melanocephala (Vigors, 1829) - kamusznik czarnogłowy - Black Turnstone
Plemię: CALIDRINI Hogg, 1845
Rodzaj: Calidris Anon. = Merrem, 1804 (f.)
- Calidris canutus (Linnaeus, 1758) - biegus rdzawy - Red Knot NT P
- Calidris tenuirostris (Horsfield, 1821) - biegus wielki - Great Knot EN z
- Calidris virgata (Gmelin,JF, 1789) - brzegowiec - Surfbird
- Calidris pugnax (Linnaeus, 1758) - batalion - Ruff l P
- Calidris falcinellus (Pontoppidan, 1763) - biegus płaskodzioby - Broad-billed Sandpiper P
- Calidris acuminata (Horsfield, 1821) - biegus ostrosterny - Sharp-tailed Sandpiper VU z
- Calidris himantopus (Bonaparte, 1826) - biegus brodźcowaty - Stilt Sandpiper
- Calidris ferruginea (Pontoppidan, 1763) - biegus krzywodzioby - Curlew Sandpiper NT P
- Calidris temminckii (Leisler, 1812) - biegus mały - Temminck's Stint P
- Calidris subminuta (von Middendorff, 1853) - biegus smukłonogi - Long-toed Stint
- Calidris pygmaea (Linnaeus, 1758) - biegus łyżkodzioby - Spoon-billed Sandpiper CR
- Calidris ruficollis (Pallas, 1776) - biegus rdzawoszyi - Red-necked Stint/Rufous-necked Stint NT
- Calidris subruficollis (Vieillot, 1819) - biegus płowy - Buff-breasted Sandpiper NT Z
- Calidris alba (Pallas, 1764) - piaskowiec - Sanderling P
- Calidris alpina (Linnaeus, 1758) - biegus zmienny - Dunlin l P
- Calidris ptilocnemis (Coues, 1873) - biegus skalny - Rock Sandpiper
- Calidris maritima (Brünnich, 1764) - biegus morski - Purple Sandpiper Z
- Calidris bairdii (Coues, 1861) - biegus długoskrzydły - Baird's Sandpiper z
- Calidris minuta (Leisler, 1812) - biegus malutki - Little Stint P
- Calidris minutilla (Vieillot, 1819) - biegus karłowaty - Least Sandpiper z
- Calidris fuscicollis (Vieillot, 1819) - biegus białorzytny - White-rumped Sandpiper z
- Calidris melanotos (Vieillot, 1819) - biegus arktyczny - Pectoral Sandpiper Z
- Calidris pusilla (Linnaeus, 1766) - biegus tundrowy - Semipalmated Sandpiper NT z
- Calidris mauri (Cabanis, 1857) - biegus alaskański - Western Sandpiper
Podrodzina: TRINGINAE Leach, 1820 - BRODŹCE
Plemię: TRINGINI Leach, 1820
Rodzaj: Xenus Kaup, 1829 (m.)
- Xenus cinereus (Güldenstädt, 1775) - terekia - Terek Sandpiper Z
Rodzaj: Actitis Illiger, 1811 (m.)
- Actitis hypoleucos (Linnaeus, 1758) - brodziec piskliwy - Common Sandpiper L
- Actitis macularius (Linnaeus, 1766) - brodziec plamisty - Spotted Sandpiper z
Rodzaj: Tringa Linnaeus, 1758 (f.)
- Tringa ochropus Linnaeus, 1758 - samotnik - Green Sandpiper L
- Tringa solitaria Wilson,A, 1813 - brodziec ciemnorzytny - Solitary Sandpiper
- Tringa brevipes (Vieillot, 1816) - brodziec szary - Grey-tailed Tattler/Siberian Tattler NT
- Tringa incana (Gmelin,JF, 1789) - brodziec alaskański - Wandering Tattler
- Tringa stagnatilis (Bechstein, 1803) - brodziec pławny - Marsh Sandpiper l P
- Tringa totanus (Linnaeus, 1758) - krwawodziób - Common Redshank L
- Tringa glareola Linnaeus, 1758 - łęczak - Wood Sandpiper l P
- Tringa flavipes (Gmelin,JF, 1789) - brodziec żółtonogi - Lesser Yellowlegs z
- Tringa erythropus (Pallas, 1764) - brodziec śniady - Spotted Redshank P
- Tringa nebularia (Gunnerus, 1767) - kwokacz - Common Greenshank P
- Tringa melanoleuca (Gmelin,JF, 1789) - brodziec piegowaty - Greater Yellowlegs z
- Tringa semipalmata (Gmelin,JF, 1789) - błotowiec - Willet
- T. (s.) inornata (Brewster, 1887) - błotowiec preriowy - Western Willet S
- T. (s.) semipalmata (Gmelin,JF, 1789) - błotowiec nadmorski - Eastern Willet
- Tringa guttifer (von Nordmann, 1835) - brodziec nakrapiany - Nordmann's Greenshank/Spotted Greenshank EN
Rodzaj: Steganopus Vieillot, 1818 (m.)
- Steganopus tricolor Vieillot, 1819 - płatkonóg trójbarwny - Wilson's Phalarope
Rodzaj: Phalaropus Brisson, 1760 (m.)
- Phalaropus lobatus (Linnaeus, 1758) - płatkonóg szydłodzioby - Red-necked Phalarope P
- Phalaropus fulicarius (Linnaeus, 1758) - płatkonóg płaskodzioby - Grey Phalarope/Red Phalarope Z
Podrząd: LARI Sharpe, 1891 - MEWOWCE
Mewowce dzielą się na dwie linie (parvorder) - Turnicida (monotypowa) i Larida (składająca się z trzech nadrodzin stanowiących sukcesywne odgałęzienia ewolucyjne).
Parvorder: TURNICIDA Huxley, 1868
Rodzina: TURNICIDAE Gray,GR, 1840 - PRZEPIÓRNIKI - BUTTONQUAILS
Wersja: 2022-09-29
Peters II: 142-149 (F) Wolters I: 8-9 (F) S&M: 42-43 (F) HBW III: 44-59 (F) H&M4 I: 217-219 (F) HBW IC I: 448-451 (F)
2 rodzaje, 16 gatunków
Systematyka: Przepiórniki dawniej były umieszczane wśród żurawiowych (Gruiformes). Pokrewieństwo w obrębie rodziny słabo zbadane (zob. Černý & Natale, 2022).
Rodzaj: Turnix Bonnaterre, 1791 (m.)
- Turnix sylvaticus (Desfontaines, 1789) - przepiórnik (zwyczajny) - Common Buttonquail/Kurrichane Buttonquail
- T. (s.) sylvaticus (Desfontaines, 1789) - przepiórnik (zwyczajny) - Common Buttonquail/Kurrichane Buttonquail
- T. (s.) lepurana (Smith,A, 1836) - przepiórnik mały
- T. (s.) dussumier (Temminck, 1828) - przepiórnik białobrzuchy - Small Buttonquail
- Turnix maculosus (Temminck, 1815) - przepiórnik cienkodzioby - Red-backed Buttonquail
- Turnix tanki Blyth, 1843 - przepiórnik żółtonogi - Yellow-legged Buttonquail
- Turnix hottentottus Temminck, 1815 - przepiórnik hotentocki - Black-rumped Buttonquail
- T. (h.) nanus (Sundevall, 1850) - przepiórnik czarnorzytny - Black-rumped Buttonquail
- T. (h.) hottentottus Temminck, 1815 - przepiórnik hotentocki - Hottentot Buttonquail/Fynbos Buttonquail
- Turnix ocellatus (Scopoli, 1786) - przepiórnik plamkowany - Spotted Buttonquail
- Turnix suscitator (Gmelin,JF, 1789) - przepiórnik prążkowany - Barred Buttonquail
- T. (s.) suscitator (Gmelin,JF, 1789) - przepiórnik prążkowany - Barred Buttonquail
- T. (s.) powelli Guillemard, 1885 - przepiórnik sundajski - Dusky Buttonquail
- Turnix nigricollis (Gmelin,JF, 1789) - przepiórnik czarnogardły - Madagascar Buttonquail
- Turnix melanogaster (Gould, 1837) - przepiórnik czarnopierśny - Black-breasted Buttonquail VU
- Turnix varius (Latham, 1801) - przepiórnik śniady - Painted Buttonquail
- T. (v.) novaecaledoniae Ogilvie-Grant, 1889 - przepiórnik nowokaledoński - New Caledonian Buttonquail CR(PE)
- T. (v.) varius (Latham, 1801) - przepiórnik śniady - Painted Buttonquail
- Turnix olivii Robinson, 1900 - przepiórnik płowy - Buff-breasted Buttonquail CR
- Turnix castanotus (Gould, 1840) - przepiórnik rdzawogrzbiety - Chestnut-backed Buttonquail
- Turnix pyrrhothorax (Gould, 1841) - przepiórnik rdzawopierśny - Red-chested Buttonquail
- Turnix everetti Hartert,E, 1898 - przepiórnik wyspowy - Sumba Buttonquail VU
- Turnix worcesteri McGregor, 1904 - przepiórnik perłogłowy - Worcester's Buttonquail/Luzon Buttonquail DD
- Turnix velox (Gould, 1841) - przepiórnik karłowaty - Little Buttonquail/Australian Little Buttonquail
Rodzaj: Ortyxelos Vieillot, 1825 (m.)
- Ortyxelos meiffrenii (Vieillot, 1819) - przepiórnik białoskrzydły - Quail-plover/Lark Buttonquail
Parvorder: LARIDA Sharpe, 1891
Nadrodzina: GLAREOLOIDEA Brehm,CL, 1830
Rodzina: DROMADIDAE Gray,GR, 1840 - KRABOŻERY - CRAB-PLOVER
Wersja: 2022-09-29
Peters II: 293 (F) Wolters I: 22 (F) S&M: 252 (p. Glareolidae: sF) HBW III: 302-307 (F) H&M4 I: 219 (F) HBW IC I: 452-453 (F)
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka: Monotypowa rodzina najbliżej spokrewniona z żwirowcowatymi (Glareolidae) (Pereira & Baker, 2010, Kuhl et al., 2021, Černý & Natale, 2022).
Rodzaj: Dromas Paykull, 1805 (m.)
- Dromas ardeola Paykull, 1805 - krabożer - Crab-plover
Rodzina: GLAREOLIDAE Brehm,CL, 1830 - ŻWIROWCOWATE - COURSERS AND PRATINCOLES
Wersja: 2022-09-29
Peters II: 299-306 (F) Wolters I: 26 (F) S&M: 252-253 (F) HBW III: 364-383 (F) H&M4 I: 219-220 (F) HBW IC I: 452-455 (F)
2 podrodziny, 3 rodzaje, 17 gatunków
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (podrodziny, rodzaje) bazuje na Baker et al. (2007); zob. również Cohen (2011) i Černý & Natale (2022). Dawniej do rodziny żwirowcowatych zaliczano również pijawnika (Pluvianus aegyptius) (np. Sibley & Monroe, 1990, Maclean, 1996, Dickinson, 2003), lecz zob. Baker et al. (2007) i Fain & Houde (2007). Porządek systematyczny w obrębie rodzaju Glareola za Černý & Natale (2022).
Rodzaj o bliżej nieokreślonym pokrewieństwie (genus incertae sedis):
Rodzaj: Rhinoptilus Strickland, 1852 (m.)
- Rhinoptilus africanus (Temminck, 1807) - nocobieg dwuobrożny - Double-banded Courser/Two-banded Courser
- Rhinoptilus cinctus (von Heuglin, 1863) - nocobieg ozdobny - Heuglin's Courser/Three-banded Courser
- Rhinoptilus chalcopterus (Temminck, 1824) - nocobieg czerwononogi - Bronze-winged Courser/Violet-tipped Courser
- Rhinoptilus bitorquatus (Blyth, 1848) - nocobieg rdzawogardły - Jerdon's Courser CR
Podrodzina: CURSORIINAE Gray,GR, 1840 - RĄCZAKI
Rodzaj: Cursorius Latham, 1790 (m.)
- Cursorius cursor (Latham, 1787) - rączak (zwyczajny) - Cream-coloured Courser
- Cursorius somalensis Shelley, 1885 - rączak somalijski - Somali Courser
- Cursorius rufus Gould, 1837 - rączak rdzawy - Burchell's Courser
- Cursorius temminckii Swainson, 1822 - rączak mały - Temminck's Courser
- Cursorius coromandelicus (Gmelin,JF, 1789) - rączak indyjski - Indian Courser
Podrodzina: GLAREOLINAE Brehm,CL, 1830 - ŻWIROWCE
Rodzaj: Glareola Brisson, 1760 (f.)
- Glareola nuchalis Gray,GR, 1849 - żwirowiec skalny - Rock Pratincole
- G. (n.) liberiae Schlegel, 1881 - żwirowiec rdzawoszyi - Rufous-collared Pratincole
- G. (n.) nuchalis Gray,GR, 1849 - żwirowiec skalny - White-collared Pratincole
- Glareola isabella Vieillot, 1816 - żwirowiec australijski - Australian Pratincole/Long-legged Pratincole S
- Glareola cinerea Fraser, 1843 - żwirowiec popielaty - Grey Pratincole
- Glareola maldivarum Forster,JR, 1795 - żwirowiec orientalny - Oriental Pratincole
- Glareola lactea Temminck, 1820 - żwirowiec mały - Little Pratincole/Small Pratincole
- Glareola nordmanni Fischer,JG, 1842 - żwirowiec stepowy - Black-winged Pratincole NT Z
- Glareola pratincola (Linnaeus, 1766) - żwirowiec łąkowy - Collared Pratincole/Common Pratincole Z
- Glareola ocularis Verreaux,J, 1833 - żwirowiec madagaskarski - Madagascar Pratincole NT
Nadrodzina: ALCOIDEA Leach, 1820
Nadrodzina składająca się z dwóch blisko spokrewnionych rodzin (Ericson et al., 2003a, Paton et al., 2003, Paton & Baker, 2006, Baker et al., 2007, Fain & Houde, 2007, Claramunt & Cracraft, 2015, Kuhl et al., 2021, Černý & Natale, 2022).
Rodzina: ALCIDAE Leach, 1820 - ALKI - AUKS
Wersja: 2022-09-29
Peters II: 350-359 (F) Wolters I: 32-33 (F) S&M: 264-266 (p. Laridae: sF) HBW III: 678-722 i VII: 30-31 (F) H&M4 I: 220-223 (F) HBW IC I: 472-475 i 770-771 (F)
2 podrodziny, 11 rodzajów (w tym 1 wymarły), 25 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (podrodziny, rodzaje, gatunki) bazuje na Pereira & Baker (2008) i Černý & Natale (2022); zob. również Thomas et al. (2004b), Baker et al. (2007) i Humphries & Winker (2009). Pozradek systematyczny w obrębie rodzaju Aethia za Černý & Natale (2022).
Podrodzina: AETHIINAE Allen,JA et al., 1908 - NURNICZKI
Rodzaj: Cerorhinca Bonaparte, 1828 (f.)
- Cerorhinca monocerata (Pallas, 1811) - nurek - Rhinoceros Auklet
Rodzaj: Fratercula Brisson, 1760 (f.)
- Fratercula cirrhata (Pallas, 1769) - maskonur złotoczuby - Tufted Puffin
- Fratercula arctica (Linnaeus, 1758) - maskonur (zwyczajny) - Atlantic Puffin VU Z
- Fratercula corniculata (Naumann,JF, 1821) - maskonur pacyficzny - Horned Puffin
Rodzaj: Ptychoramphus von Brandt, 1837 (m.)
- Ptychoramphus aleuticus (Pallas, 1811) - nurniczek ciemny - Cassin's Auklet NT
Rodzaj: Aethia Merrem, 1788 (f.)
- Aethia cristatella (Pallas, 1769) - nurniczek czubaty - Crested Auklet
- Aethia pygmaea (Gmelin,JF, 1789) - nurniczek wąsaty - Whiskered Auklet
- Aethia psittacula (Pallas, 1769) - nurniczek krasnodzioby - Parakeet Auklet
- Aethia pusilla (Pallas, 1811) - nurniczek malutki - Least Auklet
Podrodzina: ALCINAE Leach, 1820 - ALKI
Rodzaj: Brachyramphus von Brandt, 1837 (m.)
- Brachyramphus perdix (Pallas, 1811) - morzyk kamczacki - Long-billed Murrelet NT
- Brachyramphus marmoratus (Gmelin,JF, 1789) - morzyk marmurkowy - Marbled Murrelet EN
- Brachyramphus brevirostris (Vigors, 1829) - morzyk krótkodzioby - Kittlitz's Murrelet NT
Rodzaj: Cepphus Pallas, 1769 (m.)
- Cepphus grylle (Linnaeus, 1758) - nurnik (zwyczajny) - Black Guillemot P
- Cepphus columba Pallas, 1811 - nurnik aleucki - Pigeon Guillemot
- C. (c.) snowi Stejneger, 1897 - nurnik kurylski - Snow's Guillemot/Kuril Guillemot
- C. (c.) columba Pallas, 1811 - nurnik aleucki - Pigeon Guillemot
- Cepphus carbo Pallas, 1811 - nurnik ochocki - Spectacled Guillemot
Rodzaj: Synthliboramphus von Brandt, 1837 (m.)
- Synthliboramphus antiquus (Gmelin,JF, 1789) - morzyk sędziwy - Ancient Murrelet
- Synthliboramphus wumizusume (Temminck, 1836) - morzyk japoński - Japanese Murrelet VU
- Synthliboramphus scrippsi (Green,JE & Arnold,LW, 1939) - morzyk żałobny - Scripps's Murrelet VU
- Synthliboramphus hypoleucus (Xántus, 1860) - morzyk piskliwy - Guadalupe Murrelet/Xantus's Murrelet(s.l.) EN
- Synthliboramphus craveri (Salvadori, 1866) - morzyk kalifornijski - Craveri's Murrelet VU
Rodzaj: Alca Linnaeus, 1758 (f.)
- Alca torda Linnaeus, 1758 - alka (zwyczajna) - Razorbill P
Rodzaj: Pinguinus Bonnaterre, 1791 (m.)
- Pinguinus impennis (Linnaeus, 1758) - alka olbrzymia - Great Auk EX
Rodzaj: Alle Link, 1806 (f.)
- Alle alle (Linnaeus, 1758) - alczyk - Little Auk/Dovekie Z
Rodzaj: Uria Brisson, 1760 (f.)
- Uria lomvia (Linnaeus, 1758) - nurzyk polarny - Brunnich's Guillemot/Thick-billed Murre/Thick-billed Guillemot z
- Uria aalge (Pontoppidan, 1763) - nurzyk (zwyczajny) - Common Guillemot/Common Murre P
Rodzina: STERCORARIIDAE Gray,GR, 1870 - WYDRZYKI - SKUAS/JAEGERS
Wersja: 2023-10-02
Peters II: 309-312 (F) Wolters I: 27 (F) S&M: 253-254 (p. Laridae: t) HBW III: 556-571 (F) H&M4 I: 223 (F) HBW IC I: 470-471 (F)
1 rodzaj, 7 gatunków
Systematyka: Monotypowa rodzina. Porządek systematyczny w obrębie rodzaju Stercorarius za Cohen et al. (1997), Černý & Natale (2022) i Mikkelsen & Weir (2023); zob. też Braun & Brumfield (2008) i Carlos (2016). Systematyka południowych wydrzyków pozostaje kontrowersyjna (zob. Ritz et al., 2008, Mikkelsen & Weir, 2023).
Rodzaj: Stercorarius Brisson, 1760 (m.)
- Stercorarius longicaudus Vieillot, 1819 - wydrzyk długosterny - Long-tailed Skua/Long-tailed Jaeger Z
- Stercorarius parasiticus (Linnaeus, 1758) - wydrzyk ostrosterny - Arctic Skua/Parasitic Jaeger/Arctic Jaeger P
- Stercorarius pomarinus (Temminck, 1815) - wydrzyk tęposterny - Pomarine Skua/Pomarine Jaeger Z
- Stercorarius skua (Brünnich, 1764) - wydrzyk wielki - Great Skua Z
- Stercorarius maccormicki Saunders,H, 1893 - wydrzyk antarktyczny - South Polar Skua
- Stercorarius antarcticus (Lesson, 1831) - wydrzyk brunatny - Brown Skua/Southern Skua/Subantarctic Skua
- S. (a.) antarcticus (Lesson, 1831) - wydrzyk brunatny - Brown Skua
- S. (a.) lonnbergi (Mathews, 1912) - wydrzyk subantarktyczny - Lönnberg's Skua
- S. (a.) hamiltoni (Hagen, 1952) - wydrzyk atlantycki - Tristan Skua
- Stercorarius chilensis Bonaparte, 1857 - wydrzyk amerykański - Chilean Skua
Nadrodzina: LAROIDEA Rafinesque, 1815
Rodzina: LARIDAE Rafinesque, 1815 - MEWOWATE - GULLS AND TERNS
Wersja: 2021-07-07
Peters II: 312-350 (F, Rynchopidae) Wolters I: 27-32 (F, Sternidae) S&M: 254-263 (F) HBW III: 572-677 (F, Sternidae, Rynchopidae) H&M4 I: 224-233 (F) HBW IC I: 454-471 (F)
5 podrodzin, 23 rodzaje, 100 gatunków
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (podrodziny, rodzaje, gatunki) bazuje na badaniach Černý & Natale (2022), Pons et al. (2005) (Larinae) i Bridge et al. (2005) (Sterninae); zob. również Baker et al. (2007), Ödeen et al. (2010) i Jackson et al. (2012). Mewy (Larinae), rybitwy (Sterninae) i brzytwodzioby (Rynchopinae) często traktowane są jako osobne rodziny (np. Burger & Gochfeld, 1996, Gochfeld & Burger, 1996, Zusi, 1996). Systematyka grupy gatunków Larus argentatus-L. fuscus pozostaje nadal kontrowersyjna (zob. Liebers et al., 2001, 2004, de Knijff et al., 2001, Crochet et al., 2002, Pons et al., 2004, Gay et al., 2005, Collinson et al., 2008, Sternkopf et al., 2010, Sonsthagen et al., 2016). Porządek systematyczny w obrębie rodzaju: Anous za Cibois et al. (2016); Thalasseus za Yang,J et al. (2018).
Podrodzina: RYNCHOPINAE Bonaparte, 1838 - BRZYTWODZIOBY
Rodzaj: Rynchops Linnaeus, 1758 (m.)
- Rynchops niger Linnaeus, 1758 - brzytwodziób amerykański - Black Skimmer
- R. (n.) niger Linnaeus, 1758 - brzytwodziób amerykański - Black Skimmer
- R. (n.) cinerascens von Spix, 1825 - brzytwodziób amazoński - Amazon Skimmer
- R. (n.) intercedens Saunders,H, 1895 - brzytwodziób brazylijski
- Rynchops flavirostris Vieillot, 1816 - brzytwodziób afrykański - African Skimmer
- Rynchops albicollis Swainson, 1838 - brzytwodziób indyjski - Indian Skimmer EN
Podrodzina: ANOINAE Bonaparte, 1854 - RYBOŁÓWKI
Rodzaj: Anous Stephens, 1826 (m.)
- Anous stolidus (Linnaeus, 1758) - rybołówka brunatna - Brown Noddy/Common Noddy
- Anous ceruleus (Bennett,FD, 1840) - rybołówka polinezyjska - Blue Noddy/Blue-grey Noddy(s.l.) S
- Anous albivitta (Bonaparte, 1856) - rybołówka szara - Grey Noddy S
- Anous tenuirostris (Temminck, 1823) - rybołówka cienkodzioba - Lesser Noddy
- Anous minutus Boie, 1844 - rybołówka atolowa - Black Noddy
Podrodzina: GYGINAE Verheyen, 1959 - ATOLÓWKI
Rodzaj: Gygis Wagler, 1832 (f.)
- Gygis alba (Sparrman, 1786) - atolówka - Atoll Tern/White Tern S
- G. (a.) alba (Sparrman, 1786) - atolówka biała - Atlantic White Tern/Common White Tern
- G. (a.) candida (Gmelin,JF, 1789) - atolówka śnieżna - Pacific White Tern
- G. (a.) microrhyncha Saunders,H, 1876 - atolówka tropikalna - Little White Tern
Podrodzina: STERNINAE Bonaparte, 1838 - RYBITWY
Rodzaj: Onychoprion Wagler, 1832 (m.)
- Onychoprion aleuticus (Baird,SF, 1869) - rybitwa aleucka - Aleutian Tern VU
- Onychoprion fuscatus (Linnaeus, 1766) - rybitwa czarnogrzbieta - Sooty Tern
- Onychoprion anaethetus (Scopoli, 1786) - rybitwa brunatnogrzbieta - Bridled Tern
- Onychoprion lunatus (Peale, 1848) - rybitwa pacyficzna - Grey-backed Tern/Spectacled Tern
Rodzaj: Sternula Boie, 1822 (f.)
- Sternula albifrons (Pallas, 1764) - rybitwa białoczelna - Little Tern L
- S. (a.) albifrons (Pallas, 1764) - rybitwa białoczelna
- S. (a.) sinensis (Gmelin,JF, 1789) - rybitwa drobna
- Sternula saundersi (Hume, 1877) - rybitwa malutka - Saunders's Tern
- Sternula antillarum Lesson, 1847 - rybitwa mała - Least Tern
- Sternula superciliaris (Vieillot, 1819) - rybitwa brazylijska - Yellow-billed Tern
- Sternula lorata (Philippi,RA,Sr. & Landbeck, 1861) - rybitwa peruwiańska - Peruvian Tern EN
- Sternula nereis Gould, 1843 - rybitwa nadobna - Fairy Tern VU
- Sternula balaenarum Strickland, 1853 - rybitwa namibijska - Damara Tern
Rodzaj: Phaetusa Wagler, 1832 (f.)
- Phaetusa simplex (Gmelin,JF, 1789) - rybitwa amazońska - Large-billed Tern
Rodzaj: Gelochelidon Brehm, CL, 1830 (f.)
- Gelochelidon nilotica (Gmelin,JF, 1789) - rybitwa krótkodzioba - Gull-billed Tern Z
- G. (n.) nilotica (Gmelin,JF, 1789) - rybitwa krótkodzioba - Common Gull-billed Tern
- G. (n.) macrotarsa (Gould, 1837) - rybitwa czarnodzioba - Australian Gull-billed Tern/Australian Tern
Rodzaj: Hydroprogne Kaup, 1829 (f.)
- Hydroprogne caspia (Pallas, 1770) - rybitwa wielkodzioba - Caspian Tern P
Rodzaj: Larosterna Blyth, 1852 (f.)
- Larosterna inca (Lesson & Garnot, 1827) - rybitwa wąsata - Inca Tern NT
Rodzaj: Chlidonias Rafinesque, 1822 (m.)
- Chlidonias albostriatus (Gray,GR, 1845) - rybitwa czarnoczelna - Black-fronted Tern EN
- Chlidonias hybrida (Pallas, 1811) - rybitwa białowąsa - Whiskered Tern L
- Chlidonias leucopterus (Temminck, 1815) - rybitwa białoskrzydła - White-winged Tern/White-winged Black Tern L
- Chlidonias niger (Linnaeus, 1758) - rybitwa czarna - Black Tern L
- C. (n.) niger (Linnaeus, 1758) - rybitwa czarna - Eurasian Black Tern
- C. (n.) surinamensis (Gmelin,JF, 1789) - rybitwa okopcona - American Black Tern
Rodzaj: Sterna Linnaeus, 1758 (f.)
- Sterna aurantia Gray,JE, 1831 - rybitwa indyjska - River Tern VU
- Sterna dougallii Montagu, 1813 - rybitwa różowa - Roseate Tern z
- Sterna striata Gmelin,JF, 1789 - rybitwa maoryska - White-fronted Tern NT
- Sterna sumatrana Raffles, 1822 - rybitwa równikowa - Black-naped Tern
- Sterna hirundinacea Lesson, 1831 - rybitwa jaskółcza - South American Tern
- Sterna hirundo Linnaeus, 1758 - rybitwa rzeczna - Common Tern L
- Sterna repressa Hartert,E, 1916 - rybitwa arabska - White-cheeked Tern
- Sterna paradisaea Pontoppidan, 1763 - rybitwa popielata - Arctic Tern (l) P
- Sterna vittata Gmelin,JF, 1789 - rybitwa antarktyczna - Antarctic Tern
- Sterna virgata Cabanis, 1875 - rybitwa kergueleńska - Kerguelen Tern NT
- Sterna forsteri Nuttall, 1834 - rybitwa czarnoucha - Forster's Tern
- Sterna trudeaui Audubon, 1838 - rybitwa maskowa - Snowy-crowned Tern/Trudeau's Tern
- Sterna acuticauda Gray,JE, 1831 - rybitwa czarnobrzucha - Black-bellied Tern EN
Rodzaj: Thalasseus Boie, 1822 (m.)
- Thalasseus bernsteini (Schlegel, 1863) - rybitwa chińska - Chinese Crested Tern CR
- Thalasseus bergii (Lichtenstein,MHC, 1823) - rybitwa złotodzioba - Greater Crested Tern/Swift Tern
- Thalasseus bengalensis (Lesson, 1831) - rybitwa bengalska - Lesser Crested Tern N
- Thalasseus albididorsalis (Hartert,E, 1921) - rybitwa jasnogrzbieta - West African Crested Tern S
- Thalasseus maximus (Boddaert, 1783) - rybitwa królewska - Royal Tern
- Thalasseus elegans (Gambel, 1849) - rybitwa kalifornijska - Elegant Tern NT
- Thalasseus sandvicensis (Latham, 1787) - rybitwa czubata - Sandwich Tern L
- T. (s.) sandvicensis (Latham, 1787) - rybitwa czubata - Sandwich Tern
- T. (s.) acuflavidus (Cabot,S, 1847) - rybitwa karaibska - Cabot's Tern
Podrodzina: LARINAE Rafinesque, 1815 - MEWY
Rodzaj: Creagrus Bonaparte, 1854 (m.)
- Creagrus furcatus (Néboux, 1846) - mewa widłosterna - Swallow-tailed Gull
Rodzaj: Hydrocoloeus Kaup, 1829 (m.)
- Hydrocoloeus minutus (Pallas, 1776) - mewa mała - Little Gull (l) P
Rodzaj: Rhodostethia MacGillivray,W, 1842 (f.)
- Rhodostethia rosea (MacGillivray,W, 1824) - mewa różowa - Ross's Gull z
Rodzaj: Rissa Stephens, 1826 (f.)
- Rissa tridactyla (Linnaeus, 1758) - mewa trójpalczasta - Black-legged Kittiwake VU P
- R. (t.) pollicaris Ridgway, 1884 - mewa pacyficzna - Pacific Kittiwake
- R. (t.) tridactyla (Linnaeus, 1758) - mewa trójpalczasta - Atlantic Kittiwake
- Rissa brevirostris (Bruch, 1853) - mewa krótkodzioba - Red-legged Kittiwake VU
Rodzaj: Pagophila Kaup, 1829 (f.)
- Pagophila eburnea (Phipps, 1774) - mewa modrodzioba - Ivory Gull NT z
Rodzaj: Xema Leach, 1819 (f.)
- Xema sabini (Sabine,J, 1819) - mewa obrożna - Sabine's Gull Z
Rodzaj: Saundersilarus Dwight, 1926 (m.)
- Saundersilarus saundersi (Swinhoe, 1871) - mewa chińska - Saunders's Gull VU
Rodzaj: Chroicocephalus Eyton, 1836 (m.)
- Chroicocephalus genei (de Breme, 1839) - mewa cienkodzioba - Slender-billed Gull z
- Chroicocephalus philadelphia (Ord, 1815) - mewa kanadyjska - Bonaparte's Gull
- Chroicocephalus serranus (von Tschudi, 1844) - mewa andyjska - Andean Gull
- Chroicocephalus maculipennis (Lichtenstein,MHC, 1823) - mewa patagońska - Brown-hooded Gull
- Chroicocephalus novaehollandiae (Stephens, 1826) - mewa czerwonodzioba - Silver Gull
- C. (n.) novaehollandiae (Stephens, 1826) - mewa czerwonodzioba - Silver Gull
- C. (n.) scopulinus (Forster,JR, 1844) - mewa nowozelandzka - Red-billed Gull
- Chroicocephalus bulleri (Hutton,FW, 1871) - mewa czarnodzioba - Black-billed Gull NT
- Chroicocephalus brunnicephalus (Jerdon, 1840) - mewa tybetańska - Brown-headed Gull
- Chroicocephalus ridibundus (Linnaeus, 1766) - (mewa) śmieszka - Black-headed Gull/Common Black-headed Gull L
- Chroicocephalus cirrocephalus (Vieillot, 1818) - mewa szarogłowa - Gray-hooded Gull/Grey-headed Gull
- Chroicocephalus hartlaubii (Bruch, 1853) - mewa przylądkowa - Hartlaub's Gull/King Gull
Rodzaj: Leucophaeus Bruch, 1853 (m.)
- Leucophaeus scoresbii (Traill, 1823) - mewa magellańska - Dolphin Gull
- Leucophaeus modestus (von Tschudi, 1843) - mewa szara - Gray Gull
- Leucophaeus atricilla (Linnaeus, 1758) - mewa karaibska - Laughing Gull z
- Leucophaeus pipixcan (Wagler, 1831) - mewa preriowa - Franklin's Gull
- Leucophaeus fuliginosus (Gould, 1841) - mewa galapagoska - Lava Gull VU
Rodzaj: Ichthyaetus Kaup, 1829 (m.)
- Ichthyaetus melanocephalus (Temminck, 1820) - mewa czarnogłowa - Mediterranean Gull l P
- Ichthyaetus audouinii (Payraudeau, 1826) - mewa śródziemnomorska - Audouin's Gull VU z
- Ichthyaetus relictus (Lönnberg, 1931) - mewa reliktowa - Relict Gull VU
- Ichthyaetus leucophthalmus (Temminck, 1825) - mewa białooka - White-eyed Gull
- Ichthyaetus hemprichii (Bruch, 1853) - mewa przydymiona - Sooty Gull/Hemprich's Gull
- Ichthyaetus ichthyaetus (Pallas, 1773) - (mewa) orlica - Pallas's Gull/Great Black-headed Gull Z
Rodzaj: Larus Linnaeus, 1758 (m.)
- Larus pacificus Latham, 1801 - mewa grubodzioba - Pacific Gull
- Larus belcheri Vigors, 1829 - mewa pręgosterna - Belcher's Gull/Band-tailed Gull
- Larus atlanticus Olrog, 1958 - mewa argentyńska - Olrog's Gull NT
- Larus crassirostris Vieillot, 1818 - mewa japońska - Black-tailed Gull
- Larus heermanni Cassin, 1852 - mewa śniada - Heermann's Gull NT
- Larus canus Linnaeus, 1758 - mewa siwa - Mew Gull/Common Gull L
- L. (c.) canus Linnaeus, 1758 - mewa siwa - Mew Gull
- L. (c.) camtschatchensis (Bruch, 1855) - mewa kamczacka - Kamchatka Gull N
- Larus brachyrhynchus Richardson,J, 1831 - mewa alaskańska - Short-billed Gull S
- Larus delawarensis Ord, 1815 - mewa delawarska - Ring-billed Gull Z
- Larus californicus Lawrence, 1854 - mewa kalifornijska - California Gull
- Larus livens Dwight, 1919 - mewa meksykańska - Yellow-footed Gull
- Larus occidentalis Audubon, 1839 - mewa zachodnia - Western Gull
- Larus dominicanus Lichtenstein,MHC, 1823 - mewa południowa - Kelp Gull
- Larus fuscus Linnaeus, 1758 - mewa żółtonoga - Lesser Black-backed Gull l P
- L. (f.) graellsii Brehm,AE, 1857 - mewa brytyjska - Lesser Black-backed Gull
- L. (f.) fuscus Linnaeus, 1758 - mewa żółtonoga - Baltic Gull
- L. (f.) heuglini Bree, 1876 - mewa syberyjska - Heuglin's Gull
- L. (f.) barabensis Johansen,H, 1960 - mewa stepowa - Steppe Gull
- Larus argentatus Pontoppidan, 1763 - mewa srebrzysta - Herring Gull/European Herring Gull L
- Larus armenicus Buturlin, 1934 - mewa armeńska - Armenian Gull
- Larus michahellis Naumann,JF, 1840 - mewa romańska - Yellow-legged Gull l P
- Larus cachinnans Pallas, 1811 - mewa białogłowa - Caspian Gull/Yellow-legged Gull(s.l.) L
- Larus smithsonianus Coues, 1862 - mewa popielata - American Herring Gull/Arctic Herring Gull z
- L. (s.) vegae Palmén, 1887 - mewa tundrowa - Vega Herring Gull
- L. (s.) mongolicus Sushkin, 1925 - mewa mongolska - Mongolian Herring Gull
- L. (s.) smithsonianus Coues, 1862 - mewa popielata - American Herring Gull/Smithsonian Gull
- Larus glaucoides Meyer,B, 1822 - mewa polarna - Iceland Gull Z
- L. (g.) thayeri Brooks,WS, 1915 - mewa arktyczna - Thayer's Gull S
- L. (g.) glaucoides Meyer,B, 1822 - mewa polarna - Iceland Gull
- L. (g.) kumlieni Brewster, 1883 - mewa śnieżna - Kumlien's Gull
- Larus schistisagus Stejneger, 1884 - mewa ochocka - Slaty-backed Gull z
- Larus glaucescens Naumann,JF, 1840 - mewa lodowa - Glaucous-winged Gull
- Larus hyperboreus Gunnerus, 1767 - mewa blada - Glaucous Gull Z
- Larus marinus Linnaeus, 1758 - mewa siodłata - Great Black-backed Gull P
Nadrząd: PHAETHONTIMORPHAE (syn. Eurypygimorphae), incertae sedis
Nadrząd składający się z dwóch blisko spokrewnionych rzędów - Eurypygiformes i Phaethontiformes (Jarvis et al., 2014, Suh et al., 2015, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021; zob. również McCormack et al., 2013) prawdopodobnie należący do kohorty Aequornithia (Jarvis et al., 2014, Prum et al., 2015, Houde et al., 2019, Braun,EL et al., 2019, Kuhl et al., 2021), lecz zob. również Reddy et al. (2017). Sangster et al. (2022b) zaproponowali wspólną nazwę Phaethoquornithes dla (Phaethontimorphae + Aequornithia). Wzajemne pokrewieństwo obu rzędów było do niedawna nieznane (zob. Cracraft et al., 2004, Fain & Houde, 2004, Ericson et al., 2006a, Hackett et al., 2008, Paśko et al., 2011, Ericson, 2012, Gibb et al., 2013, Kimball et al., 2013; zob. też Yang et al., 2010).
Rząd: EURYPYGIFORMES Fürbringer, 1888 - SŁONECZNICOWE
Wersja: 2015-02-09
2 rodziny, 2 rodzaje, 2 gatunki
Systematyka: Rząd obejmujący dwie blisko spokrewnione rodziny dawniej błędnie umieszczane w rzędzie żurawiowych (Gruiformes) (np. Sibley & Ahlquist, 1990, Hunt, 1996, Thomas, 1996).
Rodzina: EURYPYGIDAE Selby, 1840 - SŁONECZNICE - SUNBITTERN
Wersja: 2015-02-09
Peters II: 215-216 (F) Wolters I: 17 (F) S&M: 215 (F) HBW III: 226-233 (F) H&M4 I: 82 (F) HBW IC I: 154-155 (F)
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka: Monotypowa rodzina.
Rodzaj: Eurypyga Illiger, 1811 (f.)
- Eurypyga helias (Pallas, 1781) - słonecznica - Sunbittern
- E. (h.) major Hartlaub, 1844 - słonecznica gwatemalska - Northern Sunbittern
- E. (h.) meridionalis von Berlepsch & Stolzmann, 1902 - słonecznica inkaska - Foothill Sunbittern
- E. (h.) helias (Pallas, 1781) - słonecznica (zwyczajna) - Amazonian Sunbittern
Rodzina: RHYNOCHETIDAE Carus, 1868 - KAGU - KAGU
Wersja: 2015-08-30
Peters II: 215 (F) Wolters I: 17 (F) S&M: 219 (F) HBW III: 218-225 (F) H&M4 I: 82 (F) HBW IC I: 154-155 (F)
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka: Monotypowa rodzina.
Rodzaj: Rhynochetos Verreaux,J & Des Murs, 1860 (m.)
- Rhynochetos jubatus Verreaux,J & Des Murs, 1860 - kagu - Kagu/Cagou EN
Wersja: 2015-02-09
1 rodzina, 1 rodzaj, 3 gatunki
Systematyka: Monotypowy rząd dawniej umieszczany w rzędzie pelikanowych (Pelecaniformes) (np. Orta, 1992).
Rodzina: PHAETHONTIDAE von Brandt, 1840 - FAETONY - TROPICBIRDS
Wersja: 2016-11-19
Peters I (1979): 155-159 (F) Wolters I: 39-40 (F) S&M: 297 (F) HBW I: 280-289 (F) H&M4 I: 83 (F) HBW IC I: 152-153 (F)
1 rodzaj, 3 gatunki
Systematyka: Monotypowa rodzina.
Rodzaj: Phaethon Linnaeus, 1758 (m.)
- Phaethon aethereus Linnaeus, 1758 - faeton białosterny - Red-billed Tropicbird
- P. (a.) aethereus Linnaeus, 1758 - faeton białosterny - Red-billed Tropicbird
- P. (a.) indicus Hume, 1876 - faeton arabski - Arabian Tropicbird
- Phaethon rubricauda Boddaert, 1783 - faeton czerwonosterny - Red-tailed Tropicbird
- Phaethon lepturus Daudin, 1802 - faeton żółtodzioby - White-tailed Tropicbird/Yellow-billed Tropicbird
Kohorta: AEQUORNITHIA Mayr, 2011
Nury (Gaviiformes), pingwiny (Sphenisciformes), rurkonose (Procellariiformes), bocianowe (Ciconiiformes), głuptakowe (Suliformes) i pelikanowe (Pelecaniformes) stanowią grupę (kohortę) blisko spokrewnionych rzędów, dla których Mayr (2011a) zaproponował wspólną nazwę Aequornithes (ptaki wodne - z ang. waterbirds) (nazwę tą zmodyfikowano z uwagi na przyjętą rangę taksonomiczną - kohortę) (Hackett et al., 2008, Jarvis et al., 2014, Suh et al., 2015, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Houde et al., 2019, Kuhl et al., 2021; zob. również Cracraft et al., 2004, Ericson et al., 2006a, Gibb et al., 2007, 2013, Slack et al., 2007, Morgan-Richards et al., 2008, Paśko et al., 2011, Pacheco et al., 2011, Ericson, 2012, McCormack et al., 2013, Kimball et al., 2013, Wang & Clarke, 2014). Sangster & Mayr (2021) zaproponowali wspólną nazwę dla (Procellariiformes + Sphenisciformes + Ciconiiformes + Suliformes + Pelecaniformes) - Feraequornithes. Sugerowane wcześniej pokrewieństwo pomiędzy nurami i perkozami (Podicipedidae) nie zostało potwierdzone. Ostatnie najobszerniejsze badania (Jarvis et al., 2014, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021) ustaliły następujące pokrewieństwo w obrębie kohorty: (Gaviiformes ((Ciconiiformes (Suliformes + Pelecaniformes)) (Sphenisciformes + Procellariiformes))). Do Aequornithia prawdopodobnie należą również przedstawiciele nadrzędu Phaethontimorphae (Jarvis et al., 2014, Suh et al., 2015, Prum et al., 2015, Houde et al., 2019, Kuhl et al., 2021), lecz zob. również Reddy et al. (2017). Sangster et al. (2022b) zaproponowali wspólną nazwę Phaethoquornithes dla (Phaethontimorphae + Aequornithia).
Nadrząd: GAVIIMORPHAE
Rząd: GAVIIFORMES Coues, 1903 - NURY
Wersja: 2021-01-16
1 rodzina, 1 rodzaj, 5 gatunków
Systematyka: Monotypowy rząd siostrzany w stosunku do wszystkich pozostałych przedstawicieli kohorty Aequornithia (Hackett et al., 2008, Jarvis et al., 2014, Suh et al., 2015, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Houde et al., 2019, Kuhl et al., 2021).
Rodzina: GAVIIDAE Allen,JA, 1897 - NURY - DIVERS/LOONS
Wersja: 2015-09-04
Peters I (1979): 135-139 (F) Wolters I: 33 (F) S&M: 320 (F) HBW I: 162-172 (F) H&M4 I: 169-170 (F) HBW IC I: 366-367 (F)
1 rodzaj, 5 gatunków
Systematyka: Monotypowa rodzina.
Rodzaj: Gavia Forster,JR, 1788 (f.)
- Gavia stellata (Pontoppidan, 1763) - nur rdzawoszyi - Red-throated Loon/Red-throated Diver P
- Gavia arctica (Linnaeus, 1758) - nur czarnoszyi - Black-throated Diver/Arctic Diver/Black-throated Loon (l) P
- G. (a.) arctica (Linnaeus, 1758) - nur czarnoszyi - Black-throated Diver
- G. (a.) viridigularis Dwight, 1918 - nur zielonoszyi - Green-throated Diver/Green-throated Loon
- Gavia pacifica (Lawrence, 1858) - nur pacyficzny - Pacific Loon/Pacific Diver
- Gavia immer (Brünnich, 1764) - (nur) lodowiec - Great Northern Diver/Common Loon/Great Northern Loon Z
- Gavia adamsii (Gray,GR, 1859) - nur białodzioby - White-billed Diver/Yellow-billed Loon NT Z
Nadrząd: PROCELLARIIMORPHAE
Wersja: 2021-01-16
1 rodzina, 6 rodzajów, 16 gatunków
Systematyka: Monotypowy rząd siostrzany w stosunku do rurkonosych (Procellariiformes) (Hackett et al., 2008, Kimball et al., 2013, Jarvis et al., 2014, Suh et al., 2015, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021). Yuri et al. (2013) zaproponowali dla obu tych rzędów wspólną nazwę - Austrodyptornithes.
Rodzina: SPHENISCIDAE Bonaparte, 1831 - PINGWINY - PENGUINS
Wersja: 2020-11-15
Peters I (1979): 121-134 (F) Wolters I: 33-34 (F) S&M: 318-320 (F) HBW I: 140-160 (F) H&M4 I: 170-171 (F) HBW IC I: 368-369 (F)
6 rodzajów, 16 gatunków
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (rodzaje, gatunki) bazuje na Pan et al. (2019); zob. również Bertelli & Giannini (2005), Baker et al. (2006), Banks et al. (2006), Ksepka et al. (2006) i Ksepka & Thomas (2012). Systematyka niektórych gatunków kontrowersyjna (zob. Christidis & Boles, 2008).
Rodzaj: Aptenodytes Miller,JF, 1778 (m.)
- Aptenodytes patagonicus Miller,JF, 1778 - pingwin królewski - King Penguin
- Aptenodytes forsteri Gray,GR, 1844 - pingwin cesarski - Emperor Penguin NT
Rodzaj: Pygoscelis Wagler, 1832 (m.)
- Pygoscelis adeliae (Hombron & Jacquinot, 1841) - pingwin białooki - Adelie Penguin
- Pygoscelis papua (Forster,JR, 1781) - pingwin białobrewy - Gentoo Penguin S
- Pygoscelis antarcticus (Forster,JR, 1781) - pingwin maskowy - Chinstrap Penguin
Rodzaj: Megadyptes Milne-Edwards,A, 1880 (m.)
- Megadyptes antipodes (Hombron & Jacquinot, 1841) - pingwin żółtooki - Yellow-eyed Penguin EN
Rodzaj: Eudyptes Vieillot, 1816 (m.)
- Eudyptes chrysolophus (von Brandt, 1837) - pingwin złotoczuby - Macaroni Penguin
- E. (c.) chrysolophus (von Brandt, 1837) - pingwin złotoczuby - Macaroni Penguin VU
- E. (c.) schlegeli Finsch, 1876 - pingwin krótkoczuby - Royal Penguin
- Eudyptes moseleyi Mathews & Iredale, 1921 - pingwin długoczuby - Northern Rockhopper Penguin/Tristan Penguin EN
- Eudyptes chrysocome (Forster,JR, 1781) - pingwin skalny - Southern Rockhopper Penguin/Rockhopper Penguin(s.l.) VU
- E. (c.) chrysocome (Forster,JR, 1781) - pingwin skalny - Western Rockhopper Penguin
- E. (c.) filholi Hutton,FW, 1879 - pingwin różowodzioby - Eastern Rockhopper Penguin
- Eudyptes sclateri Buller, 1888 - pingwin szczotkoczuby - Erect-crested Penguin/Big-crested Penguin EN
- Eudyptes pachyrhynchus Gray,GR, 1845 - pingwin grubodzioby - Fiordland Penguin/Fiordland Crested Penguin
- E. (p.) pachyrhynchus Gray,GR, 1845 - pingwin grubodzioby - Fiordland Penguin NT
- E. (p.) robustus Oliver, 1953 - pingwin grzebieniasty - Snares Penguin/Snares Crested Penguin VU
Rodzaj: Eudyptula Bonaparte, 1856 (f.)
- Eudyptula minor (Forster,JR, 1781) - pingwin mały - Little Penguin
- E. (m.) minor (Forster,JR, 1781) - pingwin mały - Little Penguin
- E. (m.) albosignata Finsch, 1874 - pingwin białoskrzydły - White-flippered Penguin
Rodzaj: Spheniscus Brisson, 1760 (m.)
- Spheniscus demersus (Linnaeus, 1758) - pingwin przylądkowy - Jackass Penguin/African Penguin EN
- Spheniscus magellanicus (Forster,JR, 1781) - pingwin magellański - Magellanic Penguin
- Spheniscus humboldti Meyen, 1834 - pingwin peruwiański - Humboldt Penguin VU
- Spheniscus mendiculus Sundevall, 1871 - pingwin równikowy - Galapagos Penguin EN
Rząd: PROCELLARIIFORMES Fürbringer, 1888 - RURKONOSE
Wersja: 2023-03-27
4 rodziny, 26 rodzajów, 137 gatunków (w tym 2 wymarłe)
Systematyka: Rurkonose stanowią takson siostrzany w stosunku do pingwinów (Sphenisciformes) (Hackett et al., 2008, Kimball et al., 2013, Jarvis et al., 2014, Suh et al., 2015, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021). Yuri et al. (2013) zaproponowali dla obu tych rzędów wspólną nazwę - Austrodyptornithes. Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rzędu (rodziny) bazuje na Cracraft et al. (2004), Hackett et al. (2008), Prum et al. (2015) i Reddy et al. (2017); zob. również Ericson et al. (2006a). Badania Prum et al. (2015), Reddy et al. (2017) i Kuhl et al. (2021) sugerują następujące pokrewieństwo w obrębie rurkonosych: (Diomedeidae (Oceanitidae (Hydrobatidae + Procellariidae))).
Rodzina: OCEANITIDAE Forbes, 1882 - OCEANNIKI - AUSTRAL STORM-PETRELS
Wersja: 2022-05-17
Peters I (1979): 102-111 (p. Hydrobatidae) Wolters I: 34-35 (p. Hydrobatidae: sF) S&M: 328-329 (p. Procellariidae) HBW I: 266-269 (p. Hydrobatidae: sF), VII: 18 i XVII: 191-192 H&M4 I: 171-172 (F) HBW IC I: 370-371 (F)
5 rodzajów, 10 gatunków
Systematyka: Oceanniki są często włączane do rodziny nawałników (Hydrobatidae) (np. Sibley & Monroe, 1990, Carboneras, 1992d, Dickinson, 2003), lecz zob. Hackett et al. (2008), Prum et al. (2015), Reddy et al. (2017), Kuhl et al. (2021) i Nunn & Stanley (1998); zmiana ostatnio przyjęta przez NACC (Chesser et al., 2018a) i SACC (Remsen et al., 2019). Porządek systematyczny w obrębie rodziny (rodzaje) za Robertson et al. (2011) i Cibois et al. (2015). Pozycja systematyczna rodzaju Nesofregetta niejasna. Systematyka szeregu taksonów dyskusyjna i wymaga dalszych badań (zob. Cibois et al., 2015, Robertson et al., 2016).
Rodzaj: Oceanites Keyserling & Blasius,JH, 1840 (m.)
- Oceanites oceanicus (Kuhl, 1820) - oceannik żółtopłetwy - Wilson's Storm-petrel z
- Oceanites gracilis (Elliot, 1859) - oceannik krótkodzioby - White-vented Storm-petrel/Elliot's Storm-petrel DD
- Oceanites pincoyae Harrison, Sallaberry, Gaskin, Baird, Jaramillo, Metz, Pearman, O'Keeffe, Dowdall, Enright, Fahy, Gilligan & Lillie, 2013 - oceannik białoskrzydły - Pincoya Storm-petrel DD
Rodzaj: Garrodia Forbes,WA, 1881 (f.)
- Garrodia nereis (Gould, 1841) - oceannik szarogrzbiety - Grey-backed Storm-petrel
Rodzaj: Pelagodroma Reichenbach, 1853 (f.)
- Pelagodroma marina (Latham, 1790) - oceannik białobrewy - White-faced Storm-petrel
- P. (m.) marina (Latham, 1790) - oceannik białobrewy - White-faced Storm-petrel
- P. (m.) albiclunis Murphy & Irving, 1951 - oceannik wulkaniczny - Kermadec Storm-petrel
Rodzaj: Fregetta Bonaparte, 1855 (f.)
- Fregetta grallaria (Vieillot, 1818) - oceannik białobrzuchy - White-bellied Storm-petrel
- F. (g.) grallaria (Vieillot, 1818) - oceannik białobrzuchy - White-bellied Storm-petrel
- F. (g.) titan Murphy, 1928 - oceannik pacyficzny - Titan Storm-petrel
- Fregetta lineata (Peale, 1848) - oceannik plamisty - New Caledonian Storm-petrel DD S
- Fregetta tropica (Gould, 1844) - oceannik czarnobrzuchy - Black-bellied Storm-petrel
- Fregetta maoriana (Mathews, 1932) - oceannik maoryski - New Zealand Storm-petrel CR
Rodzaj: Nesofregetta Mathews, 1912 (f.)
- Nesofregetta fuliginosa (Gmelin,JF, 1789) - oceannik białogardły - Polynesian Storm-petrel/White-throated Storm-petrel EN
Rodzina: DIOMEDEIDAE Gray,GR, 1840 - ALBATROSY - ALBATROSSES
Wersja: 2023-08-05
Peters I (1979): 48-58 (F) Wolters I: 39 (F) S&M: 327-328 (p. Procellariidae: sF) HBW I: 198-215 i XVII: 188-189 (F) H&M4 I: 172-173 (F) HBW IC I: 374-377 (F)
4 rodzaje, 16 gatunków
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (rodzaje, gatunki) bazuje na badaniach Nunn et al. (1996) i Nunn & Stanley (1998); zob. również Chambers et al. (2009). Brak konsensusu co do liczby wyróżnianych gatunków, która kształtuje się od 13 (Dickinson, 2003, Penhallurick & Wink, 2004, Dickinson & Remsen, 2013) do 24 gatunków (Robertson & Nunn, 1998); zob. też Penhallurick (2012). Porządek systematyczny w obrębie rodzaju Phoebastria za Huynh et al. (2023).
Rodzaj: Phoebastria Reichenbach, 1853 (f.)
- Phoebastria irrorata (Salvin, 1883) - albatros galapagoski - Waved Albatross CR
- Phoebastria albatrus (Pallas, 1769) - albatros krótkosterny - Short-tailed Albatross VU
- Phoebastria immutabilis (Rothschild, 1893) - albatros ciemnolicy - Laysan Albatross NT
- Phoebastria nigripes (Audubon, 1839) - albatros czarnonogi - Black-footed Albatross NT
Rodzaj: Diomedea Linnaeus, 1758 (f.)
- Diomedea epomophora Lesson, 1825 - albatros królewski - Royal Albatross
- D. (e.) sanfordi Murphy, 1917 - albatros ciemnoskrzydły - Northern Royal Albatross EN
- D. (e.) epomophora Lesson, 1825 - albatros królewski - Southern Royal Albatross VU
- Diomedea exulans Linnaeus, 1758 - albatros wędrowny - Wandering Albatross/Snowy Albatross
- D. (e.) dabbenena Mathews, 1929 - albatros atlantycki - Tristan Albatross CR
- D. (e.) amsterdamensis Roux,JP, Jouventin, Mougin, Stahl & Weimerskirch, 1983 - albatros białolicy - Amsterdam Albatross EN
- D. (e.) antipodensis Robertson,CJR & Warham, 1992 - albatros różowodzioby - Antipodean Albatross EN
- D. (e.) gibsoni Robertson,CJR & Warham, 1992 - albatros auklandzki - Gibson's Albatross
- D. (e.) exulans Linnaeus, 1758 - albatros wędrowny - Wandering Albatross VU
Rodzaj: Phoebetria Reichenbach, 1853 (f.)
- Phoebetria fusca (Hilsenberg, 1822) - albatros brunatny - Sooty Albatross/Dark-mantled Sooty Albatross EN
- Phoebetria palpebrata (Forster,JR, 1785) - albatros ciemnogłowy - Light-mantled Albatross/Light-mantled Sooty Albatross NT
Rodzaj: Thalassarche Reichenbach, 1853 (f.)
- Thalassarche chlororhynchos (Gmelin,JF, 1789) - albatros żółtodzioby - Atlantic Yellow-nosed Albatross/Yellow-nosed Albatross(s.l.) EN
- Thalassarche carteri (Rothschild 1903) - albatros białoszyi - Indian Yellow-nosed Albatross EN S
- Thalassarche chrysostoma (Forster,JR, 1785) - albatros szarogłowy - Grey-headed Albatross EN
- Thalassarche melanophris (Temminck, 1828) - albatros czarnobrewy - Black-browed Albatross
- T. (m.) melanophris (Temminck, 1828) - albatros czarnobrewy - Black-browed Albatross
- T. (m.) impavida Mathews, 1912 - albatros żółtooki - Campbell Albatross VU
- Thalassarche bulleri (Rothschild, 1893) - albatros białoczelny - Buller's Albatross NT
- Thalassarche cauta (Gould, 1841) - albatros szarodzioby - White-capped Albatross
- T. (c.) cauta (Gould, 1841) - albatros szarodzioby - Shy Albatross NT
- T. (c.) steadi Falla, 1933 - albatros białogłowy - White-capped Albatross NT
- Thalassarche eremita Murphy, 1930 - albatros siwogłowy - Chatham Albatross VU S
- Thalassarche salvini (Rothschild, 1893) - albatros szarogrzbiety - Salvin's Albatross VU S
Rodzina: HYDROBATIDAE Mathews, 1912-13 - NAWAŁNIKI - NORTHERN STORM-PETRELS
Wersja: 2021-07-07
Peters I (1979): 111-118 (F) Wolters I: 35 (F) S&M: 329-330 (p. Procellariidae: sF) HBW I: 258-266 i 269-271, XVII: 192-193 (F) H&M4 I: 174-175 (F) HBW IC I: 372-373 (F)
1 rodzaj, 18 gatunków
Systematyka: Do niedawna do nawałników zaliczano również przedstawicieli rodziny oceanników (Oceanitidae), lecz zob. Hackett et al. (2008), Prum et al. (2015), Reddy et al. (2017) i Kuhl et al. (2021). Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodzaju Hydrobates bazuje na Nunn & Stanley (1998) i Penhallurick & Wink (2004); zob. również Wallace (2010) i Silva,MC et al. (2016). Systematyka niektórych gatunków nawałników wysoce niejasna (zob. Bolton et al., 2007, 2008, Friesen et al., 2007, Smith,AL et al., 2007, Smith,AL & Friesen, 2007, Bennett et al., 2009, Sangster et al., 2012, Silva,MF et al., 2016, Wallace et al., 2017, Taylor et al., 2019).
Rodzaj: Hydrobates Boie, 1822 (m.)
- Hydrobates pelagicus (Linnaeus, 1758) - nawałnik burzowy - European Storm-petrel Z
- Hydrobates jabejabe (Bocage, 1875) - nawałnik zielonoprzylądkowy - Cape Verde Storm-petrel S
- Hydrobates castro (Harcourt, 1851) - nawałnik białorzytny - Madeiran Storm-petrel/Band-rumped Storm-petrel
- Hydrobates monteiroi (Bolton, Smith, Gomez-Diaz, Friesen, Medeiros, Bried, Roscales & Furness, 2008) - nawałnik azorski - Monteiro's Storm-petrel VU
- Hydrobates matsudairae (Kuroda,N,Sr., 1922) - nawałnik wędrowny - Matsudaira's Storm-petrel VU
- Hydrobates melania (Bonaparte, 1854) - nawałnik czarny - Black Storm-petrel
- Hydrobates homochroa (Coues, 1864) - nawałnik bury - Ashy Storm-petrel EN
- Hydrobates microsoma (Coues, 1864) - nawałnik malutki - Least Storm-petrel
- Hydrobates tethys (Bonaparte, 1852) - nawałnik galapagoski - Wedge-rumped Storm-petrel/Galapagos Storm-petrel
- Hydrobates leucorhous (Vieillot, 1818) - nawałnik duży - Leach's Storm-petrel VU Z
- Hydrobates cheimomnestes (Ainley, 1980) - nawałnik zimowy - Ainley's Storm-petrel VU S
- Hydrobates socorroensis (Townsend,CH, 1890) - nawałnik meksykański - Townsend's Storm-petrel/Socorro Storm-petrel EN S
- Hydrobates monorhis (Swinhoe, 1867) - nawałnik brunatny - Swinhoe's Storm-petrel NT
- Hydrobates macrodactylus (Bryant,WE, 1887) - nawałnik reliktowy - Guadalupe Storm-petrel CR(PE)
- Hydrobates tristrami (Salvin, 1896) - nawałnik żałobny - Tristram's Storm-petrel
- Hydrobates markhami (Salvin, 1883) - nawałnik ciemny - Markham's Storm-petrel NT
- Hydrobates furcatus (Gmelin,JF, 1789) - nawałnik popielaty - Fork-tailed Storm-petrel
- Hydrobates hornbyi (Gray,GR, 1854) - nawałnik obrożny - Hornby's Storm-petrel/Ringed Storm-petrel NT
Rodzina: PROCELLARIIDAE Leach, 1819 - BURZYKOWATE - PETRELS & SHEARWATERS
Wersja: 2022-08-14
Peters I (1979): 58-101 (F) i 118-121 (Pelecanoididae) Wolters I: 34-39 (Pelecanoididae, F) S&M: 320-327 (F) HBW I: 216-257 (F) i 272-278 (Pelecanoididae), XVII: 189-191 H&M4 I: 175-181 (F) HBW IC I: 378-391 i 773 (F)
16 rodzajów, 93 gatunki (w tym 2 wymarłe)
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (rodzaje) bazuje na Welch et al. (2014); zob. również Bretagnolle et al. (1998), Nunn & Stanley (1998), Kennedy & Page (2002) i Penhallurick & Wink (2004); potrzeba dalszych bardziej kompletnych badań. Systematyka szeregu rodzajów/gatunków dyskusyjna (zob. Penhallurick & Wink, 2004, Austin et al., 2004, Rheindt & Austin, 2005, Christidis & Boles, 2008). Rodzaj Pelecanoides często umieszczany jest w osobnej rodzinie - Pelecanoididae Gray,GR, 1871 (1850), lecz zob. Ericson et al.. (2006a), Prum et al. (2015) i Reddy et al. (2017). Pozycja systematyczna Pterodroma rupinarum za Welch et al. (2014). Porządek systematyczny w obrębie rodzaju: Pseudobulweria za Welch et al. (2014), Calonectris za Obiol et al. (2021), Pelecanoides za Grosser et al. (2021).
Rodzaj: Pelecanoides Lacépède, 1799 (m.)
- Pelecanoides garnotii (Lesson & Garnot, 1828) - nurzec peruwiański - Peruvian Diving Petrel NT
- Pelecanoides georgicus Murphy & Harper, 1916 - nurzec mały - South Georgia Diving Petrel/Georgian Diving Petrel
- P. (g.) georgicus Murphy & Harper, 1916 - nurzec mały - South Georgia Diving Petrel
- P. (g.) whenuahouensis Fischer, Debski, Miskelly, Bost, Fromant, Tennyson, Tessler, Cole, Hiscock, Taylor & Wittmer, 2018 - nurzec epoletowy - Whenua Hou Diving Petrel/Codfish Diving Petrel CR S
- Pelecanoides magellani (Mathews, 1912) - nurzec magellański - Magellanic Diving Petrel
- Pelecanoides urinatrix (Gmelin,JF, 1789) - nurzec czarnoskrzydły - Common Diving Petrel
- P. (u.) berard (Gaimard, 1823) - nurzec falklandzki - Falkland Diving Petrel
- P. (u.) urinatrix (Gmelin,JF, 1789) - nurzec czarnoskrzydły - Common Diving Petrel/Subtropical Diving Petrel
- P. (u.) exsul Salvin, 1896 - nurzec antarktyczny - Subantarctic Diving Petrel
Rodzaj: Aphrodroma Olson, 2000 (f.)
- Aphrodroma brevirostris (Lesson, 1831) - petrelek popielaty - Kerguelen Petrel
Rodzaj: Halobaena Bonaparte, 1856 (f.)
- Halobaena caerulea (Gmelin,JF, 1789) - petrelek modry - Blue Petrel
Rodzaj: Pachyptila Illiger, 1811 (f.)
- Pachyptila vittata (Forster,G, 1777) - petrelek szerokodzioby - Broad-billed Prion
- Pachyptila macgillivrayi (Mathews, 1912) - petrelek amsterdamski - MacGillivray's Prion CR S
- Pachyptila salvini (Mathews, 1912) - petrelek subantarktyczny - Salvin's Prion/Medium-billed Prion
- Pachyptila desolata (Gmelin,JF, 1789) - petrelek antarktyczny - Antarctic Prion/Dove Prion
- Pachyptila belcheri (Mathews, 1912) - petrelek cienkodzioby - Slender-billed Prion/Thin-billed Prion
- Pachyptila turtur (Kuhl, 1820) - petrelek krótkodzioby - Fairy Prion
- Pachyptila crassirostris (Mathews, 1912) - petrelek grubodzioby - Fulmar Prion
Rodzaj: Pagodroma Bonaparte, 1856 (f.)
- Pagodroma nivea (Forster,G, 1777) - petrel śnieżny - Snow Petrel
- P. (n.) nivea (Forster,G, 1777) - petrel śnieżny - Lesser Snow Petrel
- P. (n.) major (Schlegel, 1863) - petrel biały - Greater Snow Petrel
Rodzaj: Thalassoica Reichenbach, 1853 (f.)
- Thalassoica antarctica (Gmelin,JF, 1789) - petrel antarktyczny - Antarctic Petrel
Rodzaj: Daption Stephens, 1826 (n.)
- Daption capense (Linnaeus, 1758) - warcabnik - Cape Petrel/Pintado Petrel
- D. (c.) capense (Linnaeus, 1758) - warcabnik antarktyczny - Antarctic Cape Petrel
- D. (c.) australe Mathews, 1913 - warcabnik nowozelandzki - Snares Cape Petrel S
Rodzaj: Macronectes Richmond, 1905 (m.)
- Macronectes halli Mathews, 1912 - petrelec wielki - Northern Giant Petrel/Hall's Giant Petrel
- Macronectes giganteus (Gmelin,JF, 1789) - petrelec olbrzymi - Southern Giant Petrel/Antarctic Giant Petrel/Common Giant Petrel
Rodzaj: Fulmarus Stephens, 1826 (m.)
- Fulmarus glacialis (Linnaeus, 1761) - fulmar (zwyczajny) - Northern Fulmar Z
- F. (g.) glacialis (Linnaeus, 1761) - fulmar arktyczny - Atlantic Fulmar
- F. (g.) rodgersii Cassin, 1862 - fulmar zmienny - Pacific Fulmar/Rodgers's Fulmar S
- Fulmarus glacialoides (Smith,A, 1840) - fulmar południowy - Southern Fulmar/Antarctic Fulmar
Rodzaj: Pterodroma Bonaparte, 1856 (f.)
- Pterodroma leucoptera (Gould, 1844) - petrel białolicy - Gould's Petrel/White-winged Petrel VU
- Pterodroma brevipes (Peale, 1848) - petrel obrożny - Collared Petrel VU
- Pterodroma defilippiana (Giglioli & Salvadori, 1868) - petrel chilijski - Masatierra Petrel/De Filippi's Petrel VU
- Pterodroma longirostris (Stejneger, 1893) - petrel długodzioby - Stejneger's Petrel VU
- Pterodroma cookii (Gray,GR, 1843) - petrel nowozelandzki - Cook's Petrel VU
- Pterodroma pycrofti Falla, 1933 - petrel klifowy - Pycroft's Petrel VU
- Pterodroma hypoleuca (Salvin, 1888) - petrel boniński - Bonin Petrel
- Pterodroma nigripennis (Rothschild, 1893) - petrel czarnoskrzydły - Black-winged Petrel
- Pterodroma axillaris (Salvin, 1893) - petrel czarnopręgi - Chatham Petrel VU
- Pterodroma ultima Murphy, 1949 - petrel ciemny - Murphy's Petrel
- Pterodroma solandri (Gould, 1844) - petrel brunatny - Providence Petrel
- Pterodroma neglecta (Schlegel, 1863) - petrel południowy - Kermadec Petrel
- Pterodroma arminjoniana (Giglioli & Salvadori, 1868) - petrel oceaniczny - Trindade Petrel VU
- Pterodroma heraldica (Salvin, 1888) - petrel pacyficzny - Herald Petrel S
- Pterodroma atrata (Mathews, 1912) - petrel samotny - Henderson Petrel EN
- Pterodroma alba (Gmelin,JF, 1789) - petrel polinezyjski - Phoenix Petrel VU
- Pterodroma baraui (Jouanin, 1964) - petrel wulkaniczny - Barau's Petrel EN
- Pterodroma inexpectata (Forster,JR, 1844) - petrel szarobrzuchy - Mottled Petrel NT
- Pterodroma sandwichensis (Ridgway, 1884) - petrel hawajski - Hawaiian Petrel EN
- Pterodroma phaeopygia (Salvin, 1876) - petrel galapagoski - Galapagos Petrel/Dark-rumped Petrel(s.l.) CR
- Pterodroma cervicalis (Salvin, 1891) - petrel białoszyi - White-necked Petrel VU
- P. (c.) cervicalis (Salvin, 1891) - petrel białoszyi - White-necked Petrel
- P. (c.) occulta Imber & Tennyson, 2001 - petrel czapeczkowy - Vanuatu Petrel
- Pterodroma externa (Salvin, 1875) - petrel wędrowny - Juan Fernandez Petrel VU
- Pterodroma mollis (Gould, 1844) - petrel miękkopióry - Soft-plumaged Petrel
- Pterodroma cahow (Nichols & Mowbray, 1916) - petrel bermudzki - Bermuda Petrel/Cahow EN
- Pterodroma hasitata (Kuhl, 1820) - petrel antylski - Black-capped Petrel/Capped Petrel
- P. (h.) hasitata (Kuhl, 1820) - petrel antylski - Black-capped Petrel EN
- P. (h.) caribbaea Carte, 1886 - petrel jamajski - Jamaican Petrel/Diablotin CR(PE)
- Pterodroma rupinarum Olson, 1975 - petrel atlantycki - Greater St. Helena Petrel/Large St. Helena Petrel EX
- Pterodroma feae (Salvadori, 1899) - petrel wyspowy - Cape Verde Petrel/Fea's Petrel/Gon-gon
- P. (f.) feae (Salvadori, 1899) - petrel wyspowy - Cape Verde Petrel/Fea's Petrel NT
- P. (f.) deserta Mathews, 1934 - petrel ubogi - Desertas Petrel VU
- Pterodroma madeira Mathews, 1934 - petrel maderski - Madeira Petrel/Zino's Petrel/Freira EN
- Pterodroma magentae (Giglioli & Salvadori, 1868) - petrel reliktowy - Magenta Petrel/Taiko/Chatham Island Petrel CR
- Pterodroma incerta (Schlegel, 1863) - petrel białobrzuchy - Atlantic Petrel/Schlegel's Petrel EN
- Pterodroma gouldi (Hutton,FW, 1869) - petrel wielkoskrzydły - Grey-faced Petrel S
- Pterodroma lessonii (Garnot, 1826) - petrel białogłowy - White-headed Petrel
- Pterodroma macroptera (Smith,A, 1840) - petrel długoskrzydły - Great-winged Petrel
Rodzaj: Procellaria Linnaeus, 1758 (f.)
- Procellaria cinerea Gmelin,JF, 1789 - burzyk bury - Grey Petrel NT
- Procellaria aequinoctialis Linnaeus, 1758 - burzyk białobrody - White-chinned Petrel VU
- Procellaria westlandica Falla, 1946 - burzyk ciemny - Westland Petrel EN
- Procellaria parkinsoni Gray,GR, 1862 - burzyk czarny - Parkinson's Petrel/Black Petrel VU
- Procellaria conspicillata Gould, 1844 - burzyk okularowy - Spectacled Petrel VU
Rodzaj: Bulweria Bonaparte, 1843 (f.)
- Bulweria bulwerii (Jardine & Selby, 1828) - tajfunnik cienkodzioby - Bulwer's Petrel
- Bulweria fallax Jouanin, 1955 - tajfunnik grubodzioby - Jouanin's Petrel NT
- Bulweria bifax Olson, 1975 - tajfunnik mały - Small St. Helena Petrel EX
Rodzaj: Pseudobulweria Mathews, 1936 (f.)
- Pseudobulweria aterrima (Bonaparte, 1857) - burzyk maskareński - Mascarene Petrel/Mascarene Black Petrel/Reunion Petrel CR
- Pseudobulweria macgillivrayi (Gray,GR, 1860) - burzyk fidżyjski - Fiji Petrel/MacGillivray's Petrel CR
- Pseudobulweria rostrata (Peale, 1848) - burzyk tahitański - Tahiti Petrel NT
- Pseudobulweria becki (Murphy, 1928) - burzyk melanezyjski - Beck's Petrel CR
Rodzaj: Ardenna Reichenbach, 1853 (f.)
- Ardenna pacifica (Gmelin,JF, 1789) - burzyk klinosterny - Wedge-tailed Shearwater
- Ardenna bulleri (Salvin, 1888) - burzyk szarogrzbiety - Buller's Shearwater VU
- Ardenna tenuirostris (Temminck, 1836) - burzyk cienkodzioby - Short-tailed Shearwater
- Ardenna grisea (Gmelin,JF, 1789) - burzyk szary - Sooty Shearwater NT z
- Ardenna gravis (O'Reilly, 1818) - burzyk wielki - Great Shearwater
- Ardenna carneipes (Gould, 1844) - burzyk bladodzioby - Flesh-footed Shearwater NT
- Ardenna creatopus (Coues, 1864) - burzyk różowonogi - Pink-footed Shearwater VU
Rodzaj: Calonectris Mathews & Iredale, 1915 (f.)
- Calonectris leucomelas (Temminck, 1836) - burzyk kreskowany - Streaked Shearwater NT
- Calonectris edwardsii (Oustalet, 1883) - burzyk zielonoprzylądkowy - Cape Verde Shearwater NT
- Calonectris diomedea (Scopoli, 1769) - burzyk żółtodzioby - Scopoli's Shearwater/Cory's Shearwater(s.l.) z
- Calonectris borealis (Cory, 1881) - burzyk duży - Cory's Shearwater S
Rodzaj: Puffinus Brisson, 1760 (m.)
- Puffinus nativitatis Streets, 1877 - burzyk brunatny - Christmas Shearwater
- Puffinus subalaris Ridgway, 1897 - burzyk galapagoski - Galapagos Shearwater
- Puffinus gavia (Forster,JR, 1844) - burzyk nowozelandzki - Fluttering Shearwater
- Puffinus huttoni Mathews, 1912 - burzyk wędrowny - Hutton's Shearwater EN
- Puffinus opisthomelas Coues, 1864 - burzyk kalifornijski - Black-vented Shearwater NT
- Puffinus bryani Pyle, Welch,A & Fleischer,RC, 2011 - burzyk siodłaty - Bryan's Shearwater CR
- Puffinus bannermani Mathews & Iredale, 1915 - burzyk boniński - Bannerman's Shearwater/Bonin Shearwater EN S
- Puffinus myrtae Bourne, 1959 - burzyk polinezyjski - Rapa Shearwater CR S
- Puffinus newelli Henshaw, 1900 - burzyk hawajski - Newell's Shearwater CR S
- Puffinus auricularis Townsend,CH, 1890 - burzyk białorzytny - Townsend's Shearwater CR
- Puffinus bailloni Bonaparte, 1857 - burzyk tropikalny - Tropical Shearwater
- P. (b.) bailloni Bonaparte, 1857 - burzyk tropikalny - Tropical Shearwater S
- P. (b.) persicus Hume, 1872 - burzyk perski - Persian Shearwater/Arabian Shearwater
- Puffinus puffinus (Brünnich, 1764) - burzyk północny - Manx Shearwater z
- Puffinus yelkouan (Acerbi, 1827) - burzyk śródziemnomorski - Yelkouan Shearwater
- P. (y.) yelkouan (Acerbi, 1827) - burzyk śródziemnomorski - Yelkouan Shearwater/Levantine Shearwater VU
- P. (y.) mauretanicus Lowe,PR, 1921 - burzyk balearski - Balearic Shearwater CR z
- Puffinus assimilis Gould, 1838 - burzyk mały - Little Shearwater
- P. (a.) elegans Giglioli & Salvadori, 1868 - burzyk ciemnolicy - Subantarctic Shearwater/Subantarctic Little Shearwater
- P. (a.) assimilis Gould, 1838 - burzyk mały - Little Shearwater
- Puffinus lherminieri Lesson, 1839 - burzyk równikowy - Audubon's Shearwater
- Puffinus baroli Bonaparte, 1857 - burzyk malutki - Barolo Shearwater S
- P. (b.) baroli Bonaparte, 1857 - burzyk malutki - Barolo Shearwater
- P. (b.) boydi Mathews, 1912 - burzyk brązoworzytny - Boyd's Shearwater
- Puffinus heinrothi Reichenow, 1919 - burzyk podbielały - Heinroth's Shearwater VU
Nadrząd: PELECANIMORPHAE
Rodziny zaliczane do nadrzędu Pelecanimorphae tradycyjnie umieszczane były w dwóch rzędach - brodzące (Ciconiiformes) i pełnopłetwe (Pelecaniformes), lecz podział taki nie został potwierdzony (zob. przegląd w Cracraft et al., 2004, Cracraft, 2013). Cracraft (2013) zaproponował połączenie obu rzędów w jeden (Pelecaniformes), lecz stwierdzone różnice morfologiczne i genetyczne (Ericson, 2006a, Hackett et al., 2008, Jarvis et al., 2014, Prum et al., 2015, Claramunt & Cracraft, 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021) sugerują potrzebę wyróżnienia 3 rzędów: Ciconiiformes, Suliformes i Pelecaniformes; taki podział został ostatnio przyjęty przez NACC (Chesser et al., 2010b, 2016) i SACC (Remsen et al., 2016). Status rodziny Threskiornithidae wymaga dalszych badań.
Rząd: CICONIIFORMES Bonaparte, 1854 - BOCIANOWE
Wersja: 2021-01-16
1 rodzina, 6 rodzajów, 19 gatunków
Systematyka: Monotypowy rząd siostrzany w stosunku do (Suliformes + Pelecaniformes) (Hackett et al., 2008, Jarvis et al., 2014, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021). Sugerowane wcześniej (Sibley & Ahlquist, 1990) pokrewieństwo bocianów z kondorowymi (Cathartiformes) zostało odrzucone.
Rodzina: CICONIIDAE Sundevall, 1836 - BOCIANY - STORKS
Wersja: 2023-06-21
Peters I (1979): 245-252 (F) Wolters II: 89-90 (F) S&M: 316-318 (F) HBW I: 436-465 (F) H&M4 I: 182-183 (F) HBW IC I: 390-393 (F)
6 rodzajów, 19 gatunków
Systematyka: Porządek systematyczny w obrębie rodziny (rodzaje) za de Sousa et al. (2023); zob. również wcześniejsze badania Slikas (1997) i de Pietri & Mayr (2014). Porządek systematyczny w obrębie rodzaju Ciconia na podstawie badań de Sousa et al. (2023).
Rodzaj: Anastomus Bonnaterre, 1791 (m.)
- Anastomus oscitans (Boddaert, 1783) - kleszczak azjatycki - Asian Openbill/Asian Openbill Stork
- Anastomus lamelligerus Temminck, 1823 - kleszczak afrykański - African Openbill/African Openbill Stork
Rodzaj: Leptoptilos Lesson, 1831 (m.)
- Leptoptilos dubius (Gmelin,JF, 1789) - marabut indyjski - Greater Adjutant/Greater Adjutant Stork NT
- Leptoptilos crumenifer (Lesson, 1831) - marabut afrykański - Marabou/Marabou Stork
- Leptoptilos javanicus (Horsfield, 1821) - marabut jawajski - Lesser Adjutant/Lesser Adjutant Stork NT
Rodzaj: Mycteria Linnaeus, 1758 (f.)
- Mycteria americana Linnaeus, 1758 - dławigad amerykański - Wood Stork/American Wood Stork
- Mycteria ibis (Linnaeus, 1766) - dławigad afrykański - Yellow-billed Stork
- Mycteria cinerea (Raffles, 1822) - dławigad malajski - Milky Stork EN
- Mycteria leucocephala (Pennant, 1769) - dławigad indyjski - Painted Stork
Rodzaj: Jabiru Hellmayr, 1906 (f.)
- Jabiru mycteria (Lichtenstein,MHC, 1819) - żabiru amerykański - Jabiru/Jabiru Stork
Rodzaj: Ephippiorhynchus Bonaparte, 1855 (m.)
- Ephippiorhynchus asiaticus (Latham, 1790) - żabiru czerwononogi - Black-necked Stork NT
- E. (a.) asiaticus (Latham, 1790) - żabiru czerwononogi - Black-necked Stork
- E. (a.) australis (Shaw, 1800) - żabiru australijski - Green-necked Stork
- Ephippiorhynchus senegalensis (Shaw, 1800) - żabiru afrykański - Saddle-billed Stork/Saddlebill
Rodzaj: Ciconia Brisson, 1760 (f.)
- Ciconia nigra (Linnaeus, 1758) - bocian czarny - Black Stork L
- Ciconia maguari (Gmelin,JF, 1789) - bocian sinodzioby - Maguari Stork
- Ciconia ciconia (Linnaeus, 1758) - bocian biały - European White Stork/White Stork L
- Ciconia boyciana Swinhoe, 1873 - bocian czarnodzioby - Oriental White Stork/Oriental Stork EN
- Ciconia abdimii Lichtenstein,MHC, 1823 - bocian białobrzuchy - Abdim's Stork
- Ciconia episcopus (Boddaert, 1783) - bocian białoszyi - Woolly-necked Stork
- C. (e.) microscelis Gray,GR, 1848 - bocian czarnoczelny - African Woolly-necked Stork/African Woollyneck
- C. (e.) episcopus (Boddaert, 1783) - bocian białoszyi - Asian Woolly-necked Stork/Asian Woollyneck NT
- Ciconia stormi (Blasius,W, 1896) - bocian garbaty - Storm's Stork EN
Rząd: SULIFORMES Sharpe, 1891 - GŁUPTAKOWE
Wersja: 2023-07-29
4 rodziny, 13 rodzajów, 55 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka: Rząd najbliżej spokrewniony z Pelecaniformes (zob. m.in. Hackett et al., 2008, Jarvis et al., 2014, Prum et al., 2015, Claramunt & Cracraft, 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021); Sangster et al. (2022b) zaproponowali wspólną nazwę Pelecanes dla obu taksonów. Powyższe badania wskazują na następujące pokrewieństwo w obrębie rzędu: (Fregatidae (Sulidae (Phalacrocoracidae + Anhingidae))). Wyróżniane podrzędy za NACC (Chesser et al., 2010b).
Podrząd: FREGATAE Sharpe, 1891 - FREGATOWCE
Rodzina: FREGATIDAE Degland & Gerbe, 1867 - FREGATY - FRIGATEBIRDS
Wersja: 2022-12-29
Peters I (1979): 159-163 (F) Wolters I: 40 (F) S&M: 318 (F) HBW I: 362-374 (F) H&M4 I: 194 (F) HBW IC I: 410-411 (F)
1 rodzaj, 5 gatunków
Systematyka: Monotypowa rodzina. Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodzaju Fregata bazuje na Kennedy & Spencer (2004) i Martins et al. (2022).
Rodzaj: Fregata Lacépède, 1799 (f.)
- Fregata ariel (Gray,GR, 1845) - fregata mała - Lesser Frigatebird
- F. (a.) trinitatis Miranda-Ribeiro, 1919 - fregata atlantycka - Atlantic Lesser Frigatebird S
- F. (a.) ariel (Gray,GR, 1845) - fregata mała - Indo-Pacific Lesser Frigatebird
- Fregata minor (Gmelin,JF, 1789) - fregata średnia - Great Frigatebird/Greater Frigatebird
- Fregata andrewsi Mathews, 1914 - fregata białobrzucha - Christmas Island Frigatebird/Christmas Frigatebird VU
- Fregata magnificens Mathews, 1914 - fregata wielka - Magnificent Frigatebird
- Fregata aquila (Linnaeus, 1758) - fregata orla - Ascension Island Frigatebird/Ascension Frigatebird VU
Podrząd: SULAE Sharpe, 1891 - GŁUPTAKOWCE
Rodzina: SULIDAE Reichenbach, 1849 - GŁUPTAKI - GANNETS AND BOOBIES
Wersja: 2017-12-14
Peters I (1979): 181-188 (F) Wolters I: 42 (F) S&M: 297-298 (F) HBW I: 312-325 (F) H&M4 I: 194-195 (F) HBW IC I: 410-413 (F)
3 rodzaje, 10 gatunków
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (rodzaje, gatunki) bazuje na Patterson et al. (2011); zob. też Friesen & Anderson (1997) i Friesen et al. (2002). Dawniej wszystkie głuptaki umieszczane były w jednym rodzaju - Sula.
Rodzaj: Papasula Olson & Warheit, 1988 (f.)
- Papasula abbotti (Ridgway, 1893) - głuptak czarnoskrzydły - Abbott's Booby EN
Rodzaj: Morus Vieillot, 1816 (m.)
- Morus bassanus (Linnaeus, 1758) - głuptak (zwyczajny) - Northern Gannet Z
- Morus capensis (Lichtenstein,MHC, 1823) - głuptak przylądkowy - Cape Gannet EN
- Morus serrator (Gray,GR, 1843) - głuptak australijski - Australasian Gannet
Rodzaj: Sula Brisson, 1760 (f.)
- Sula sula (Linnaeus, 1766) - głuptak czerwononogi - Red-footed Booby
- Sula leucogaster (Boddaert, 1783) - głuptak białobrzuchy - Brown Booby z
- S. (l.) leucogaster (Boddaert, 1783) - głuptak białobrzuchy - Atlantic Brown Booby
- S. (l.) brewsteri Goss, 1888 - głuptak siwogłowy - Brewster's Brown Booby
- Sula nebouxii Milne-Edwards,A, 1882 - głuptak niebieskonogi - Blue-footed Booby
- Sula variegata (von Tschudi, 1843) - głuptak peruwiański - Peruvian Booby
- Sula dactylatra Lesson, 1831 - głuptak maskowy - Masked Booby
- Sula granti Rothschild, 1902 - głuptak galapagoski - Nazca Booby
Rodzina: PHALACROCORACIDAE Reichenbach, 1849-50 - KORMORANY - CORMORANTS
Wersja: 2023-07-29
Peters I (1979): 163-179 (F) Wolters I: 40-41 (F) S&M: 299-302 (F) HBW I: 326-352 i VII: 19 (F) H&M4 I: 195-198 (F) HBW IC I: 412-417 i 768-769 (F)
8 rodzajów, 36 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka: Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodziny (rodzaje, gatunki) bazuje na Kennedy & Spencer (2014) i Kennedy et al. (2019b, w druku); zob. również Siegel-Causey (1988), Holland et al. (2010) i Kennedy et al. (2000, 2001, 2009). Gatunki Phalacrocorax carbo i L. atriceps wymagają rewizji systematycznej (Kennedy & Spencer, 2014, Rawlence et al., 2022).
Rodzaj: Afrocarbo Kennedy, Salis, Seneviratne, Rathnayake, Nupen, Ryan, Volponi, Lubbe, Rawlence & Spencer, 2023 (m.) S
- Afrocarbo coronatus (Wahlberg, 1855) - kormoran koroniasty - Crowned Cormorant
- Afrocarbo africanus (Gmelin,JF, 1789) - kormoran etiopski - Long-tailed Cormorant/Reed Cormorant
Rodzaj: Microcarbo Bonaparte, 1856 (m.)
- Microcarbo pygmaeus (Pallas, 1773) - kormoran mały - Pygmy Cormorant Z
- Microcarbo niger (Vieillot, 1817) - kormoran skromny - Little Cormorant/Javanese Cormorant
- Microcarbo melanoleucos (Vieillot, 1817) - kormoran białolicy - Little Pied Cormorant
- M. (m.) melanoleucos (Vieillot, 1817) - kormoran białolicy - Little Pied Cormorant
- M. (m.) brevicauda (Mayr, 1931) - kormoran żółtodzioby - Rennell Pied Cormorant
- M. (m.) brevirostris (Gould, 1837) - kormoran krótkodzioby - Little Shag
Rodzaj: Poikilocarbo Boetticher, 1935 (m.) S
- Poikilocarbo gaimardi (Garnot, 1828) - kormoran czerwononogi - Red-legged Cormorant/Red-legged Shag NT
Rodzaj: Urile Bonaparte, 1856 (m.) S
- Urile pelagicus (Pallas, 1811) - kormoran krasnolicy - Pelagic Cormorant/Pelagic Shag S
- Urile urile (Gmelin,JF, 1789) - kormoran czerwonoczelny - Red-faced Cormorant/Red-faced Shag
- Urile perspicillatus (Pallas, 1811) - kormoran okularowy - Spectacled Cormorant/Pallas's Cormorant EX
- Urile penicillatus (von Brandt, 1837) - kormoran modrogardły - Brandt's Cormorant
Rodzaj: Phalacrocorax Brisson, 1760 (m.)
- Phalacrocorax neglectus (Wahlberg, 1855) - kormoran białorzytny - Bank Cormorant EN
- Phalacrocorax capensis (Sparrman, 1788) - kormoran przylądkowy - Cape Cormorant/Cape Shag EN
- Phalacrocorax capillatus (Temminck & Schlegel, 1849) - kormoran japoński - Japanese Cormorant/Temminck's Cormorant
- Phalacrocorax carbo (Linnaeus, 1758) - kormoran (zwyczajny) - Great Cormorant L
- P. (c.) carbo (Linnaeus, 1758) - kormoran (zwyczajny) - Common Great Cormorant
- P. (c.) maroccanus Hartert,E, 1906 - kormoran białogardły - Moroccan Cormorant
- P. (c.) lucidus (Lichtenstein,MHC, 1823) - kormoran białoszyi - White-breasted Cormorant
- P. (c.) novaehollandiae Stephens, 1826 - kormoran australijski - Australasian Great Cormorant
- Phalacrocorax nigrogularis Ogilvie-Grant & Forbes,HO, 1899 - kormoran arabski - Socotra Cormorant VU
- Phalacrocorax punctatus (Sparrman, 1786) - kormoran nakrapiany - Spotted Shag
- Phalacrocorax featherstoni Buller, 1873 - kormoran zielonolicy - Pitt Shag EN
- Phalacrocorax fuscescens (Vieillot, 1817) - kormoran czarnoczelny - Black-faced Cormorant
- Phalacrocorax varius (Gmelin,JF, 1789) - kormoran srokaty - Great Pied Cormorant
- Phalacrocorax fuscicollis Stephens, 1826 - kormoran indyjski - Indian Cormorant/Indian Shag
- Phalacrocorax sulcirostris (von Brandt, 1837) - kormoran bruzdodzioby - Little Black Cormorant
Rodzaj: Gulosus Montagu, 1813 (m.) S
- Gulosus aristotelis (Linnaeus, 1761) - kormoran czubaty - European Shag z
Rodzaj: Nannopterum Sharpe, 1899 (n.) S
- Nannopterum harrisi (Rothschild, 1898) - kormoran nielotny - Flightless Cormorant/Galapagos Cormorant VU
- Nannopterum auritum (Lesson, 1831) - kormoran rogaty - Double-crested Cormorant
- Nannopterum brasilianum (Gmelin,JF, 1789) - kormoran oliwkowy - Neotropic Cormorant S
Rodzaj: Leucocarbo Bonaparte, 1856 (m.) S
- Leucocarbo magellanicus (Gmelin,JF, 1789) - kormoran skalny - Magellanic Cormorant/Rock Shag/Magellan Cormorant
- Leucocarbo bougainvilliorum (Lesson, 1837) - kormoran peruwiański - Guanay Cormorant/Guanay Shag NT
- Leucocarbo ranfurlyi (Ogilvie-Grant, 1901) - kormoran wyspowy - Bounty Shag VU S
- Leucocarbo carunculatus (Gmelin,JF, 1789) - kormoran szorstkodzioby - Rough-faced Shag/New Zealand King Shag/King Shag VU S
- Leucocarbo onslowi (Forbes,HO, 1893) - kormoran plamisty - Chatham Shag CR S
- Leucocarbo chalconotus (Gray,GR, 1845) - kormoran nowozelandzki - Bronze Shag/Stewart Shag/Otago Shag VU S
- Leucocarbo stewarti (Ogilvie-Grant, 1898) - kormoran zmienny - Foveaux Shag S
- Leucocarbo campbelli (Filhol, 1878) - kormoran czarnoszyi - Campbell Shag VU S
- Leucocarbo colensoi (Buller, 1888) - kormoran łuskowany - Auckland Shag VU S
- Leucocarbo atriceps (King,PP, 1828) - kormoran niebieskooki - Imperial Cormorant/Imperial Shag
- L. (a.) atriceps (King,PP, 1828) - kormoran niebieskooki - Imperial Cormorant/Imperial Shag
- L. (a.) bransfieldensis (Murphy, 1936) - kormoran antarktyczny - Antarctic Cormorant/Antarctic Shag
- L. (a.) albiventer (Lesson, 1831) - kormoran królewski - King Cormorant/King Shag
- L. (a.) georgianus (Lönnberg, 1906) - kormoran południowy - South Georgia Cormorant/South Georgia Shag
- L. (a.) melanogenis (Blyth, 1860) - kormoran żałobny - Crozet Cormorant/Crozet Shag
- L. (a.) nivalis (Falla, 1937) - kormoran białoskrzydły - Heard Cormorant/Heard Shag
- L. (a.) purpurascens (von Brandt, 1837) - kormoran wspaniały - Macquarie Island Cormorant/Macquarie Cormorant/Macquarie Shag
- Leucocarbo verrucosus (Cabanis, 1875) - kormoran kergueleński - Kerguelen Shag
Rodzina: ANHINGIDAE Reichenbach, 1849 - WĘŻÓWKI - DARTERS
Wersja: 2019-10-10
Peters I (1979): 179-181 (p. Phalacrocoracidae: sF) Wolters I: 41 (F) S&M: 298-299 (F) HBW I: 354-361 (F) H&M4 I: 198 (F) HBW IC I: 416-417 (F)
1 rodzaj, 4 gatunki
Systematyka: Monotypowa rodzina blisko spokrewniona z kormoranami (Phalacrocoracidae) (zob. m.in. Ericson et al., 2006a, Hackett et al., 2008). Przyjęty porządek systematyczny w obrębie rodzaju Anhinga za Schodde et al. (2012) i Kennedy et al. (2019a).
Rodzaj: Anhinga Brisson, 1760 (f.)
- Anhinga anhinga (Linnaeus, 1766) - wężówka amerykańska - Anhinga
- Anhinga novaehollandiae (Gould, 1847) - wężówka australijska - Australasian Darter/Australian Darter
- Anhinga rufa (Daudin, 1802) - wężówka afrykańska - African Darter
- Anhinga melanogaster Pennant, 1769 - wężówka indyjska - Oriental Darter/Darter(s.l.) NT
Rząd: PELECANIFORMES Sharpe, 1891 - PELIKANOWE
Wersja: 2022-05-24
5 rodzin, 34 rodzaje, 113 gatunków (w tym 6 wymarłych)
Systematyka: Rząd najbliżej spokrewniony z Suliformes (zob. m.in. Hackett et al., 2008, Jarvis et al., 2014, Prum et al., 2015, Claramunt & Cracraft, 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021); Sangster et al. (2022b) zaproponowali wspólną nazwę Pelecanes dla obu taksonów. Pelikanowe składają się z pięciu blisko spokrewnionych rodzin, przy czym pokrewieństwo pomiędzy nimi nie zostało ostatecznie ustalone (Cracraft et al., 2004, Ericson et al., 2006a, Hackett et al., 2008, Jarvis et al., 2014, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021). Czaplowate (Ardeidae) i ibisy (Threskiornithidae) są czasami wyodrębniane w osobną nadrodzinę (Ardeoidea) (np. Cracraft, 2013), lecz zob. Jarvis et al. (2014), Prum et al. (2015), Claramunt & Cracraft (2015) i Reddy et al. (2017). Ostatnie badania (Prum et al., 2015) sugerują następujące pokrewieństwo w pelikanowych: (Threskiornithidae (Ardeidae (Scopidae (Balaenicipitidae + Pelecanidae)))); zob. również Claramunt & Cracraft (2015) i Reddy et al. (2017). Badania Kuhl et al. (2021) potwierdziły powyższe pokrewieństwo za wyjątkiem (Balaenicipitidae + Pelecanidae). Wyróżniane podrzędy za NACC (Chesser et al., 2010b).
Podrząd: PELECANI Sharpe, 1891 - PELIKANOWCE
Rodzina: PELECANIDAE Rafinesque 1815 - PELIKANY - PELICANS
Wersja: 2021-01-16
Peters I (1979): 188-193 (F) Wolters I: 42 (F) S&M: 314-315 (F) HBW I: 290-311 (F) H&M4 I: 183-184 (F) HBW IC I: 408-409 (F)
1 rodzaj, 8 gatunków
Systematyka: Monotypowa rodzina najbliżej spokrewniona z warugami (Scopidae) i trzewikodziobami (Balaenicipitidae), przy czym wzajemne ich pokrewieństwo nie zostało ostatecznie ustalone (zob. Hackett et al., 2008, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021). Porządek systematyczny w obrębie rodzaju Pelecanus za Kennedy et al. (2013).
Rodzaj: Pelecanus Linnaeus, 1758 (m.)
- Pelecanus onocrotalus Linnaeus, 1758 - pelikan różowy - Great White Pelican/Eastern White Pelican/Eurasian Pelican/White Pelican Z
- Pelecanus conspicillatus Temminck, 1824 - pelikan australijski - Australian Pelican
- Pelecanus rufescens Gmelin,JF, 1789 - pelikan mały - Pink-backed Pelican
- Pelecanus philippensis Gmelin,JF, 1789 - pelikan indyjski - Spot-billed Pelican NT
- Pelecanus crispus Bruch, 1832 - pelikan kędzierzawy - Dalmatian Pelican NT z
- Pelecanus erythrorhynchos Gmelin,JF, 1789 - pelikan dzioborogi - American White Pelican
- Pelecanus occidentalis Linnaeus, 1766 - pelikan brunatny - Brown Pelican
- Pelecanus thagus Molina,GI, 1782 - pelikan chilijski - Peruvian Pelican NT
Rodzina: SCOPIDAE Bonaparte, 1849 - WARUGI - HAMERKOP
Wersja: 2021-01-16
Peters I (1979): 244-245 (F) Wolters II: 93 (F) S&M: 310 (F) HBW I: 430-435 (F) H&M4 I: 184 (F) HBW IC I: 408-409 (F)
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka: Monotypowa rodzina najbliżej spokrewniona z pelikanami (Pelecanidae) i trzewikodziobami (Balaenicipitidae), przy czym wzajemne ich pokrewieństwo nie zostało ostatecznie ustalone (zob. Hackett et al., 2008, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021).
Rodzaj: Scopus Brisson, 1760 (m.)
- Scopus umbretta Gmelin,JF, 1789 - waruga - Hamerkop
Rodzina: BALAENICIPITIDAE Bonaparte, 1853 - TRZEWIKODZIOBY - SHOEBILL
Wersja: 2021-01-16
Peters I (1979): 252-253 (F) Wolters II: 90 (F) S&M: 314 (p. Pelecanidae: sF) HBW I: 466-471 (F) H&M4 I: 184 (F) HBW IC I: 408-409 (F)
1 rodzaj, 1 gatunek
Systematyka: Monotypowa rodzina najbliżej spokrewniona z pelikanami (Pelecanidae) i warugami (Scopidae), przy czym wzajemne ich pokrewieństwo nie zostało ostatecznie ustalone (zob. Hackett et al., 2008, Prum et al., 2015, Reddy et al., 2017, Kuhl et al., 2021).
Rodzaj: Balaeniceps Gould, 1850 (m.)
- Balaeniceps rex Gould, 1850 - trzewikodziób - Shoebill VU
Podrząd: ARDEAE - CZAPLOWCE
Rodzina: ARDEIDAE Leach, 1820 - CZAPLOWATE - HERONS
Wersja: 2023-09-28
Peters I (1979): 193-244 (F) Wolters II: 90-93 (F) S&M: 302-310 (F) HBW I: 376-429 i VII: 19-20 (F) H&M4 I: 184-191 (F) HBW IC I: 398-407, 768-769 i 773 (F)
5 podrodzin, 18 rodzajów, 67 gatunków (w tym 5 wymarłych)
Systematyka: Porządek systematyczny w obrębie rodziny (podrodziny, rodzaje) za Hruska et al. (2023); zob. również wcześniejsze badania Sheldon et al. (1996), McCracken & Sheldon (1998), Sheldon et al. (2000), Chang et al. (2003) i Zhou et al. (2014). Porządek systematyczny w obrębie rodzajów Tigrisoma i Ixobrychus za Hruska et al. (2023).
Podrodzina: TIGRIORNITHINAE Bock, 1956 - TYGRYSKI
Rodzaj: Tigriornis Sharpe, 1895 (m.)
- Tigriornis leucolopha (Jardine, 1846) - tygryska białoczuba - White-crested Tiger Heron/White-crested Bittern
Rodzaj: Tigrisoma Swainson, 1827 (n.)
- Tigrisoma lineatum (Boddaert, 1783) - tygryska rdzawoszyja - Rufescent Tiger Heron
- T. (l.) lineatum (Boddaert, 1783) - tygryska rdzawoszyja - Lineated Tiger Heron
- T. (l.) marmoratum (Vieillot, 1817) - tygryska marmurkowa - Banded Tiger Heron
- Tigrisoma mexicanum Swainson, 1834 - tygryska nagobroda - Bare-throated Tiger Heron
- Tigrisoma fasciatum (Such, 1825) - tygryska ciemna - Fasciated Tiger Heron
- T. (f.) salmoni Sclater,PL & Salvin, 1875 - tygryska andyjska - Salmon's Tiger Heron
- T. (f.) fasciatum (Such, 1825) - tygryska ciemna - Fasciated Tiger Heron
Podrodzina: COCHLEARIINAE Olphe‐Galliard, 1857 - RAKOJADY
Rodzaj: Cochlearius Brisson, 1760 (m.)
- Cochlearius cochlearius (Linnaeus, 1766) - rakojad - Boat-billed Heron
- C. (c.) zeledoni (Ridgway, 1885) - rakojad północny - Northern Boat-billed Heron
- C. (c.) cochlearius (Linnaeus, 1766) - rakojad południowy - Southern Boat-billed Heron
Podrodzina: AGAMIINAE Sangster, Kushlan, Gregory & Dickinson, 2023 - AGAMIE
Rodzaj: Agamia Reichenbach, 1853 (f.)
- Agamia agami (Gmelin,JF, 1789) - agamia - Agami Heron NT
Podrodzina: BOTAURINAE Reichenbach, 1850 - BĄKI
Rodzaj: Zebrilus Bonaparte, 1855 (m.)
- Zebrilus undulatus (Gmelin,JF, 1789) - bącznik - Zigzag Heron
Rodzaj: Botaurus Stephens, 1819 (m.)
- Botaurus involucris (Vieillot, 1823) - bąk smugowany - Stripe-backed Bittern/Streaked Bittern S
- Botaurus exilis (Gmelin,JF, 1789) - bąk mały - Least Bittern S
- B. (e.) exilis (Gmelin,JF, 1789) - bąk mały - Least Bittern
- B. (e.) erythromelas (Vieillot, 1817) - bąk barwny - Azara's Bittern S
- Botaurus stellaris (Linnaeus, 1758) - bąk (zwyczajny) - Eurasian Bittern/Great Bittern L
- B. (s.) stellaris (Linnaeus, 1758) - bąk (zwyczajny) - Eurasian Bittern
- B. (s.) capensis (Schlegel, 1863) - bąk przylądkowy - African Bittern
- Botaurus poiciloptilus (Wagler, 1827) - bąk australijski - Australasian Bittern VU
- Botaurus lentiginosus (Rackett, 1813) - bąk amerykański - American Bittern/North American Bittern
- Botaurus pinnatus (Wagler, 1829) - bąk pstry - Pinnated Bittern/South American Bittern
Rodzaj: Ixobrychus Billberg, 1828 (m.)
- Ixobrychus sturmii (Wagler, 1827) - bączek ciemny - Dwarf Bittern
- Ixobrychus minutus (Linnaeus, 1766) - bączek (zwyczajny) - Little Bittern L
- I. (m.) minutus (Linnaeus, 1766) - bączek (zwyczajny) - Common Little Bittern
- I. (m.) payesii (Hartlaub, 1858) - bączek afrykański - African Little Bittern
- I. (m.) podiceps (Bonaparte, 1855) - bączek madagaskarski - Madagascar Little Bittern
- I. (m.) dubius Mathews, 1912 - bączek czarnogrzbiety - Australian Little Bittern/Black-backed Bittern
- Ixobrychus novaezelandiae (Purdie, 1871) - bączek nowozelandzki - New Zealand Bittern/New Zealand Little Bittern EX
- Ixobrychus sinensis (Gmelin,JF, 1789) - bączek żółtawy - Yellow Bittern
- Ixobrychus flavicollis (Latham, 1790) - bączek czarny - Black Bittern
- I. (f.) flavicollis (Latham, 1790) - bączek czarny
- I. (f.) woodfordi (Ogilvie-Grant, 1888) - bączek brodaty
- Ixobrychus eurhythmus (Swinhoe, 1873) - bączek amurski - Schrenck's Bittern
- Ixobrychus cinnamomeus (Gmelin,JF, 1789) - bączek cynamonowy - Cinnamon Bittern
Podrodzina: ARDEINAE Leach, 1820 - CZAPLE
Rodzaj: Gorsachius Bonaparte, 1855 (m.)
- Gorsachius goisagi (Temminck, 1836) - bąkowron japoński - Japanese Night Heron VU
- Gorsachius melanolophus (Raffles, 1822) - bąkowron orientalny - Malaysian Night Heron/Malay Night Heron/Malayan Night Heron
Rodzaj: Calherodius Bonaparte, 1855 (m.) S
- Calherodius magnificus (Ogilvie-Grant, 1899) - czaplowron wspaniały - White-eared Night Heron EN
- Calherodius leuconotus (Wagler, 1827) - czaplowron białogrzbiety - White-backed Night Heron
Rodzaj: Pilherodius Reichenbach, 1853 (m.)
- Pilherodius pileatus (Boddaert, 1783) - czapla modrolica - Capped Heron
Rodzaj: Syrigma Ridgway, 1878 (f.)
- Syrigma sibilatrix (Temminck, 1824) - czapla gwiżdżąca - Whistling Heron
Rodzaj: Egretta Forster,T, 1817 (f.)
- Egretta picata (Gould, 1845) - czapla srokata - Pied Heron
- Egretta novaehollandiae (Latham, 1790) - czapla białolica - White-faced Heron
- Egretta rufescens (Gmelin,JF, 1789) - czapla rdzawoszyja - Reddish Egret NT
- Egretta ardesiaca (Wagler, 1827) - czapla czarna - Black Heron
- Egretta vinaceigula (Sharpe, 1895) - czapla łupkowata - Slaty Heron VU
- Egretta tricolor (Statius Muller, 1776) - czapla trójbarwna - Tricolored Heron
- Egretta caerulea (Linnaeus, 1758) - czapla śniada - Little Blue Heron
- Egretta thula (Molina,GI, 1782) - czapla śnieżna - Snowy Egret
- Egretta garzetta (Linnaeus, 1766) - czapla nadobna - Little Egret l P
- E. (g.) garzetta (Linnaeus, 1766) - czapla nadobna - Little Egret
- E. (g.) dimorpha Hartert,E, 1914 - czapla zmienna - Dimorphic Egret
- E. (g.) nigripes (Temminck, 1840) - czapla wyspowa - Black-footed Egret
- Egretta gularis (Bosc, 1792) - czapla rafowa - Western Reef Egret/Western Reef Heron
- E. (g.) gularis (Bosc, 1792) - czapla rafowa - West African Reef Egret
- E. (g.) schistacea (Hemprich & Ehrenberg, 1828) - czapla arabska - Arabian Reef Heron
- Egretta sacra (Gmelin,JF, 1789) - czapla czczona - Pacific Reef Egret/Pacific Reef Heron/Eastern Reef Egret/Eastern Reef Heron
- Egretta eulophotes (Swinhoe, 1860) - czapla żółtodzioba - Chinese Egret/Swinhoe's Egret VU
Rodzaj: Nyctanassa Stejneger, 1887 (f.)
- Nyctanassa violacea (Linnaeus, 1758) - ślepowron żółtoczelny - Yellow-crowned Night Heron
- Nyctanassa carcinocatactes Olson & Wingate, 2006 - ślepowron wielkodzioby - Bermuda Night Heron EX
Rodzaj: Nycticorax Forster,T, 1817 (m.)
- Nycticorax duboisi (Rothschild, 1907) - ślepowron duży - Reunion Night Heron EX
- Nycticorax mauritianus (Newton,E & Gadow, 1893) - ślepowron maurytyjski - Mauritius Night Heron EX
- Nycticorax megacephalus (Milne-Edwards,A, 1873) - ślepowron wielkogłowy - Rodrigues Night Heron EX
- Nycticorax nycticorax (Linnaeus, 1758) - ślepowron (zwyczajny) - Black-crowned Night Heron l
- Nycticorax caledonicus (Gmelin,JF, 1789) - ślepowron rdzawy - Rufous Night Heron/Nankeen Night Heron
Rodzaj: Butorides Blyth, 1852 (f.)
- Butorides virescens (Linnaeus, 1758) - czapla zielona - Green Heron
- Butorides striata (Linnaeus, 1758) - czapla zielonawa - Striated Heron/Green-backed Heron(s.l.)
- B. (s.) striata (Linnaeus, 1758) - czapla zielonawa - Striated Heron
- B. (s.) sundevalli (Reichenow, 1877) - czapla galapagoska - Lava Heron
Rodzaj: Zonerodius Salvadori, 1882 (m.)
- Zonerodius heliosylus (Lesson & Garnot, 1828) - czapla papuaska - Forest Bittern/New Guinea Tiger Heron NT
Rodzaj: Ardeola Boie, 1822 (f.)
- Ardeola ralloides (Scopoli, 1769) - czapla modronosa - Squacco Heron Z
- Ardeola grayii (Sykes, 1832) - czapla siodłata - Indian Pond Heron
- Ardeola bacchus (Bonaparte, 1855) - czapla białoskrzydła - Chinese Pond Heron
- Ardeola speciosa (Horsfield, 1821) - czapla okazała - Javan Pond Heron
- Ardeola idae (Hartlaub, 1860) - czapla malgaska - Madagascar Pond Heron/Malagasy Pond Heron EN
- Ardeola rufiventris (Sundevall, 1850) - czapla rudobrzucha - Rufous-bellied Heron
Rodzaj: Ardea Linnaeus, 1758 (f.)
- Ardea ibis Linnaeus, 1758 - czapla złotawa - Cattle Egret Z S
- A. (i.) ibis (Linnaeus, 1758) - czapla złotawa - Western Cattle Egret
- A. (i.) coromanda (Boddaert, 1783) - czapla złotoszyja - Eastern Cattle Egret
- Ardea cinerea Linnaeus, 1758 - czapla siwa - Grey Heron L
- A. (c.) cinerea Linnaeus, 1758 - czapla siwa - Grey Heron
- A. (c.) monicae Jouanin & Roux,F, 1963 - czapla blada - Mauritanian Heron
- Ardea herodias Linnaeus, 1758 - czapla modra - Great Blue Heron
- A. (h.) herodias Linnaeus, 1758 - czapla modra - Great Blue Heron
- A. (h.) occidentalis Audubon, 1835 - czapla karaibska - Great White Heron EN
- Ardea cocoi Linnaeus, 1766 - czapla czarnobrzucha - Cocoi Heron
- Ardea pacifica Latham 1801 - czapla białoszyja - White-necked Heron/Pacific Heron
- Ardea melanocephala Children & Vigors, 1826 - czapla czarnogłowa - Black-headed Heron
- Ardea humbloti Milne-Edwards,A & Grandidier,A, 1885 - czapla maskowa - Madagascar Heron/Humblot's Heron/Malagasy Heron EN
- Ardea insignis Hume, 1878 - czapla białobrzucha - White-bellied Heron CR
- Ardea sumatrana Raffles, 1822 - czapla szarobrzucha - Great-billed Heron/Sumatran Heron
- Ardea goliath Cretzschmar, 1829 - czapla olbrzymia - Goliath Heron
- Ardea purpurea Linnaeus, 1766 - czapla purpurowa - Purple Heron l P
- Ardea alba Linnaeus, 1758 - czapla biała - Great Egret/Great White Egret L
- A. (a.) alba Linnaeus, 1758 - czapla biała - Western Great Egret
- A. (a.) modesta Gray,JE, 1831 - czapla wschodnia - Eastern Great Egret
- A. (a.) melanorhynchos Wagler, 1827 - czapla afrykańska - African Great Egret
- A. (a.) egretta Gmelin,JF, 1789 - czapla amerykańska - American Great Egret
- Ardea intermedia Wagler, 1829 - czapla czarnonoga - Intermediate Egret
- A. (i.) brachyrhyncha (Brehm,AE, 1854) - czapla żółtogoleniowa - Yellow-billed Egret
- A. (i.) intermedia Wagler, 1829 - czapla czarnonoga - Intermediate Egret
- A. (i.) plumifera (Gould, 1848) - czapla strojna - Plumed Egret
Podrząd: THRESKIORNITHES - IBISOWCE
Rodzina: THRESKIORNITHIDAE Poche, 1904 - IBISY - IBISES
Wersja: 2019-10-12
Peters I (1979): 253-268 (F) Wolters II: 88-89 (F) S&M: 311-314 (F) HBW I: 472-506 (F) H&M4 I: 191-193 (F) HBW IC I: 394-399 i 773 (F)
13 rodzajów, 36 gatunków (w tym 1 wymarły)
Systematyka: Rodzina często dzielona na dwie podrodziny - ibisy (Threskiornithinae) i warzęchy (Plataleinae Bonaparte, 1838) (np. Matheu & del Hoyo, 1992, Dickinson, 2003), lecz zob. Chesser et al. (2010a) i Ramirez et al. (2013); potrzeba dalszych bardziej kompletnych badań filogenetycznych. Badania Mourer-Chauviré et al. (1995) i Mourer-Chauviré et al. (2006) wykazały, iż "dront" reunioński (Raphus solitarius (Selys-Longchamps, 1848)) nie jest gołębiem, lecz ibisem z rodzaju Threskiornis.
Rodzaj: Threskiornis Gray,GR, 1842 (m.)
- Threskiornis solitarius (Sélys-Longschamps, 1848) - ibis reunioński - Reunion Ibis/Reunion Solitaire EX
- Threskiornis aethiopicus (Latham, 1790) - ibis czczony - African Sacred Ibis/Sacred Ibis
- Threskiornis bernieri (Bonaparte, 1855) - ibis białooki - Madagascar Sacred Ibis/Malagasy Sacred Ibis EN
- Threskiornis melanocephalus (Latham, 1790) - ibis siwopióry - Black-headed Ibis/Oriental White Ibis NT
- Threskiornis molucca (Cuvier, 1829) - ibis czarnopióry - Australian Ibis/Australian White Ibis/Australian Sacred Ibis N
- T. (m.) molucca (Cuvier, 1829) - ibis czarnopióry
- T. (m.) pygmaeus Mayr, 1931 - ibis melanezyjski
- Threskiornis spinicollis (Jameson, 1835) - ibis żółtoszyi - Straw-necked Ibis
Rodzaj: Platalea Linnaeus, 1758 (f.)
- Platalea flavipes Gould, 1838 - warzęcha żółtodzioba - Yellow-billed Spoonbill
- Platalea ajaja Linnaeus, 1758 - warzęcha różowa - Roseate Spoonbill
- Platalea alba Scopoli, 1786 - warzęcha czerwonolica - African Spoonbill
- Platalea leucorodia Linnaeus, 1758 - warzęcha (zwyczajna) - Eurasian Spoonbill Z
- Platalea minor Temminck & Schlegel, 1849 - warzęcha mała - Black-faced Spoonbill EN
- Platalea regia Gould, 1838 - warzęcha królewska - Royal Spoonbill
Rodzaj: Pseudibis Hodgson, 1844 (f.)
- Pseudibis papillosa (Temminck, 1824) - ibis czarny - Indian Black Ibis/Red-naped Ibis/Black Ibis
- Pseudibis davisoni (Hume, 1875) - ibis szarogłowy - White-shouldered Ibis CR
- Pseudibis gigantea (Oustalet, 1877) - ibis olbrzymi - Giant Ibis CR
Rodzaj: Geronticus Wagler, 1832 (m.)
- Geronticus eremita (Linnaeus, 1758) - ibis grzywiasty - Northern Bald Ibis/Waldrapp/Waldrapp Ibis EN
- Geronticus calvus (Boddaert, 1783) - ibis łysy - Southern Bald Ibis/Bald Ibis VU
Rodzaj: Nipponia Reichenbach, 1853 (f.)
- Nipponia nippon (Temminck, 1835) - ibis czubaty - Imperial Crested Ibis/Asian Crested Ibis/Japanese Crested Ibis/Oriental Crested Ibis/Crested Ibis EN
Rodzaj: Bostrychia Gray,GR, 1847 (f.)
- Bostrychia olivacea (Du Bus, 1838) - ibis oliwkowy - Olive Ibis/African Olive Ibis
- B. (o.) olivacea (Du Bus, 1838) - ibis oliwkowy - Olive Ibis
- B. (o.) rothschildi (Bannerman, 1919) - ibis reliktowy - Principe Ibis
- Bostrychia bocagei (Chapin, 1923) - ibis brązowawy - Sao Tome Ibis/Dwarf Ibis/Dwarf Olive Ibis CR
- Bostrychia rara (Rothschild, Hartert,E & Kleinschmidt,O, 1897) - ibis plamisty - Spot-breasted Ibis
- Bostrychia hagedash (Latham, 1790) - ibis białowąsy - Hadada Ibis/Hadada/Hadeda Ibis
- Bostrychia carunculata (Rüppell, 1837) - ibis koralikowy - Wattled Ibis
Rodzaj: Theristicus Wagler, 1832 (m.)
- Theristicus caerulescens (Vieillot, 1817) - ibis ołowiany - Plumbeous Ibis N
- Theristicus caudatus (Boddaert, 1783) - ibis płowy - Buff-necked Ibis
- Theristicus branickii von Berlepsch & Stolzmann, 1894 - ibis Branickiego - Andean Ibis NT S
- Theristicus melanopis (Gmelin,JF, 1789) - ibis maskowy - Black-faced Ibis
Rodzaj: Cercibis Wagler, 1832 (f.)
- Cercibis oxycerca (von Spix, 1825) - ibis ostrosterny - Sharp-tailed Ibis
Rodzaj: Mesembrinibis Peters,JL, 1930 (f.)
- Mesembrinibis cayennensis (Gmelin,JF, 1789) - ibis zielony - Green Ibis
Rodzaj: Phimosus Wagler, 1832 (m.)
- Phimosus infuscatus (Lichtenstein,MHC, 1823) - ibis żałobny - Bare-faced Ibis/Whispering Ibis
Rodzaj: Eudocimus Wagler, 1832 (m.)
- Eudocimus albus (Linnaeus, 1758) - ibis biały - White Ibis/American White Ibis
- Eudocimus ruber (Linnaeus, 1758) - ibis szkarłatny - Scarlet Ibis
Rodzaj: Plegadis Kaup, 1829 (m.)
- Plegadis falcinellus (Linnaeus, 1766) - ibis kasztanowaty - Glossy Ibis Z
- Plegadis chihi (Vieillot, 1817) - ibis amerykański - White-faced Ibis
- Plegadis ridgwayi (Allen,JA, 1876) - ibis andyjski - Puna Ibis
Rodzaj: Lophotibis Reichenbach, 1853 (f.)
- Lophotibis cristata (Boddaert, 1783) - ibis białoskrzydły - Madagascar Crested Ibis/Madagascar Ibis NT
Anurolimnas: rodzaj wyodrębniony z Rufirallus na podstawie badań Kirchman et al. (2021) i Depino et al. (2023).
Aramides albiventris: gatunek ostatnio wyodrębniony z A. cajaneus (Marcondes & Silveira, 2015); zmiana zaakceptowana przez NACC (Chesser et al., 2016) i SACC (Remsen et al., 2019).
Aramides cajaneus: Marcondes & Silveira (2015) sugerują, iż podgatunek avicenniae powinien zostać podniesiony do rangi gatunku; potrzeba zajęcia stanowiska przez SACC.
Mustelirallus: nowo zdefiniowany rodzaj na podstawie badań García-R et al. (2014), Kirchman et al. (2021) i Brown,AF et al. (2022) (pozycja rodzaju Cyanolimnas); zmiany zaakceptowane przez SACC (Remsen et al.) i NACC (Chesser et al., 2023); M. colombianus i M. erythrops tradycyjnie umieszczane były w osobnym rodzaju - Neocrex Sclater,PL & Salvin, 1869 (f.), M. albicollis w rodzaju Porzana, a M. cerverai w monotypowym rodzaju Cyanolimnas Barbour & Peters,JL, 1927 (m.).
Rallus obsoletus, R. crepitans: gatunki ostatnio wyodrębnione z R. longirostris (Maley & Brumfield, 2013); zmiany zaakceptowane przez NACC (Chesser et al., 2014).
Rallus tenuirostris: gatunek ostatnio wyodrębniony z R. elegans (Maley & Brumfield, 2013); zmiana zaakceptowana przez NACC (Chesser et al., 2014).
Crecopsis: rodzaj często włączany do Crex (np. w Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. García-R et al. (2020).
Aphanapteryx leguati: Hume (2019) sugeruje, iż gatunek ten powinien zostać umieszczony w osobnym monotypowym rodzaju - Erythromachus Milne-Edwards,A, 1874; zob. również García-R & Matzke (2021)).
Lewinia (pectoralis) exsul: Eaton et al. (2016) sugerują status gatunku dla tego izolowanego podgatunku.
Aptenorallus: rodzaj ostatnio wyodrębniony z Gallirallus; zob. Kirchman (2012), García-R et al. (2014, 2020), García-R & Matzke (2021) i Kirchman et al. (2021). Nazwa rodzajowa prawidłowo wprowadzona w Kirchman et al. (2022).
Porphyriops: rodzaj wyodrębniony z Gallinula na podstawie badań García-R et al. (2014) i Kirchman et al. (2021); zmiana zaakceptowana przez SACC (Remsen et al.).
Paragallinula: rodzaj ostatnio wyodrębniony z Gallinula na podstawie badań García-R et al. (2014, 2020) i Sangster et al. (2015b).
Gallinula comeri: takson często włączany do G. nesiotis (np. w Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Groenenberg et al. (2008).
Fulica caribaea Ridgway, 1884: takson zwykle uważany za osobny gatunek - łyska karaibska - Caribbean Coot (np. w Sibley & Monroe, 1990, Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. del Hoyo & Collar (2014) i McNair & Cramer-Burke (2016); zmiana zaakceptowana przez NACC (Chesser et al., 2016) i SACC (Remsen et al.).
Porphyrio martinica: często używana jest nazwa martinicus (np. przez Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Schodde & Bock (2016); zmiana przyjęta przez SACC (Remsen et al., 2016). Zob. również Elliott (2020).
Porphyrio porphyrio: badania García-R & Trewick (2015) (zob. również Sangster, 1998) sugerują potrzebę podziału na kilka (do 6) mniejszych gatunków. Splity zaakceptowane przez BOU (Sangster et al., 2016b), lecz zob. NACC (Chesser et al., 2016) i Eaton et al. (2016).
Rufirallus: rodzaj zdefiniowany na podstawie badań Kirchman et al. (2021) i Depino et al. (2023); R. xenopterus i R. leucopyrrhus zwykle umieszczane w rodzaju Laterallus, R. fasciatus w Anurolimnas, Porzana (Dickinson & Remsen, 2013) lub Laterallus, a R. schomburgkii w monotypowym rodzaju Micropygia Bonaparte, 1856 (f.). Depino et al. (2023) rekomendują podział obecnie zdefiniowanego rodzaju na 3 mniejsze rodzaje (potrzeba 2 nowych nazw rodzajowych - jednej dla R. fasciatus i drugiej dla R. leucopyrrhus i R. xenopterus). Potrzeba zajęcia stanowiska przez SACC. Ostatnio NACC (Chesser et al., 2023) zaakceptowało umieszczenie rodzaju Micropygia w Rufirallus.
Laterallus : Depino et al. (2023) rekomendują wyodrębnienie z obecnie zdefiniowanego rodzaju kilku mniejszych rodzajów - Hapalocrex (L. flaviventer), Laterallus s.s. (L. exilis, L. albigularis, L. ruber, L. levraudi, L. melanophaius), Creciscus Cabanis, 1857 (L. podarces, L. rogersi, L. spiloptera, L. jamaicensis, L. spilonota) oraz umieszczenie L. notatus w nowym rodzaju.
Laterallus flaviventer: gatunek często umieszczany w odrębnym monotypowym rodzaju Hapalocrex Ridgway, 1920 (f.) (Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Kirchman et al. (2021) i Depino et al. (2023).
Laterallus notatus: gatunek zwykle umieszczany w rodzaju Coturnicops (Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Depino et al. (2023).
Laterallus podarces, L. rogersi: gatunki zwykle umieszczane w osobnym rodzaju Atlantisia Lowe,PR, 1923 (f.) (Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Stervander et al. (2019), García-R et al. (2020) i Depino et al. (2023).
Laterallus spiloptera: gatunek często umieszczany w rodzaju Porzana (Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. García-R et al. (2014), Stervander et al. (2019) i Depino et al. (2023).
Laterallus jamaicensis: gatunek wymagający rewizji taksonomicznej (Depino et al., 2023).
Poliolimnas: rodzaj często włączany do Amaurornis (np. w Dickinson & Remsen, 2013) lub Porzana, lecz zob. García-R et al. (2020) i Kirchman et al. (2021).
Aenigmatolimnas: rodzaj często włączany do Amaurornis (np. w Dickinson & Remsen, 2013) lub Porzana, lecz zob. García-R et al. (2020) i Kirchman et al. (2021).
Zapornia akool: badania Boast et al. (2019) sugerują umieszczenie gatunku w rodzaju Amaurornis, lecz zob. García-R et al. (2014) i Sangster et al. (2024).
Pygoscelis papua: Tyler et al. (2020) sugerują podział taksonu na 4 gatunki: P. papua, P. taeniatus (Peale, 1848), P. poncetii Tyler et al., 2020 i P. ellswothi Murphy, 1947; potrzeba dalszych badań.
Fregetta lineata: gatunek ostatnio wyodrębniony z F. tropica; zob. Bretagnolle et al. (2022).
Thalassarche carteri: gatunek ostatnio wyodrębniony z T. chlororhynchos (Brooke, 2004, del Hoyo & Collar, 2014, Abeyrama et al., 2021).
Thalassarche eremita, T. salvini: gatunki ostatnio wyodrębnione z T. cauta (Robertson & Nunn, 1998, Abbott & Double, 2003, Brooke, 2004); zmiany zaakceptowane przez Gill et al. (2010), SACC (Remsen et al.), NACC (Chesser et al., 2014) i BOU (Sangster et al., 2015a).
Hydrobates jabejabe: gatunek ostatnio wyodrębniony z H. castro na podstawie badań Bolton et al. (2007, 2008), Friesen et al. (2007), Smith,AL et al. (2007), Silva,MF et al. (2016), Wallace et al. (2017) i Taylor et al. (2019); split zaakceptowany przez NACC (Chesser et al., 2021).
Hydrobates cheimomnestes, H. socorroensis: gatunki ostatnio wyodrębnione z H. leucorhous (Ainley, 1980, Howell, 2012; zob. również Wallace et al., 2017, Taylor et al., 2018); zmiany zaakceptowane przez NACC (Chesser et al., 2016).
Pelecanoides (georgicus) whenuahouensis: takson oryginalnie opisany jako odrębny gatunek głównie na podstawie subtelnych różnic morfologicznych; zob. również ostatnie badania filogenetyczne Grosser et al. (2021).
Pachyptila macgillivrayi: gatunek ostatnio wyodrębniony z P. salvini (Masello et al., 2022).
Daption (capense) australe: Eaton et al. (2016) sugerują status gatunku dla tego taksonu.
Fulmarus (glacialis) rodgersii: badania Kerr & Dove (2013) sugerują status gatunku dla tego taksonu; split nie zaakceptowany przez NACC (Chesser et al., 2019).
Pterodroma heraldica: gatunek ostatnio wyodrębniony z P. arminjoniana (Brooke & Rowe, 1996, Brooke et al., 2000, Brown et al., 2011); split zaakceptowany przez Brooke (2004), Rasmussen & Anderton (2005), Onley & Scofield (2007), Christidis & Boles (2008), Beehler & Pratt (2016), SACC (Remsen et al.) i NACC (Chesser et al., 2015); lecz zob. Dickinson & Remsen (2013).
Pterodroma gouldi: gatunek ostatnio wyodrębniony z P. macroptera (Onley & Scofield, 2007, del Hoyo & Collar, 2014, Wood et al., 2017); split zaakceptowany przez NACC (Chesser et al., 2019), SACC (Remsen et al., 2022).
Calonectris borealis: status gatunku czasami kontrowersyjny (zob. Genovart et al., 2013), lecz zob. Zidat et al. (2017).
Puffinus bannermani: gatunek często włączany do P. lherminieri lub P. bailloni (Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. del Hoyo & Collar (2014) i Kawakami et al. (2018).
Puffinus newelli, P. myrtae: gatunki ostatnio wyodrębnione z P. auricularis (Chesser et al., 2015); zob. również Austin et al. (2004), Onley & Scofield (2007) i Martínez-Gómez et al. (2015), Shirihai et al. (2017) i Kawakami et al. (2018).
Puffinus (bailloni) bailloni: syn. Puffinus atrodorsalis Shirihai, Sinclair & Colston, 1995 (zob. Pyle et al., 2011, Kawakami et al., 2018).
Puffinus baroli: gatunek ostatnio wyodrębniony z P. lherminieri (Onley & Scofield, 2007, Olson, 2010; zob. także Austin et al., 2004, Pyle et al., 2011, Kawakami et al., 2018); split zaakceptowany przez BOU (Sangster et al., 2005), AERC TAC (Crochet et al., 2010) i NACC (Chesser et al., 2013).
Botaurus involucris, B. exilis: gatunki zwykle umieszczane w rodzaju Ixobrychus, lecz zob. Hruska et al. (2023) i Päckert et al. (2014); ewentualnie gatunki te mogą być umieszczone w dwóch odrębnych monotypowych rodzajach.
Botaurus (exilis) erythromelas: Pearman & Areta (2021) sugerują status odrębnego gatunku dla tego taksonu.
Calherodius: rodzaj ostatnio wyodrębniony z Gorsachius (zob. Zhou et al., 2016, Kim et al., 2019, Hruska et al., 2023).
Ardea ibis: gatunek zwykle umieszczany w odrębnym monotypowym rodzaju Bubulcus Bonaparte, 1855 (m.), lecz zob. Kim et al. (2019) i Hruska et al. (2023).
Threskiornis molucca: często używana jest nazwa moluccus (np. przez Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Schodde & Bock (2016); zmiana zaakceptowana przez Beehler & Pratt (2016). Zob. również Elliott (2020).
Theristicus caerulescens: David & Dickinson (2016) sugerują, iż poprawna nazwa naukowa dla tego gatunku to T. coerulescens; zmiana nie została przyjęta przez SACC (Remsen et al.).
Theristicus branickii: gatunek ostatnio wyodrębniony z T. melanopis (Sibley & Monroe, 1990, Collar & Bird, 2011); split zaakceptowany przez SACC (Remsen et al., 2019).
Fregata (ariel) trinitatis: Olson (2017) sugeruje status gatunku dla tego zagrożonego taksonu, lecz zob. SACC (Remsen et al. 2018).
Phalacrocorax pelagicus: syn. Stictocarbo kenyoni Siegel-Causey, 1991 (kormoran alaskański).
Phalacrocorax brasilianus: syn. P. olivaceus (von Humboldt, 1805).
Hesperoburhinus: rodzaj wyodrębniony z Burhinus na podstawie Černý & Natale (2022) i Černý et al. (2023); zmiana przyjęta przez SACC (Remsen et al., 2023).
Haematopus (ostralegus) meadewaldoi: takson zwykle traktowany jako osobny wymarły gatunek (np. w Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Senfeld et al. (2020); zob. również Collar et al. (2021).
Haematopus (ostralegus) osculans: badania Senfeld et al. (w druku) sugerują status gatunku dla tego taksonu.
Hoploxypterus: rodzaj ostatnio wyodrębniony z Vanellus (Černý & Natale, 2022).
Zonibyx: rodzaj ostatnio wyodrębniony z Charadrius (Barth et al., 2013, Černý & Natale, 2022).
Charadrius cucullatus: często używana jest nazwa Charadrius rubricollis (Gmelin,JF, 1789) (np. Dickinson, 2003), lecz zob. Olson (1998).
Charadrius cucullatus, C. novaeseelandiae: gatunki zwykle umieszczane w osobnym rodzaju - Thinornis Gray,GR, 1845 (m.) (np. w Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Barth et al. (2013), Dos Remedios et al. (2015), Päckert (2022) i Černý & Natale (2022).
Charadrius melanops: gatunek zwykle umieszczany w osobnym monotypowym rodzaju - Elseyornis Mathews, 1914 (m.) (np. w Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Barth et al. (2013), Päckert (2022) i Černý & Natale (2022).
Charadrius (dubius) curonicus: Bahr (2011) i Eaton et al. (2016) sugerują możliwość podniesienia tego monotypowego taksonu do rangi gatunku.
Anarhynchus atrifrons: gatunek ostatnio wyodrębniony z A. mongolus; zob. Wei et al. (2022a).
Anarhynchus: rodzaj zdefiniowany na podstawie badań Barth et al. (2013), Dos Remedios et al. (2015), Päckert (2022) i Černý & Natale, 2022); wszystkie gatunki poza A. frontalis, tradycyjnie umieszczane były w rodzaju Charadrius. Gatunki A. atrifrons do A. veredus czasami umieszczane są w odrębnym rodzaju Eupoda von Brandt, 1845 (f.).
Anarhynchus (pallidus) venustus: Dos Remedios et al. (2017) sugerują możliwość podniesienia tego taksonu do rangi gatunku.
Anarhynchus (alexandrinus) seebohmi: Niroshan et al. (2023) sugerują potrzebę podniesienia tego taksonu do rangi gatunku.
Numenius (phaeopus) hudsonicus: badania Tan et al. (2019, 2023) sugerują status gatunku dla tej grupy podgatunkowej.
Arenariinae: Dickinson & Remsen (2013) użyli nazwy Calidrinae, lecz zob. Banks (2012); zmiana zaakceptowana przez NACC (Chesser et al., 2016).
Prosobonia leucoptera: takson P. ellisi traktowany przez Dickinson & Remsen (2013) jako odrębny wymarły gatunek (brodźczyk białoskrzydły - Tahiti Sandpiper/White-winged Sandpiper), lecz zob. Jansen et al. (2021).
Gallinago magellanica: gatunek ostatnio wyodrębniony z G. paraguaiae (Miller et al., 2020); split przyjęty przez SACC (Remsen et al., 2020).
Tringa (semipalmata) inornata: Oswald et al. (2016) sugerują status gatunku dla tego taksonu; split nie zaakceptowany przez NACC (Chesser et al., 2017).
Glareola isabella: gatunek zwykle umieszczany w osobnym monotypowym rodzaju - Stiltia Gray,GR, 1855 (f.) (np. w Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Černý & Natale (2022) i niepublikowane badania Cohen (2011).
Gygis alba: badania Pratt (2020) sugerują, iż wyróżnione 3 grupy podgatunkowe powinny być traktowane jako osobne gatunki; potrzeba dalszych badań (zob. Chesser et al., 2023).
Anous ceruleus, A. albivitta: gatunki zwykle umieszczane w osobnym rodzaju - Procelsterna Lafresnaye, 1842 (f.) (np. w Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Cibois et al. (2016) i Černý & Natale (2022); zmiana przyjęta przez NACC (Chesser et al., 2017) i SACC (Remsen et al., 2018).
Larus (canus) camtschatchensis: często używana jest nazwa kamtschatschensis Bonaparte, 1857 (np. Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. Mlíkovský (2012a).
Larus brachyrhynchus: gatunek ostatnio wyodrębniony z L. canus (Adriaens & Gibbins, 2016); split zaakceptowany przez NACC (Chesser et al., 2021).
Larus (glaucoides) thayeri: takson ostatnio zwykle traktowany jako osobny gatunek (np. w Dickinson, 2003, Dickinson & Remsen, 2013), lecz zob. NACC (Chesser et al., 2017).
Thalasseus bengalensis: Mlíkovský (2011) sugeruje, iż prawidłowa nazwa dla tego gatunku to Thalasseus medius (Horsfield, 1821).
Thalasseus albididorsalis: gatunek ostatnio wyodrębniony z T. maximus (Collinson et al., 2017); split zaakceptowany przez NACC (Chesser et al., 2020b).
Afrocarbo: rodzaj ostatnio wyodrębniony z Microcarbo (Kennedy et al., 2023).
Poikilocarbo, Urile, Gulosus, Nannopterum, Leucocarbo: rodzaje ostatnio wyodrębnione z Phalacrocorax na podstawie badań Kennedy & Spencer (2014); zmiany zaakceptowany przez NACC (Chesser et al., 2021).
Leucocarbo ranfurlyi, L. colensoi: gatunki wyodrębnione z L. campbelli (Sibley & Monroe, 1990, Gill et al., 2010, Kennedy & Spencer, 2014, Rawlence et al., 2022).
Leucocarbo onslowi, L. chalconotus, L. stewarti: gatunki wyodrębnione z L. carunculatus (Sibley & Monroe, 1990, Gill et al., 2010, Kennedy & Spencer, 2014, Rawlence et al., 2016, 2017, 2022). L. stewarti był do niedawna traktowany jako synonim podgatunku L. carunculatus chalconotus, lecz zob. Rawlence et al. (2016).